(Zdroj foto: Adobestock.com)
MUDr. Kristína Brázdilová, PhD. Univerzitná nemocnica Bratislava-Ružinov
Reumatoidná artritída (RA) je ochorenie, pri ktorom sú primárnym miestom postihnutia kĺby, ale môže mať aj mimokĺbne prejavy.
Pri ochorení dochádza typicky k zápalovým zmenám na kĺboch, ktoré sú opuchnuté , bolestivé , čo zhoršuje hybnosť a v prípade dlhotrvajúceho priebehu ochorenia môže viesť k nezvratným zmenám a vzniku deformít .
Tieto zmeny sú väčšinou symetrické a postihnuté bývajú drobné kĺby na rukách alebo nohách, ale aj veľké kĺby, prípadne krčná chrbtica .
Podľa priebehu ochorenia poznáme 3 typické formy – striedanie akútnych vzplanutí s obdobiami pokoja, t.j. remisie, pretrvávajúca remisia po vyššej aktivite v úvode a trvale progredujúce ochorenie, ktoré nereaguje adekvátne na liečbu.
Vyššia aktivita ochorenia s bolestivými opuchmi , ale najmä časom vzniknuté deformity výrazne limitujú pacienta v jeho bežných denných aktivitách.
Otestujte sa na reumatoidnú artritídu
(TEST)
1. Môže RA pacienta až invalidizovať a úplne vyradiť z pracovného života?
2. Pri RA rozlišujeme rané a rozvinuté štádium. Ako dlho môže prebiehať rané štádium ochorenia? Ako sa líši klinický obraz ochorenia v oboch fázach?
a) V úvodných fázach sa ochorenie prejavuje bezpríznakovo.
b) Pre rané štádium ochorenia sú príznačné bolestivé zápalové zmeny na kĺboch, spojené s opuchmi. Tieto príznaky pretrvávajú dlhý čas – minimálne rok, a potom, zvlášť v prípade, že sa pacient nelieči, dochádza k postupnej progresii ochorenia a poškodeniu kostných štruktúr.
c) V úvodných fázach ochorenia dochádza k zápalovým zmenám na kĺboch, ktoré sú opuchnuté a výrazne bolestivé, v prípade pretrvávajúceho zápalu môže dôjsť už po cca 6 mesiacoch k poškodeniu kostnýchštruktúr, t. j. k vzniku erózií. Pri dlhotrvajúcom, nedostatočne liečenom ochorení a najmä v prípade už vzniknutých deformít sa môže časom zmeniť charakter ťažkostí, keďže aj v období pokoja, eventuálne vyhasnutia aktivity ochorenia, pretrvávajú bolesti a ťažkosti s hybnosťou, ktoré sú podmienené deformitami. Taktiež dochádza k skoršiemu nástupu artrotických zmien v dôsledku poškodenia kĺbnej chrupavky následkom zápalu. Nie je možné povedať, ako dlho trvá úvodná fáza ochorenia, je to veľmi individuálne a závisí to od rôznych faktorov, ako je aktivita ochorenia, reakcia na liečbu, eventuálne frekvencia akútnych vzplanutí.
3. Aké nezvratné zmeny v organizme môže ochorenie spôsobiť?
Zdroj foto: AdobeStock.com
4. Aký dlhý čas je pri liečbe RA potrebný od začatia liečby až po nástup jej účinku? Čo všetko môže nástup účinku liečby negatívne ovplyvniť?
a) Na liečbu reumatoidnej artritídy máme dnes k dispozícii pomerne široké spektrum liekov. Efekt liečby však nemožno očakávať ihneď. Rýchlejší účinok (už za niekoľko dní) majú glukokortikoidy, ktoré sa podávajú len v úvodnej fáze ochorenia, eventuálne v obdobiach akútneho vzplanutia aktivity, ideálne v čo najkratšom čase a v čo možno najnižších dávkach pre riziko nežiaducich účinkov pri dlhodobom podávaní. Lieky zo skupiny tzv. chorobu modifikujúcich, ktoré sú základom liečby, však plný účinok nadobudnú najskôr za niekoľko mesiacov (v priemere 4 až 6). Nástup účinku môžu negatívne ovplyvniť rôzne faktory – spolupráca pacienta, reakcia organizmu na liečbu, možné nežiaduce účinky a s tým súvisiace znižovanie dávky, eventuálne nutnosť vysadenia liečby, infekcie, iné ochorenia, ktoré ovplyvňujú priebeh reumatoidnej artritídy, eventuálne reakciu na liečbu.
b) Účinok liečby sa obvykle prejaví do jedného týždňa od začatia jej užívania. Ovplyvňuje ho vek pacienta, pridružené ochorenia, iné lieky, ktoré užíva.
c) Účinok liečby sa prejaví najskôr po 6 mesiacoch od začatia jej užívania. Nástup účinku neovplyvňujú žiadne faktory.
5. Prečo je problematické odlíšiť RA od iných artritíd? Ako prebieha diagnostika RA?
a) Reumatoidnú artritídu je v úvodných štádiách problematické diagnostikovať, keďže sa neprejavuje žiadnymi špecifickými príznakmi. V diagnostike sa využívajú laboratórne vyšetrenia a RTG kĺbov.
b) Reumatoidnú artritídu nie je problém diagnostikovať hneď v úvodných štádiách, a to vďaka špecifickým príznakom. V diagnostike sa využíva RTG, USG kĺbov, laboratórne vyšetrenia.
c) Reumatoidnú artritídu často ťažko odlíšiť od iných artritíd, keďže priebeh viacerých reumatických ochorení môže byť v úvode rovnaký. Stanovenie diagnózy je často dlhotrvajúci proces, vyžadujúci opakované návštevy lekára, rôzne laboratórne vyšetrenia, RTG, eventuálne USG kĺbov, ale aj vyšetrenia s cieľom vylúčiť iné príčiny (napr. infekcie, v niektorých prípadoch aj nádorové ochorenia).
Zdroj foto: Adobestock.com
6. Liečba RA musí byť komplexná – čo všetko do nej spadá okrem medikamentóznej liečby?
7. Do akej miery je dôležitá včasná diagnostika ochorenia a včasné začatie liečby? Ako to ovplyvňuje prognózu ochorenia?