Rubeola: Prenos ružienky je nebezpečný hlavne v tehotenstve

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Určite ste už počuli o rubeole. Nazýva sa aj ružienka.

V podstate by sme sa jej nemuseli obávať, očkovanie proti tomuto ochoreniu je totiž nielen povinné, ale aj 100 % účinné.

Proti rubeole sa očkuje v 14.17. mesiaci veku dieťaťa, trojzložkovou vakcínou (pôsobí aj proti mumpsuosýpkam). V 11. roku života sa potom musí uskutočniť preočkovanie.

Aj keď drvivá väčšina populácie je pred ružienkou (vďaka očkovaniu) chránená, niektorí ľudia – v tomto prípade deti – očkovanie podstúpiť nemôžu. Ide hlavne o deti s poruchou imunitného systému, ktorým potom rubeola hrozí.

Pôvodca a prenos rubeoly

Rubeola je spôsobená vírusom. Ak sa vírus dostane do dýchacieho traktu, vie sa tam rozmnožiť, a potom rozšíriť do tela.

Rubeola sa prenáša infekčnými kvapôčkami – to znamená, ak na vás niekto nakazený kýchne. Práve takto vírus vdýchnete, čím sa dostáva do vašej dýchacej sústavy.

Prvé príznaky sa objavia približne po 14. dňoch od nakazenia. Ak ste sa už nakazili, pre ostatných ste infekčný/á hlavne v čase objavenia sa jedného z príznakov – vyrážky. Vírus sa však dokáže šíriť aj 7 dní predtým alebo potom.

rubeola prenos
Zdroj foto: Shutterstock.com

Aké sú príznaky rubeoly?

U nakazených sa väčšinou prejavia len mierne príznaky. Najčastejšie ide o spomínané červené vyrážky – najskôr sa objavia na tvári, potom sa rozšíria na zvyšok tela a približne po 3 dňoch zmiznú. (Takáto vyrážka však nie je špecifická, môže mať úplne inú príčinu. Preto sa na jej základe nedá povedať, že ide o rubeolu.)

Iné prejavy:

Nielen príznaky, ale aj celý priebeh choroby je obvykle mierny. Štvrtinapolovica nakazených dokonca nemá žiadne príznaky.

Prečo je potom rubeola taká nebezpečná?

rubeola prenos
Zdroj foto: Shutterstock.com

Komplikácie rubeoly

Najnebezpečnejšie je, ak sa rubeolou nakazí tehotná žena. Vtedy hrozí potrat, alebo smrť dieťaťa hneď po narodení. Stať sa môže aj to, že vírus prejde cez placentu a nakazí plod. Dieťaťu tak hrozia rôzne komplikácie, napríklad:

Defekty zapríčinené infekciou rubeoly sa nazývajú vrodený rubeolový syndróm.

V prvom trimestri buďte opatrná

Infekcia je najnebezpečnejšia pre prvý trimester tehotenstva. Vtedy je riziko vrodeného rubeolového syndrómu až 90 % a dieťaťu hrozia mnohopočetné vrodené defekty.

Od 11. do 16. týždňa riziko rapídne klesá (syndróm sa prejaví u cca 10 až 20 % detí), a po 17. týždni je už riziko zriedkavé, no jedna vážna komplikácia stále hrozí – hluchota dieťaťa.

Pri nakazení sa v prvých 20. týždňoch tehotenstva, žiaľ, neexistuje žiaden spôsob, ako rubeolový vrodený syndróm zastaviť. Po 20. týždni sa už neočakáva nijaké riziko.

Okrem rubeolového vrodeného syndrómu hrozí (najmä ženám) aj bolesť kĺbov. Tento problém sa prejaví asi u 70 % žien nakazených rubeolou. K ďalším komplikáciám patria aj iné vážne stavy, ako infekcia mozgu a krvácanie, sú však zriedkavé (infekcia mozgu: 1 z 5000, krvácanie: 1 z 3000 prípadov).

rubeola v tehotenstve
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kedy navštíviť lekára?

