Preeklampsia: Vysoký tlak v tehotenstve. Kedy je nutná hospitalizácia?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Preeklampsia patrí medzi hypertenzné choroby, teda choroby, ktoré vyplývajú z vysokého krvného tlaku. Vyskytuje sa u približne 5 % budúcich mamičiek.

Preeklampsia vzniká z vysokého krvného tlaku, a jedine v tehotenstve alebo tesne po ňom. Niekedy sa rozvinie do veľmi nebezpečného štádia, keď už hrozí poškodenie obličiek a pečene, či neurologické problémy.

Aké sú hlavné príznaky vysokého tlaku v tehotenstve?

Kedy je preeklampsia nebezpečná?

Ako prebieha liečba preklampsie?

Vysoký tlak neprichádza na začiatku gravidity

Preeklampsia sa rozvíja v druhej polovici tehotenstva, približne po 20. týždni. Kedysi na tento stav umieralo mnoho žien, najmä počas pôrodu, alebo krátko pred termínom potratili. Neraz zomrela matka, i dieťa.

Našťastie, dnes vieme preeklampsiu včas diagnostikovať aj liečiť – aspoň tak, aby sa ďalej nezhoršovala. Najdokonalejšou liečbou preeklampsie je až samotný pôrod. Ako tomu rozumieť?

Čo spôsobuje preeklampsiu?

Odborníci sa domnievajú, že problémy súvisia s placentou – orgánom, ktorý vyživuje plod v tele matky. Na začiatku tehotenstva sa totiž vyvíjajú nové krvné cievy, ktoré posielajú krv do placenty.

Vedci predpokladajú, že u žien s preeklampsiou sa tieto cievy nevyvíjajú, alebo nefungujú správne. Sú užšie, ako normálne krvné cievy, alebo reagujú odlišne na hormonálne procesy.

Môže sa to stať z niekoľkých príčin:

  • nedostatočný prietok krvi do maternice,
  • poškodenie krvných ciev,
  • zle pracujúci imunitný systém,
  • genetické faktory.

Príznaky preeklampsie

Budúca mamička nemusí vysoký tlak spozorovať, ale určite si všimne napríklad opuchy nôhrúk alebo tváre. Na druhej strane, tieto ťažkosti nemusia hneď znamenať preeklampsiu – opuchy sú v tehotenstve bežné, najmä kvôli zadržiavaniu vody. Preeklampsiu odhalíme iba pravidelným meraním tlakutestovaním moču.

ľahká preeklampsia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Diagnostika preeklampsie

Preeklampsia je potvrdená, ak vám lekár opakovane nameria krvný tlak nad 140/90, pričom neklesne ani po 4 hodinách, a v moči je zvýšené množstvo bielkoviny. V prípade, že bielkovinu v moči nemáte, ale opuchy i vysoký krvný tlak áno, riziko preeklampsie sa zvyšuje. Vtedy vám lekár navrhne častejšie kontroly.

Podľa výšky krvného tlaku, lekári rozlišujú stredne ťažkúťažkú preeklampsiu. Pri stredne ťažkej máte tlak minimálne 140/90 mm Hg, no nie vyšší ako 160/110 mm Hg. Pri ťažkej preeklamspii je krvný tlak vyšší ako 160/110 mm Hg.

Včasná diagnostika preeklampsie je životne dôležitá pre vás i vaše bábätko. Práve preto musíte chodiť na tehotenské prehliadky a prinášať vzorky moču.

Ďalšie prejavy preeklampsie:

  • zvýšené hodnoty pečeňových testov,
  • závažné bolesti hlavy,
  • hukot alebo búšenie v hlave,
  • poruchy videnia, rozmazané videnie, vysoká citlivosť na svetlo,
  • bolesť brucha – zvyčajne na pravej strane (pod rebrami),
  • zvracanie a nevoľnosť,
  • zriedkavejšie močenie,
  • dýchavica – spôsobená opuchom pľúc,
  • znížená hladina krvných doštičiek – v ťažších prípadoch.

Preeklampsia a poškodenie obličiek

Bielkovina v moči vždy znamená, že močové cesty nepracujú, ako by mali. Bielkovina signalizuje infekciu alebo slabú funkčnosť obličiek. Dlhodobo vysoký tlak poškodzuje obličky, a tie začnú prepúšťať bielkoviny.

