(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Účinky soľných jaskýň sa využívajú najmä pri rôznych respiračných ochoreniach. Pozitívny vplyv tohto prostredia je preukázaný aj pri ďalších zdravotných ťažkostiach.
Návšteva soľnej jaskyne pomáha po psychickej stránke, vyriešite si tu mnohé kožné problémy. No na to, aby ste dosiahli lepšiu účinnosť, musíte chodievať častejšie. Okrem toho treba dodržiavať isté pravidlá.
Soľné jaskyne „vynašli“ Gréci
Liečivú silu soľných jaskýň objavili ako prví grécki mnísi. Tí pri prácach v jaskyniach prišli na to, že sa im dýcha lepšie. Túto metódu potom využívali na svoje dýchacie problémy.
O prvých jaskynných kúpeľoch sa písalo v 12. storočí. Založili ich v susednom Poľsku, kde išlo o soľné minerálne pramene.
Soľná jaskyňa – účinnejšia ako more
V minulosti sa využívali len skutočné soľné bane, ktorých nie je vo svete tak veľa. Preto neskôr vymysleli systém umelo vybudovaných priestorov. Do tých sa nanosia veľké soľné balvany, ktoré väčšinou nepochádzajú z rovnakej oblasti, aby bol pomer zastúpenia soli odlišný a originálny.
V závislosti daného priestoru, do jednej jaskyne môžeme umiestniť až 4 tony týchto kameňov. Vďaka veľkej koncentrácii soľných kameňov dosiahneme ešte silnejší účinok ako pobytom pri mori.
Vo svete sa nachádzajú aj prírodné soľné jaskyne, kde nie sú balvany umelo nanosené. Najbližšie miesto pre nás je vo Wieliczke v Poľsku, kde organizujú liečebné pobyty alebo terapeutické sedenia.
Koľko stupňov je v soľnej jaskyni?
Teplota jaskynných priestorov je okolo 24 stupňov. Obvykle sa tam udržiava 50 % vlhkosť vzduchu, vďaka čomu sa návštevníkom lepšie dýcha.
Na aké problémy sa odporúča soľná jaskyňa?
Prostredie jaskýň má antibakteriálne účinky – ničí zlé mikróby na povrchu kože, ale aj vnútri tela. Pravidelnými návštevami soľnej jaskyne znižujeme návratnosť niektorých chorôb. Pri pľúcnych problémoch to znamená menej antibiotík, pri niektorých kožných ochoreniach menej kortikoidov.
Pri týchto ťažkostiach navštevujte soľnú jaskyňu
Dýchacie cesty:
- časté zápaly priedušiek,
- astma,
- alergia,
- fajčiarsky kašeľ,
- cystická fibróza,
- chrípka a nádcha.
Kožné problémy:
- ekzém,
- psoriáza,
- akné,
- opuchy a zápaly kože,
- suchá pokožka, svrbenie,
- vyrážky,
- ochabnutá pleť.
Ostatné zdravotné problémy:
- oslabená imunita,
- infekcie uší,
- zápal v tele,
- reuma,
- artritída,
- opuchy a zápaly kože,
- stres.
Kontraindikácie soľnej jaskyne
Návšteva jaskyne sa neodporúča len v dvoch prípadoch. Pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy sa môže zhoršiť váš zdravotný stav. Ak máte zníženú činnosť, nie je to žiaden problém.
Druhou rizikovou skupinou sú onkologickí pacienti, ktorí musia najprv svoj stav konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Ten určí, či je pre nich takáto terapia vhodná.
Môžem ísť do jaskyne, keď som chorý?
Zo zdravotného hľadiska je pobyt v soľnej jaskyni dobrý aj pre chorých ľudí, pokiaľ nemajú zvýšenú teplotu. Najmä ak máte chrípku, nádchu alebo zápal priedušiek, vynikajúco to prečisťuje dýchacie cesty.
Z hľadiska hygieny sa však takéto kúry neodporúčajú, pretože v malom priestore by sa od vás mohli nakaziť ostatní návštevníci. To isté platí pre pacientov s tuberkulózou, alebo s akýmkoľvek iným infekčným ochorením. V tom prípade skúste vystihnúť čas, keď budete v jaskyni sami.
Soľné jaskyne sú vhodné aj pre deti
Pobyt v jaskyni je prospešný aj pre malé bábätká. No musíte dávať pozor na odhlieňovanie, ktoré sa spustí takmer okamžite. Uvoľňujte dieťaťu nos, aby sa mu dobre dýchalo a nechytilo paniku.
Pokiaľ nejde o špecializované detské zariadenie, väčšina soľných jaskýň povoľuje vstup detí do 15 rokov len v sprievode rodičov. Tí majú dozerať na to, aby boli pokojné, nezľakli sa uzavretého priestoru a nevyrušovali ostatných ľudí.
Soľné jaskyne môžu využívať aj gravidné ženy, ktoré majú tehotenstvo bez komplikácií.
Správne používanie soľnej jaskyne
Jeden pobyt v soľnej jaskyni trvá 45 minút. Do zariadenia príďte pohodlne oblečení, aby vás nič neznervózňovalo. V jaskyni je príjemná teplota, ale keby vám bolo chladno, k dispozícii sú deky. Zvyčajne môžete mať topánky, no niektoré jaskyne vyžadujú prezutie do papúč, alebo návleky.
