(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Po prvotnom zistení, že trpíme onkologickým ochorením, alebo vtedy, keď už podstupujeme liečbu, začneme sa zaujímať, ako by sme mohli prispieť k lepším výsledkom.
Každý druh rakoviny je špecifický, ako aj reakcia organizmu každého jedinca. Zdravý imunitný systém tieto bunky rozpozná a odstráni.
Čo však vtedy, keď naše telo nefunguje ideálne?
Uprednostnime zásadité potraviny
Okamžitá, kompletná zmena životosprávy, je u onkologických pacientov nevyhnutný krok. Odhaduje sa, že takmer tretina nádorov je spôsobená nesprávnym zložením stravy!
Acidobázickú rovnováhu – rovnováhu medzi prívodom a vylučovaním kyselín a zásad – docielime úpravou stravy a vhodnou kombináciou potravín.
Mali by sme napr. vedieť, že zelenina je zásadotvorná iba v surovom stave, uvarená je kyselinotvorná, a že surová zelenina je stráviteľná ľahko, varená ťažko.
Ako začať
Na začiatku sústreďme svoju pozornosť na celkovú detoxikáciu organizmu. Jednoduchým príkladom je percentuálne rozdelenie stravy u zdravého človeka:
- 60 % tvorí rastlinná strava – ovocie, zelenina, obilniny, strukoviny,
- 40 % acidická, čiže živočíšna strava – mäso, mlieko, ryby, vajcia.
U onkologického pacienta je povolených 20 % živočíšnej stravy. Sladkosti, alkohol či cigarety, sú pre organizmus karcinogénne. Chorobný stav môžeme ovplyvniť dôslednou zmenou v stravovaní, a hlavne úplnou výlukou spomínaných škodlivín.
Prvý krok – zeleninová diéta
Pacient konzumuje iba zeleninu, resp. pije zeleninové šťavy, pripravené doma. Konzumuje ich bezprostredne po príprave.
Zeleninu môžeme rozmixovať, odšťaviť, alebo zriediť s vychladenou prevarenou vodou. Túto fázu treba dodržať 3 – 4 dni, neskôr môžeme surové zeleninové jedlá doplniť o zaparenú zeleninu, napr. brokolicu, špenát, kapustu, kareláb, papriku či cesnak (nemajú vysoký obsah cukru).
Zeleninu pripravujeme dusením na pare, aby sa zachoval čo najvyšší obsah vitamínov. Takáto diéta odľahčí oslabený organizmus, pomôže mu pri vylučovaní škodlivých látok. Je to síce dlhodobejší proces – keďže väčšinou zanedbávame životosprávu celé roky – ale keď budeme dôslední, výsledky budú badateľné veľmi skoro.
Správne kombinovaná strava, s nízkym obsahom bielkovín, je najlepšia voľba. Telo čerpá aminokyseliny z kvalitných rastlín, hlavne zo strukovín, a takto sa zásobuje iba „dobrými“ bielkovinami.
Vôbec nie je opodstatnená obava, že budeme mať nedostatok bielkovín, ak nebudeme jesť mäso a piť mlieko!
Ďalšie vhodné bielkoviny:
- obilniny,
- orechy,
- mandle,
- slnečnicové, tekvicové, ľanové semienka,
- sezam,
- pohánka.
Po prvotnej detoxikácii, obohatíme jedálniček o ovocie. Dôležité je, aby sme ho konzumovali čerstvé a zrelé. Pamätajme si tiež, že ovocie a zeleninu nejeme spolu (v jednom jedle).
Prečo je dôležitá prísna diéta?
Na začiatok si treba predstaviť, že všetko, čo človek skonzumuje, prejde tráviacou sústavou, putuje krvným obehom. Takto sa prijímané látky dostanú do každej bunky. Krv zásobuje svojimi bunkami celý organizmus, každý orgán! A najdôležitejším orgánom v tomto kolobehu je pečeň.
Každú minútu pretečie pečeňou 1,4 l krvi. Krv z nej prúdi cez pečeňovú tepnu, až skončí v srdci. Pečeň zneškodňuje jedovaté látky, tvorí veľa enzýmov, ktoré sú potrebné pri chemických pochodoch v tkanivách. Pečeň sa podieľa na látkovej premene stravy na vitamíny, hormóny, elektrolyty a ďalšie látky.
Pečeni škodí najmä živočíšna strava, ak jej prijímame priveľa. Zaťažujú ju toxíny, farbivá, stabilizátory, arómy, emulgátory, konzervanty, tzv. „éčka“. Toxicky na ňu pôsobia aj niektoré lieky.
Ako si posilniť pečeň
Zmena zahŕňa dodržiavanie pravidelného stravovania, pričom posledné jedlo konzumujeme najneskôr o 18,00 hodine večer, aby sa stihli metabolizovať výživné látky z potravy ešte pred spaním. Každý orgán v našom organizme má totiž „svoj“ čas, kedy začína pracovať, a kedy už „oddychuje“. Pečeň „chodí spať“ o 19,00 hodine, preto nie je vhodné, aby sme ju zaťažovali nočným trávením.
