ZDRAVOTNÍCTVO: Nemocnica v Levoči zruší gynekológiu a pôrodnicu

POPRAD 28. apríla (SITA) – Väčšinový akcionár Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Levoči, a.s. spoločnosť Agel SK, a.s. sa rozhodol pre zachovanie nemocnice obetovať gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Nemocnica vo štvrtok podpísala výpovede lekárom a pôrodným asistentkám. „Ak je v nemocnici definované oddelenie, a v tomto prípade je to gynekologické oddelenie, ktoré tvorí zásadnú stratu, treba urobiť zásadné rozhodnutie. Preto sme sa rozhodli vyvolať proces ukončenia činnosti gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v tejto nemocnici,“ povedal na tlačovej besede v Levoči predseda predstavenstva Agel SK, a.s. Milan Leckéši. Stratovosť tohto oddelenia podľa Leckéšiho nezavinili zamestnanci, ale systém, akým túto zdravotnú starostlivosť uhrádzajú zdravotné poisťovne. O prácu by malo prísť sedem lekárov a desať pôrodných asistentiek. Ostatným zdravotným sestrám a personálu vie nemocnica poskytnúť prácu na iných oddeleniach.

Rozhodnutie o prepustení zamestnancov a zrušení gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia prišlo podľa vedenia spoločnosti po dôkladných analýzach hospodárenia celej nemocnice i jednotlivých oddelení. Nemocnica v roku 2008, kedy ju prevzala spoločnosť Agel SK bola v strate 937 tis. eur. Ku koncu minulého roku sa podarilo znížiť stratu na približne 230 tis. eur. Strata gynekológie v minulom roku bola pritom 370 tis. eur. Stratu na gynekologickom oddelení vykrývala nemocnica zo ziskov z iných oddelení. Dorovnávanie straty z iných oddelení má podľa Leckéšiho za následok nemožnosť investovať do nových zariadení, technológií či zamestnancov. Od začiatku roka je hospodárenie nemocnice v strate 99 tis. eur, pričom len gynekologicko-pôrodnícke oddelenie sa na tom podieľa sumou 95 tis. eur. Stratovosti oddelenia nezabránili ani investície v minulom roku. Vďaka nim sa podaril zvýšiť počet pôrodov z 336 v roku 2009 na 484 v roku 2010. Ani to však oddeleniu nestačí. Nemocnice v regióne majú ročne okolo tisíc pôrodov.

Leckéši nevylúčil, že po rokovaniach s mestom Levoča, ktoré je minoritným akcionárom nemocnice, je ešte možné zvrátiť zrušenie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. „Pokiaľ sa nájdu peniaze a bude to otázka nie jedného mesiaca, ale dlhodobá, s tým, že si povieme čo za rok, za dva, tak výpovede budú stiahnuté a oddelenie bude ďalej fungovať,“ uviedol Leckéši. Majoritný akcionár o pláne zrušiť gynekologicko-pôrodnícke oddelenie v levočskej nemocnici informoval vedenie mesta Levoča len v stredu. „Určite je o čom rokovať, lebo oddelenie ako také funguje a do 1. júla bude fungovať. Keď sa dohodneme s majoritným akcionárom na výške finančnej pomoci zo strany mesta, tak určite nájdeme riešenie, aby sme tie výpovede dokázali stiahnuť,“ povedal primátor Levoče Miroslav Vilkovský.

Mesto už v roku 2007, kedy bolo 100-percentným akcionárom nemocnice, nalialo do nej 500 tis. eur. Tento krok však vystačil na udržanie nemocnice v roku 2007 a 2008. Už v roku 2008 muselo mesto hľadať strategického investora, „lebo z ekonomického hľadiska by tá nemocnica nemala na to, aby prežila,“ dodal primátor. K nosným oddeleniam nemocnice patria psychiatrické a urologické oddelenie. Mesto Levoča sa ako minoritný akcionár bude snažiť, aby gynekologicko-pôrodnícke oddelenie zostalo v Levoči zachované. „Za akýchkoľvek podmienok budem navrhovať zastupiteľstvu na mimoriadnom zasadnutí, aby schválilo dotáciu, pôžičku pre nemocnicu,“ uviedol primátor. Dlhodobé riešenie bude závisieť aj od toho, ako sa k nemocnici postavia zdravotné poisťovne. Rokovania o dotáciách pre zachovanie oddelenia sa uskutočnia ešte vo štvrtok na valnom zhromaždení nemocnice v Levoči.

Pridaj komentár