ZDRAVOTNÍCTVO: Do zdravotníckych zariadení v NSK išlo 46,5 mil. € z EÚ

NITRA 12. apríla (SITA) – Spolu 46,5 milióna eur z eurofondov išlo do siedmich zdravotníckych zariadení v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK). Tri z nich sú v Nitre, dve v Nových Zámkoch a po jednom v Leviciach a v Šahách. Podporené projekty si v utorok v Nitre pozrel Monitorovací výbor pre Operačný program Zdravotníctvo.

Fakultná nemocnica v Nitre získala z eurofondov a štátneho rozpočtu spolu 22,5 milióna eur na výstavbu liečebného pavilónu a kúpu nového lineárneho urýchľovača pre onkologických pacientov. Do nového pavilónu sa presťahuje Interná klinika, Kardiologická klinika, Neurologická klinika a ústavy mikrobiológie, patológie a laboratórnej medicíny. V súčasnosti je vo výstavbe, otvoria ho na jeseň. Vďaka kúpe lineárneho urýchľovača už pacienti nemusia dochádzať do Bratislavy či Banskej Bystrice. Ako informoval na tlačovej besede riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Kamil Koleják, lineárny urýchľovač funguje od júna 2010, odvtedy sa odstránili dlhé čakacie lehoty na zdravotnícke výkony.

Za prostriedky z eurofondov sa zmodernizuje aj nitrianska pobočka Národnej transfúznej služby (NTS), rovnako ako aj všetky ostatné pobočky. Je to zatiaľ jediný národný projekt, ktorý sa realizuje v rámci Operačného programu Zdravotníctvo. Projekt zahŕňa nákup nových prístrojov a špeciálnych vozidiel na prepravu krvi a rekonštrukciu priestorov NTS Košice. Zároveň sa scentralizuje spracovávanie krvi. Namiesto súčasných dvoch odberových pracovísk a deviatich pracovísk, ktoré krv odberajú aj spracúvajú, budú tri spracovateľské centrá (Bratislava, Banská Bystrica, Košice), deväť odberových centier a dve odberové pracoviská. V Nitre sa už krv nebude spracúvať, bude tu len odberové centrum. Podľa projektovej manažérky NTS Martiny Grožajovej s zlepšia a podmienky pre darcov krvi, predĺžia s odberové hodiny a z darcami bude NTS viac dochádzať.

< >Peniaze z eurofondov získali a dve súkromné zdravotnícke zariadenia. Kardiocentrum Nitra s.r.o. dostalo n nákup angiografického prístroja 1,6 milióna eur. „Aj vďaka tomuto zariadeniu sme s stali v roku 2010 pracoviskom s najvyšším počtom ošetrených akútnych infarktov v rámci Českej a Slovenskej republiky,“ povedal riaditeľ Kardiocentra Nitra Marián Hranai. Z rok o sprevádzkovania nového prístroja t narástol počet extrakoronárnych výkonov o 500 percent, počet ukončených hospitalizácii stúpol o 42,8 percenta. Vďaka financiám z eurofondov s Imunoalergológii Dzurilla s.r.o. podarilo otvoriť nové ambulancie – pneumologickú, onkologickú, klinickú imunológiu a alergológiu, oftalmológiu s jednodňovou očnou chirurgiou. V rámci projektu nadstavali medicínsky komplex v Nitre.

< >Slovenská republika j

Pridaj komentár