ZDRAVOTNÍCTVO: Nemocnica v Nitre postaví nový pavilón za 22,5 mil. €

NITRA 15. apríla (SITA) – Fakultná nemocnice v Nitre stavia z eurofondov nový liečebný pavilón, v ktorom sústredí väčšinu interných disciplín. Do nových priestorov sa presťahuje Interná klinika, Kardiologická klinika, Neurologická klinika, ambulancie a ústavy mikrobiológie, patológie a laboratórnej medicíny. Z eurofondov a štátneho rozpočtu dostala nemocnica 22,5 milióna eur na výstavbu liečebného pavilónu a kúpu nového lineárneho urýchľovača pre onkologických pacientov. Termín ukončenia výstavby je október, pacientov sem presunú na prelome rokov 2011 a 2012. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ nemocnice Kamil Koleják.

Ako ďalej informoval, peniaze pokrývajú len výstavbu, vnútorné vybavenie si bude nemocnica riešiť vo vlastnej réžii. Prístroje prenesie zo súčasných priestorov, zainvestuje do nového nábytku. V novom pavilóne bude viac ako 220 lôžok. Nemocnici zostane po sprevádzkovaní nového pavilónu niekoľko voľných budov, ktoré chce predať alebo prenajať. „Pokiaľ by sme priestory prenajímali, záleží nám na tom, aby sa tam prevádzkovala činnosť blízka zdravotnej. Uvažujeme napríklad o prenájme priestorov zdravotnej škole, ktorej končia v priebehu roka zmluvy v meste Nitra,“ zdôraznil Koleják.

Doteraz boli podľa Kolejáka roztrúsené kliniky a ústavy v areáli nemocnice v nevyhovujúcich priestoroch. Teraz sa zhruba 90 %všetkých aktivít nemocnice sústredí do štyroch budov – nového liečebného pavilónu, chirurgického, onkologického pavilónu a pavilónu s gynekológiou, urológiou a detským oddelením. Samostatne zostane pôsobiť už len infekčná klinika.

Fakultná nemocnica v Nitre má viac ako 170-ročnú históriu. „Tieto roky sa, žiaľ, odzrkadľujú aj v jej stavebnej projekcii – tvoria ju pavilóny, čo spôsobuje problémy v manažmente zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval Koleják. Združenie viacerých odborov pod jednu strechu umožní podľa neho komplexnejšie liečenie pacientov. Ten je v prevádzke od júna 2010.

Pridaj komentár