Výživa, ktorá pohladí vašu pokožku

Vitamíny a minerály hrajú oveľa dôležitejšiu úlohu v starostlivosti o zdravie vašej pokožky, ako si myslíte. „Vaša pokožka je obrazom toho, čo dávate svojmu telu, a všetky choroby pokožky, od psoriázy, cez akné, až k jej starnutiu, sú prejavom neuspokojených vnútorných potrieb vášho tela, vrátane potreby správnej výživy,“ hovorí doktorka Georgiana Donadio, riaditeľka Národného inštitútu celostného zdravia v Bostone. Aké výživné látky potrebujete, aby ste si udržali zdravú a krásnu pokožku?

Vitamíny

Zmeny na pokožke patria medzi prvé signály nedostatku vitamínov v tele. Vitamíny prijímame denne, prevažne z potravy. Ako upraviť svoj jedálniček, aby sme zároveň skrášľovali svoju pleť?

Vitamín C – ochrana pred slnečným žiarením. Vitamín C zmierňuje poškodenie buniek, zapríčinené voľnými radikálmi (škodlivými vedľajšími produktmi slnečného žiarenia), čím spomaľuje proces starnutia pokožky. Je nezastupiteľný pri tvorbe kolagénu, dôležitej zložky vlákien, ktoré udržiavajú štruktúru pokožky. Vitamín C sa nachádza najmä v citrusoch, brusniciach, čiernych ríbezliach, či zelenine, ako napr. paprika, paradajka a brokolica. Vhodné je užívať doplnky vitamínu C od 500 do 1000 miligramov na deň.

Vitamín E – prevencia proti rakovine. Tento vitamín sa veľmi dobre vstrebáva do pokožky. Regeneruje, hydratuje a prekrvuje pleť, redukuje výskyt vrások a stareckých škvŕn a urýchľuje hojenie rán. 400 jednotiek vitamínu E denne znižuje riziko poškodenia buniek slnečným žiarením a zmenšuje počet novovzniknutých rakovinových buniek. Ak beriete vitamín E spolu s vitamínom A, výskyt bunkového karcinómu sa môže znížiť až o 70%.

Vitamín A (retinol) – pevná a mladá pleť. Keďže tento vitamín udržiava a obnovuje pokožkové tkanivo, jeho nedostatok sa zvyčajne rýchlo prejaví v podobe suchej, šupinatej pokožky. Krémy s obsahom vitamínu A dokázateľne pôsobia na vrásky, pomáhajú pri liečbe akné, dokonca úplne liečia niektoré druhy psoriázy. Dobrými zdrojmi vitamínu A sú olejnaté ryby, špenát, mrkva, maslo či syry.

Komplex vitamínu B – hydratácia a pružnosť. Všetky vitamíny B komplexu pleť rozžiaria a zjemnia. Ich nedostatok sa prejavuje sivastou, suchou a hrubou pokožkou. Prírodnými zdrojmi vitamínov B sú celozrnné výrobky, uhorky, zemiaky, banány, kvasnice či vaječný žĺtok. Najvýznamnejší vitamín z tohto komplexu je biotín, ktorý tvorí základ pokožky, nechtov a vlasových buniek. Jeho väčší úbytok môže vyústiť do dermatitídy (svrbivá reakcia pokožky) alebo vypadávania vlasov. Naše telo produkuje veľa biotínu aj samo.

Minerály

Odborníci na zdravie upozorňujú, že väčšina z nás nepotrebuje prijímať minerálne doplnky. Pomôže, ak pijeme minerálne vody, alebo si nimi umývame tvár – ich minerálny obsah pomáha pleťovým bunkám lepšie absorbovať vlhkosť.

Selén. Tento minerál hrá kľúčovú úlohu v prevencii proti rakovine a chráni bunky pred voľnými radikálmi. Zdrojmi selénu sú napríklad celozrnné obilniny, morské plody, mliečne výrobky, cesnak či vajcia. Jeho nadbytok, i keď je zriedkavý, môže spôsobiť vypadávanie vlasov, depigmentáciu pokožky a únavu.

Meď. Spolu s vitamínom C a zinkom produkuje elastín – bielkovinu, ktorá udržiava štruktúru pokožky zvnútra. Podporuje krvný obeh v pokožke a ničí baktérie a zárodky hubových infekcií na jej povrchu. Keďže doplnky medi môžu byť nebezpečné, postačí lokálna aplikácia krémov bohatých na meď.

Zinok. Zinok je dôležitý pri syntéze bielkovín a tvorbe kolagénu. Pomáha aj pri hojení rán a liečbe akné – čistí pokožku znižovaním mastnoty, predchádza vzniku jaziev po akné a vyčisťuje už vzniknuté akné. Zdrojmi zinku v potrave sú ustrice, chudé mäso a hydina.

Všetko, čo jeme, sa stáva časťou nielen nášho vnútra, ale aj vonkajšej štruktúry nášho tela. Čím zdravšie potraviny konzumujeme, tým lepšie bude naša pokožka vyzerať. Ideálna je kombinácia dostatočného príjmu vody (aspoň osem pohárov denne), jemných prípravkov na čistenie pleti a vyváženej stravy – až potom rozšírme svoju starostlivosť aj o výživové doplnky!

Pridaj komentár