Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Pľúcnik lekársky pomáha pri kašli, astme i hemoroidoch. Pri zápaloch dýchacích ciest vám lekár odporučí piť veľa tekutín. Najvhodnejšie sú teplé čaje. Vypotíte sa a ľahšie vykašlete hlieny. Užíva sa ako čaj, sirup alebo tinktúra.
Aké liečivé účinky má pľúcnik lekársky?
Ako pripravím čaj z pľúcnika lekárskeho?
Ako si vyrobím domáci sirup a tinktúruz pľúcnika?
Ako dlho môžem užívať pľúcnik lekársky?
Je vhodný aj pre deti a tehotné ženy?
Čo je pľúcnik lekársky?
Pľúcnik lekársky sa latinsky nazýva pulmonaria officinalis. Rastie v listnatých lesoch a na lúkach. Spoznáte ho podľa oválnych zelených listov s malými bielymi bodkami a chĺpkov, ktoré rastú aj na stonke. Kvety pľúcnika sú rôznofarebné – najčastejšie majú fialový, svetlo – alebo tmavoružový odtieň. Pri zbere si dávajte pozor, aby ste si pľúcnik lekársky nezamenili s pľúcnikom tmavým. Obe rastlinky vyzerajú takmer rovnako, jediný rozdiel je v tom, že pľúcnik tmavý nemá na listoch biele bodky.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Liečivé účinky pľúcnika lekárskeho
Táto liečivá bylinka má široké využitie pri viacerých druhoch zápalových ochorení. Najznámejšie sú ťažkosti s dýchacími cestami. Pomáha pri chronických problémoch, ale aj pri silnom kašli.
Je podporou v liečbe pri mnohých ochoreniach:
- zápal priedušiek,
- zápal pľúc,
- astma,
- suchý a vlhký kašeľ,
- tuberkulóza,
- čierny kašeľ,
- CHOCHP,
- zápal močových ciest.
Odvar z pľúcnika pomáha aj zvonku, pri ochoreniach kože: ekzém, psoriáza, zápalové ochorenia kože, hemoroidy.
Použitie
- čaj – pri ochoreniach horných dýchacích ciest,
- tinktúra – pri kašli, astme a chronických respiračných problémoch,
- sirup – pri zápale priedušiek, pomáha vykašliavať hlieny,
- vhodný je pri všetkých kožných ochoreniach a zápale močových ciest.
Dávkovanie pľúcnika lekárskeho
Čaj – na pol litra vody dajte dve lyžičky pľúcnika lekárskeho. Denne vypite maximálne dve šálky.
Tinktúra – pri domácej tinktúre používajte maximálne 20 až 40 kvapiek dvakrát za deň. Pri kúpenej sledujte odporučené dávkovanie.
Sirup – trikrát denne jednu lyžicu sirupu a zapite vodou.
Kúra z pľúcnika lekárskeho by nemala trvať viac ako tri týždne, potom si urobte dlhšiu pauzu.
Ako pripraviť čaj z pľúcnika lekárskeho?
Urobíte si ho z čerstvých alebo sušených lístkov, ale nikdy ich nevarte vo vode, pretože by tak stratili účinné látky. Dajte ich do pohára alebo krčahu, zalejte horúcou vodou (80 stupňov) a nechajte lúhovať 8 až 15 minút. Preceďte cez sitko a podávajte ho. Pridajte lyžicu medu a trochu citrónovej šťavy, pomôže vám uvoľniť hlieny.
Tinktúra z pľúcnika lekárskeho
Domácu tinktúru z pľúcnika lekárskeho vyrobíte z čistého alkoholu – do 60 percent. Použite napríklad lieh alebo vodku. Nazbierané čerstvé lístky pokrájajte na malé kúsky, vložte do tmavej fľaše a zalejte alkoholom. Tinktúru uložte na tmavé miesto a lúhujte aspoň jeden mesiac. Občas potraste fľaškou, aby sa z pľúcnika uvoľnili účinné látky. Okrem lístkov môžete na jej výrobu použiť jemnejšiu vňať. Tinktúra je vhodná na vnútorné a vonkajšie použitie. V prvom prípade ju užívajte pri silnom kašli a keď potrebujete uvoľniť podráždené dýchacie cesty pri astme. Pri vonkajšom použití ju aplikujte priamo na poranenú pokožku, vďaka čomu zrýchlite proces hojenia.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Sirup z pľúcnika lekárskeho
Užívanie sirupu sa odporúča najmä deťom, pretože má príjemnejšiu chuť ako čaj a pomôže im pri chrípke alebo ochoreniach horných dýchacích ciest. Vyrobíte ho z čerstvého pľúcnika lekárskeho a použijete naň vňať alebo listy. Najprv ich umyte a nechajte vyschnúť. Potom vezmite pohár, do ktorého postupne dajte vrstvu byliniek a vrstvu hnedého cukru. Sirup nechajte dva týždne na chladnom mieste. Keď je už cukor roztopený, prefiltrujte ho a skladujte v chladničke. V prípade ochorenia ho užívajte po lyžičkách tri- až päťkrát denne.
Vňať pľúcnika lekárskeho a hemoroidy
Bylinka má protizápalové a antibakteriálne účinky. Lekári ho kvôli tomu odporúčajú pri problémoch s hemoroidmi. Vtedy vám pomáha sedací kúpeľ po veľkej potrebe. Najprv sa osprchujte a potom si sadnite do zmesi silnejšieho pľúcnikového čaju a vody. Na hemoroidy nikdy nepoužívajte tinktúru, pretože alkohol by vám ešte viac ublížil.
Pľúcnik lekársky a ekzém
Liečivé lístky pľúcnika sa osvedčili pri ekzémoch. Skúste dvakrát do týždňa piť čaj z pľúcnika a raz týždenne si urobte kúpeľ, ktorý zmierni ekzém, zjemní pleť a zároveň pôsobí aj ako prevencia. Ak nepoužívate vaňu, na konci sprchovania si opláchnite poškodené miesta odvarom z pľúcnika. Bylinky nechajte na koži pôsobiť a už sa nesprchujte.
Je pľúcnik v tehotenstve bezpečný?
Viacerí odborníci neodporúčajú užívať pľúcnik lekársky počas tehotenstva vnútorne. Bylinka je pre tehotné ženy veľmi silná a mohla by ublížiť aj plodu. Taktiež by ste ho nemali piť v období dojčenia a čaj by ste nemali variť ani malým deťom. V menších dávkach ho môžu užívať od ôsmich rokov.
Pestovanie a zber pľúcnika lekárskeho
Pľúcnik lekársky patrí k prvým bylinkám sezóny. Jeho zber je od polovice marca do konca mája. Z rastlinky odtrhnite iba jemnú vňať a malé mladé lístky, ktoré nájdete bližšie pri zemi. Doma ich rozložte na veľké sito alebo na biely obrus. Bylinka musí byť dobre rozložená, aby sa jednotlivé listy neprekrývali a dobre sa usušili. Dbajte na to, aby na ňu po celý čas nesvietilo priame slnko.
Keď už lístky jemne šuštia, odložte ich do plátenného alebo papierového vrecka a skladujte na tmavom mieste.
Zdroje:
https://www.planetayurveda.com/library/lungwort-pulmonaria-officinalis/
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-216/lungwort
https://balkanherb.com/products/lungwort-leaf-tincture-pulmonaria
https://www.rxlist.com/lungwort/supplements.htm
https://www.healthline.com/health/lungmoss