ZDRAVOTNÍCTVO: Nemocnice Nitra a N. Zámky sa do redukcie lôžok nehrnú

NITRA 25. marca (SITA) – Fakultné nemocnice v Nitre a Nových Zámkoch sa nehrnú do redukcie počtu lôžok, ktorú nariadilo ministerstvo zdravotníctva. Obe vedenia nemocníc hovoria, že najradšej by nezredukovali lôžka vôbec. Podľa ministerstva sa málo vyťažené oddelenia zdravotníckych zariadení majú spájať. Nemocnice, ktoré sú blízko seba, by sa mali dohodnúť, ktoré lôžka by vedeli zredukovať. Celkovo má Slovensko prísť o 10 až 15 percent z 35 tisíc lôžok.

Ako povedal pre agentúru SITA riaditeľ Fakultnej nemocnice Nové Zámky Marián Karvaj, „nemáme záujem, aby sme sa niečoho vzdávali, rovnako ako žiadna iná nemocnica. Ale my o tom nerozhodujeme, ministrom financií v zdravotníctve je Všeobecná zdravotná poisťovňa.“ Redukciu absolútne vylúčil na oddelení neurochirurgie, ktorá je na špičkovej úrovni. Na zákroky sem podľa jeho slov chodia z Úradu vlády SR, veľvyslanci či poslanci Európskeho parlamentu. Rajónom novozámockej neurochirurgie je celé Slovensko, len do desať percent pacientov pochádza z okresu Nové Zámky.

Neurochirurgiu si chce v plnom počte lôžok ponechať aj Fakultná nemocnice v Nitre. Ako povedal pre agentúru SITA námestník riaditeľa Peter Mondek, na špičkovej úrovni je v Nitre aj cievna chirurgia a neurológia, do ktorých nemocnica investovala nemalé finančné prostriedky. „Neurochirurgia je porovnateľná, ale napríklad cievna chirurgia a neurológia je neporovnateľná s Novými Zámkami,“ zhodnotil. Ďalším faktorom v prospech nitrianskej nemocnice podľa neho je, že Nitra je v centre vyššieho územného celku a nachádza sa na hlavnej dopravnej tepne. „Tu by určite mali zostať všetky základné odbory,“ uzavrel Mondek.

Pridaj komentár