Streptokokové infekcie počas tehotenstva. Ako sa prejavujú a liečia?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Streptokoky tvoria rôznorodú skupinu baktérií. Niektoré s nami žijú prakticky stále a neškodia nám, iné môžu byť nebezpečné. Jedným z nich je aj streptokok skupiny BStreptococcus agalactiae. Hoci je pre dospelých zvyčajne neškodný, pre plod a novonarodené dieťa môže znamenať ohrozenie zdravia. Má ho až 25 percent tehotných žien. Viete, ako predísť komplikáciám a nenakaziť potomka?

Ako ovplyvňuje Streptococcus agalactiae v tele ženy tehotenstvo a pôrod?
Aké sú prejavy streptokokovej infekcie?
Kedy sa robí vyšetrenie na prítomnosť streptokoka?
Aký je postup pri pozitívnom náleze?
Ako vplýva streptokoková infekcia matky na plod a na novorodenca?
Aká je prevencia streptokokových infekcií? 

Streptokoky zvyčajne poznáme ako pôvodcov ochorení hrdla. V tomto prípade ide o streptokoky skupiny A. Streptokok skupiny B (Streptococcus agalactiae) žije prirodzene v ľudskom tele a zvyčajne nespôsobuje vážne ochorenie – až na obdobie tehotenstva. Taktiež nie je sexuálne prenosný.

Avšak, ak je mamička nositeľkou tohto streptokoka, dieťa sa od nej môže infikovať pri pôrode, keď prechádza pôrodnými cestami. V nich sa totiž Streptococcus agalactiae udomácňuje.

Práve preto je súčasťou pravidelných prehliadok v poslednom trimestri aj vyšetrenie na prítomnosť streptokokov skupiny B.

Ster z pošvy ako prevencia: vyšetrenie na prítomnosť streptokoka

 Kvôli nebezpečenstvu, ktoré pre plod a novorodenca predstavuje infekcia streptokokom skupiny B, je dnes súčasťou lekárskej starostlivosti o tehotnú ženu aj ster z pošvy na prítomnosť tejto baktérie.

Na Slovensku sa robí v období medzi 35. až 37. týždňom tehotenstva všetkým tehotným ženám.

Pokiaľ test vyjde pozitívne, ale nemáte žiadne problémy či príznaky, liečbu nepotrebujete, antibiotiká dostanete až pri pôrode. Vďaka infúznemu podaniu antibiotík pri pôrode výrazne klesá riziko, že novorodenec ochorie. Je to veľmi dôležité, pretože infekcia streptokokom skupiny B môže pre čerstvo narodené dieťa znamenať vážne zdravotné problémy.

Čo treba vedieť? Streptokok B neovplyvňuje dieťa, kým je v maternici. Infikovať sa môže pri prechode pôrodnými cestami alebo po prasknutí plodových obalov.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Antibiotiká pri pôrode chránia plod pred infekciou

Mamičky, ktoré majú pozitívny výsledok skríningového steru, dostanú počas pôrodu antibiotiká intravenózne (penicilín, ampicilín atď.). Prvú dávku zvyčajne „užijú“ na začiatku pôrodu v podobe infúzie. Antibiotiká fungujú najlepšie, keď sa podávajú najmenej štyri hodiny pred pôrodom. Týmto typom liečby sa dá zabrániť až 90 % streptokokových infekcií novorodeniatok.

Ak mamičke s pozitívnym sterom na streptokoka odtečie plodová voda, pôrodník sa snaží vyvolať činnosti maternice, aby pôrod prebehol čo najskôr. V niektorých prípadoch je i tak potrebná ďalšia liečba novorodenca. Vďaka skríningu a správnej liečby klesá riziko komplikácií u dieťaťa na minimum.

Faktom zostáva, že niektoré deti dostanú infekciu streptokokom B aj napriek skríningu a antibiotickej liečbe počas pôrodu, je ich však minimum. Ak lekári potvrdia infekciu u dieťaťa, dostane intravenóznu liečbu.

Ako prebieha streptokoková infekcia u novorodenca?

Skorý verzus neskorý nástup infekcie

Infekcia streptokokom skupiny B sa u novorodeniatka prejaví buď skoro, alebo neskôr – hovoríme o ochorení so skorým alebo neskorým nástupom.

Pri skorom nástupe infekcie streptokokom B novorodenec ochorie buď hneď – do 12 až 48 hodín po narodení, alebo do prvých 7 dní (75 % prípadov). Včasné ochorenie často spôsobuje vážne problémy, ako napríklad: zápal mozgových blán, pneumónia či život ohrozujúca sepsa (hovorovo otrava krvi).

Smutné je, že istý, i keď malý počet detí s včasným nástupom ochorenia zomiera aj napriek okamžitej liečbe.

O infekcii s neskorým nástupom hovoríme vtedy, keď dieťa ochorie týždeň až niekoľko mesiacov po narodení. V tomto prípade je zvyčajne spôsobená kontaktom s po pôrode infikovanou matkou. Infekcia streptokokom skupiny B v tomto prípade môže pochádzať aj z kontaktu s inými ľuďmi, ktorí baktériu prenášajú. Aj tento druh streptokokovej infekcie môže spôsobiť meningitídu. Problémom tiež je, že u novorodencov sú príznaky meningitídy len ťažko rozpoznateľné.

Najčastejšími príznakmi infekcie u novorodenca sú:

  • nedostatok energie,
  • podráždenosť – ustavičný plač, krik,
  • slabé kŕmenie,
  • ťažkosti s dýchaním,
  • vysoká horúčka.

Približne 4 percentá detí, u ktorých sa vyvinie infekcia baktériou Streptococcus agalactiae, zomierajú.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pozitívny ster a pôrod cisárskym rezom

Máte pozitívny ster a plánovaný pôrod cisárskym rezom? Ak sa vám pôrod nerozbieha prirodzene a nepraskol vám plodový vak, nie je potrebné podanie antibiotík na ochranu plodu. Lekári však budú pár dní po narodení sledovať dieťa aj vzhľadom na možnú infekciu streptokokom. Ak bude treba, podstúpi liečbu, je to však zriedkavá situácia.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

 

Zdroje:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11045-group-b-streptococcus–pregnancy

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482443/

https://www.acog.org/womens-health/faqs/group-b-strep-and-pregnancy

https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/infekcie-v-novorodeneckom-veku

https://www.wikiskripta.eu/w/Infekce_zp%C5%AFsoben%C3%A9_Streptococcus_agalactiae

Pridaj komentár