Ak máte podozrenie, že ste sa mohli rubeolou nakaziť, telefonicky si dohodnite s lekárom termín, kedy môžete prísť. Svojou okamžitou návštevou by ste totiž mohli ohroziť iných pacientov, hlavne tehotné ženy. Diagnóza „rubeola“ sa potom potvrdí laboratórnymi testami – lekár vám odoberie vzorku krvi alebo slín.

Ak ste tehotná, kontaktuje lekára hneď, ako ste prišli do kontaktu s niekým, kto rubeolu má, alebo aj vtedy, ak sa u vás vyskytla vyrážka po kontakte s niekým, kto ju tiež mal.

Ako sa rubeola lieči?

Samotná infekcia sa nijako špeciálne nelieči. Váš imunitný systém sa s vírusom vysporiada sám – za týždeň10 dní, asi ako pri rôznych prechladnutiach. Nezabúdajte, že na vírusy antibiotiká nezaberajú, preto by ste ich v prípade rubeoly brali zbytočne.

Ako bolo spomenuté, príznaky rubeoly sú väčšinou dosť mierne. Pokiaľ vám však spôsobujú nepohodlie, viete ich liekmi utlmiť. Na zvýšenú teplotu alebo bolesť môžete užívať lieky od bolesti – paracetamol alebo ibuprofén. A nezabudnite piť dostatok tekutínoddychovať.

Prevencia rubeoly

Jedinou spoľahlivou prevenciou proti rubeole je už spomínané očkovanie. Tým, že sa dáte zaočkovať vy (resp. dáte zaočkovať svoje deti), chránite nielen seba, ale aj ostatných – napríklad práve tú skupinu ľudí, ktorá kvôli nejakému zdravotnému dôvodu nemohla byť zaočkovaná.

Po očkovaní sa môže objaviť začervenanie v mieste vpichu a zvýšená teplota, prípadne infekcia horných dýchacích ciest, iné vedľajšie účinky sú zriedkavé. V prípade, že trpíte alergiami, upozornite na to svojho lekára, lebo u vás môže byť vyššie riziko anafylaktickej reakcie. Ak bude lekár včas varovaný, očkovanie by malo prebehnúť bez komplikácií.

rubeola povinné očkovanie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Pri očkovaní zároveň platí, že ak je prítomná horúčka, malo by sa odložiť, kým vám nebude lepšie. Mierne infekcie (napr. nádcha) nepredstavujú problém. V prípade akýchkoľvek pochybností sa poraďte s lekárom.

Vakcína proti rubeole je nevhodná len pre ľudí s poruchou imunity (napríklad HIV pozitívnych) a pre tehotné ženy (preto je dôležité preventívne očkovanie).

Rubeolu nepodceňujme

Aj keď rubeola nemá ťažký priebeh, mali by sme sa pred ňou chrániť práve kvôli nebezpečným komplikáciám, ktoré môžu mať doživotné následky. Spôsob, akým sa rubeola šíri (kvapôčkovou infekciou), je naozaj ťažko kontrolovateľný.

Predstavte si napríklad obyčajnú nádchu alebo prechladnutie – tieto ochorenia sú väčšinou spôsobené tzv. rhinovírusmi, ktoré sa tiež prenášajú kvapôčkovou cestou. Viete sa im vyhnúť? Nie.

Preto nezabudnite na prevenciu a neohrozujte zdravie ešte nenarodených detí, ktoré by mohli na nezodpovedný prístup dospelých kruto doplatiť.

Autorka je farmaceutka

Bibliografia:

  1. World Health Organization: Immunization, Vaccines and Bilogicals, Rubella – the disease, http://www.who.int/immunization/topics/rubella/en/index1.html
  2. Rubella, Centres for Disease Contol and Prevention, 2017, https://www.cdc.gov/rubella/hcp.html
  3. Rubella (German measeles): guidance, data and analysis; Public Health England; https://www.gov.uk/government/collections/rubella-german-measles-guidance-data-analysis

Pridaj komentár