Vo väčšine soľných jaskýň vám najprv pustia nahrávku s informáciami o správnom dýchaní, potom môžete počúvať relaxačnú hudbu. Dostavte sa pár minút pred vstupom, aby ste sa mohli pohodlne usadiť. Aj deti by mali pokojne sedieť alebo ležať, aby nerušili ostatných.
Počas terapie zavrite oči, zhlboka dýchajte a relaxujte. Po zvyšok dňa by ste mali piť viac vody, pretože stratíte veľa tekutín pri odhlieňovaní.
Ako často chodiť do soľnej jaskyne?
Soľné jaskyne majú len priaznivé účinky, preto sem môžete chodiť pokojne aj každý deň. Ak si chcete prečistiť celý organizmus, odborníci odporúčajú odštartovať intenzívnu kúru. Čiže by ste mali ísť do jaskyne minimálne 5x, ideálne až 10x v priebehu 2 týždňov.
Potom vám už stačí udržiavať stav aspoň 1 návštevou za mesiac. Ak vás trápia konkrétne zdravotné problémy, ako astma, bronchitída, psoriáza a ekzém, mali by ste absolvovať aspoň 1 sedenie týždenne. Časom sami uvidíte, aká frekvencia vám vyhovuje a kedy už potrebujete ďalšiu návštevu.
Mokrá soľná terapia
Jaskyne predstavujú suchú formu soľnej terapie. No môžete absolvovať aj mokrú soľnú liečbu, ktorá zahŕňa napríklad kúpeľ vo vode s morskou soľou, alebo píling s jej využitím. Táto kúra je vhodná najmä na kožné problémy. Ideálne by ste ju mali kombinovať s pobytom v jaskyni.
Výška vstupného do soľnej jaskyne
Cena jedného vstupu závisí od regiónu a konkrétneho zariadenia. Najlacnejšie lístky stoja 3 eurá, najvyššia cena sa pohybuje okolo 5 eur. Väčšina firiem ponúka aj permanentky, a potom môžete ušetriť, ak budete chodiť pravidelne.
Pred návštevou jaskyne si urobte rezerváciu, pretože vstupy sú limitované, ako to poznáme z hradov a zámkov.
Praktické rady do soľnej jaskyne
- Nedávajte si na seba nič s intenzívnou vôňou, ani žiadnu aromatickú kozmetiku. Neobliekajte si oblečenie, ktoré bolo vypraté v silnej aviváži. Do jaskyne chodí veľa alergikov a astmatikov, ktorí z toho môžu dostať záchvat. A ani vám sa neprečistia dýchacie cesty, keď budete cítiť všeličo iné, len nie liečivú soľ.
- V jaskyni nemôžete piť, jesť, ani používať elektronické zariadenia.
- Pokiaľ máte strach z uzavretých priestorov, môžete kedykoľvek odísť. Skúste zavrieť oči, aby ste nepociťovali také napätie.
- Ak sa necítite dobre, musíte ihneď vyjsť von.
- Počas terapie nerozprávajte, iba oddychujte a sústreďte sa na správne dýchanie.
- V zahraničí sa väčšie soľné jaskyne osvedčili aj na hodiny cvičenia, aby zdravý vzduch lepšie prechádzal celým dýchacím systémom.
Soľné jaskyne na Slovensku
Na Slovensku je momentálne 21 soľných jaskýň. Tie sa nachádzajú v hoteloch, kúpeľoch, alebo sú samostatnými zariadeniami. Nájdete ich v týchto mestách:
- Soľná jaskyňa Kremnička, Banská Bystrica – Kremnička.
- Soľná jaskyňa, Bardejovské kúpele.
- Dasola, Bratislava.
- Pravá soľná jaskyňa, Bratislava – Lamač.
- Soľná jaskyňa a ozdravovacie centrum Amasol, Bratislava.
- Soľná jaskyňa v hoteli Apollo, Bratislava.
- Soľná jaskyňa Halit, Brezno.
- Soľná jaskyňa Cave, Humenné.
- Soľná jaskyňa v penzióne Duna, Komárno.
- Soľná jaskyňa Spa – NG Wellness System, Košice.
- GROTY Relax, Liptovský Mikuláš.
- Soľná jaskyňa, Prešov.
- Soľná jaskyňa v penzióne Iveta, Radava.
- Soľná jaskyňa, Rimavská Sobota.
- Soľná jaskyňa, Starý Tekov.
- Soľná jaskyňa Meditaran, Šamorín.
- Morská soľná jaskyňa, Trnava.
- Soľná jaskyňa Le Deutschland, Trebišov.
- Soľná jaskyňa Nara, Vranov nad Topľou.
- Relaxačné centrum ALUMA SK, Zlaté Moravce.
- Soľná jaskyňa, Žilina.
Zdroje:
https://www.solne-jaskyne.info/vyhladavanie-zoznam.php?hladany_text=jaskyna&hledej.x=19&hledej.y=11
https://draxe.com/salt-therapy/
https://releasewellbeingcenter.com/spotlight/spotlighting-salt/
https://health.usnews.com/wellness/mind/articles/2017-09-13/the-sweet-and-therapeutic-truth-about-salt-caves
https://www.organicspamagazine.com/2015/08/28/benefits-of-salt-therapy/
https://saltcave.co.uk/adults/
https://www.groupon.com/articles/salt-cave-benefits
http://purifyu.com/experience/benefits-of-salt-therapy/