Vhodné ovocie:
- jablká,
- grepy,
- hrozno,
- slivky,
- ananás,
- čučoriedky,
- marhule.
Snažíme sa konzumovať sezónne ovocie, dopestované u nás, vyhýbame sa zaváraninám z ovocia, ktoré obsahuje kôstky či malé zrniečka (maliny, čerešne, jahody) – vylúhované látky z nich sú toxické.
Vhodná zelenina:
- mladé fazuľové výhonky „mungo“,
- zelená fazuľa, žltá fazuľka,
- kapusta, karfiol, kel, ružičkový kel,
- brokolica, špenát, šalát,
- mrkva, petržlen,
- reďkovka,
- zeler, pór,
- uhorka,
- paradajky,
- repa,
- sladká paprika, štipľavé čili papričky,
- čakanka, fenikel,
- cesnak, jarná cibuľka, cibuľa,
- ďumbier (zázvor).
Zeleninu umývame pod tečúcou vodou, nenechávame ju namočenú vo vode. Na odšťavenie je vhodná cvikla, mrkva, kapusta, zeler.
Pozor si dávame na kupovanú zeleninu, najmä mrkvu. V stredovej časti sa nachádza až 90 % dusičnanov, v obale len 10 %. Ak sa chceme dusičnanom vyhnúť, vyrežeme stredovú časť, a použijeme len zvyšok. Rovnaký pomer dusičnanov platí i pre listovú zeleninu (hlúby a hrubé žily obsahujú 90 % dusičnanov). Najškodlivejšia je tzv. „rýchlená“ zelenina, dopestovaná v zimných a jarných mesiacoch, keď je nedostatok slnečného žiarenia.
Osvedčené prostriedky na detoxikáciu pečene a výrazné zlepšenie pečeňových testov:
- denné užívanie tekvicového oleja,
- denné užívanie drveného koreňa ostropestreca mariánskeho.
Tuky
Organizmus potrebuje naďalej aj tuky, ale len určité druhy, ktoré konzumujeme s mierou. Vyberáme si tuky rastlinného pôvodu – olivový, slnečnicový, ľanový, tekvicový olej.
Pitný režim
Keďže naše telo pozostáva hlavne z vody (až 70 %), dobrý pitný režim je dôležitý pre zdravého človeka, no pre chorého ešte viac. Organizmus potrebuje vodu na optimálnu hydratáciu a vyplavovanie toxínov. Ideálne je, keď vodu necháme odstáť v pohári, teda nepijeme ju priamo z vodovodu.
Vhodné sú i bylinkové čaje – púpavový, žihľavový, harmančekový. Čaj si môžeme pripraviť aj z mladých „vlasov“ čerstvej kukurice – 3x denne zalejeme chumáčiky vlasov horúcou vodou (pijeme pred jedlom), alebo zo záparu feniklového semena – 2 čajové lyžičky zalejeme vriacou vodou (pijeme nalačno).
Dôležité je, aby sme nepili ani studené, ani horúce nápoje, pretože zaťažujú sliznice!
Strava pri rakovine – potraviny a škodlivé látky, ktorým by ste sa mali vyhýbať:
- výrobky z kravského mlieka,
- výrobky, ktoré obsahujú kvasnice,
- mäsové výrobky (údeniny, konzervy),
- všetko, čo obsahuje sladiace produkty (cukor – biely, hnedý, med, umelé sladidlá),
- kofeín a alkohol,
- čierne a „ovocné“ čaje (obsahujú chemické látky),
- všetky sladené nápoje,
- minerálne stolové vody, ktoré sú balené v PET fľašiach (pijeme tie, ktoré sú v sklených fľašiach),
- priemyselne spracované tuky – margaríny,
- nezrelé ovocie, nezrelá zelenina,
- spracovaná soľ.
Koreníme zomletou chaluhou (kvôli zachovaniu zdravého príjmu jódu). Odporúčajú sa minerálne soli (prírodné, nespracované), napr. Himalájska soľ alebo morská soľ. Nepoužívame bežnú kozmetiku, uprednostňujeme kozmetiku bez chemických prísad.
Pozor na stav zubov!
Dôležité sú pravidelné prehliadky, ktoré odhalia každý zápal, či vylúčia kaz, aby nedošlo k zápalovým ložiskám v ústach, ktoré by boli základňou pre baktérie a vírusy, rozširujúce sa po celom tele.
Primerane cvičte
Najvhodnejšia je chôdza, bicyklovanie, alebo ľahké cvičenie. Sedavý životný štýl výrazne nahráva rakovine, ale tiež problémom so srdcom (stagnuje krvný a lymfatický systém, ako aj vyprázdňovanie).
Celkovú liečbu podporí aj reflexná terapia. Pri masáži sa venujeme hlavne reflexnej zóne lymfatickej žľazy, sleziny, orgánom látkovej výmeny a receptoru postihnutého orgánu.