Samotný vysoký tlak, ani prítomnosť bielkoviny v moči ešte neznamená, že trpíte preeklampsiou. Dôležité sú výsledky ďalších testov. Až keď hodnota bielkovín v moči prekročí určitú hladinu, zaznie diagnóza – preeklampsia.

Vyššie riziko preeklampsie máte:

  • ak ste už prekonali preeklampsiu,
  • pri chronicky vysokom krvnom tlaku,
  • pri cukrovke,
  • pri obezite,
  • ak ste tehotná s novým partnerom,
  • ak je medzi dvoma tehotenstvami interval menší ako 2 roky, alebo väčší ako 10 rokov,
  • ak ste otehotneli pred 18. rokom, alebo po 40. roku života,
  • ak čakáte dvojčatá, trojčatá,
  • pri mimotelovom oplodnení.
preeklampsia-v-30-týždni-tehotenstva
Zdroj foto: AdobeStock.com

Liečba preeklampsie

Ako sme už povedali, najúčinnejším liekom na preeklampsiu je pôrod – po ňom sa obvykle všetko vracia do normálu. Dovtedy je potrebná liečba, ktorá čo najdlhšie udrží prejavy „na uzde“. Preto vás čakajú častejšie kontroly u gynekológa, utrazvuk, odbery krvi a ďalšie špecializované vyšetrenia.

Patrí sem aj biofyzikálny profil, keď lekári pozorujú, či sa mení srdcová frekvencia u dieťaťa pri zmene prostredia. Tento ultrazvukový test sleduje dýchaniepohyby dieťaťa, jeho svalový tonus, ale tiež meria objem plodovej vody v maternici.

Rovnako ako pri iných zdravotných problémoch, aj pri preeklampsii je dôležité, aby ste sa nestresovali. Nervozita len zhorší váš zdravotný stav. Stres dokázateľne zvyšuje krvný tlak, čo je teraz maximálne nežiaduce.

Lieky na preeklampsiu:

  • lieky na zníženie krvného tlaku – ak je nebezpečne vysoký; tlak v rozmedzí 140/90 mm Hg sa nelieči,
  • kortikosteroidy – pri ťažkej ​​preeklampsii, alebo syndróme HELLP; kortikosteroidy dočasne zlepšujú funkciu pečene aj krvných doštičiek, čím predlžujú tehotenstvo,
  • antikonvulzívne lieky – na zastavenie záchvatov pri ťažkej preeklampsii, používa sa napr. síran horečnatý.

Kedy musíte byť hospitalizovaná?

Ak máte tlak nad 140/90 mm Hg, pričom tento stav pretrváva dlhšie ako 6 hodín. To isté platí pri vzostupe hodnôt pečeňových testov, alebo pri trombocytopénii (nízkej hladiny krvných doštičiek). Trombocytopénia sa prejavuje petéchiami – malými červenými, až modrastými bodkami (najmä na nohách), modrinami a krvácaním.

Hospitalizácia je vhodná aj vtedy, ak priberiete viac, než je vhodné. To môže byť spôsobené zadržiavaním tekutiny v tele. Niekedy je nástup problémov taký rýchly a intenzívny, že je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia.

Pobyt v nemocnici vám lekári navrhnú aj vtedy, ak sú z profesionálneho hľadiska presvedčení, že potrebujete byť monitorovaná.

Prvú pomoc zavolajte, ak máte:

  • silné bolesti hlavy,
  • rozmazané videnie (alebo iné poruchy videnia),
  • silné bolesti brucha,
  • dýchavicu (lapáte po dychu).

Komplikácie, ktoré preeklampsia prináša

Preeklampsia nie je ochorenie, ktoré prechádza „samo od seba“. Pri nedodržiavaní liečby, resp. v ťažších prípadoch, môže z preeklampsia vzniknúť eklampsia. Táto diagnóza prináša nebezpečne znížený prietok krvi v mozgu a kŕčovité stavy.

Eklampsia sa zvyčajne prejaví tesne pred pôrodom, a to veľmi silnými kŕčmi. Mozog nie je dostatočne prekrvený, máte kŕčové záchvaty, čo sa často končí upadnutím do bezvedomia.

Preeklampsie môže zapríčiniť:

  • obmedzenie rastu plodu – pretože postihuje tepny, ktoré prenášajú krv do placenty.
  • predčasný pôrod – ak máte ťažšiu preeklampsiu, je pravdepodobné, že budete musieť porodiť predčasne (cisárskym rezom), aby ste neohrozili život dieťaťa, i ten vlastný;
  • predčasne narodené dieťa – takéto deti majú často problémy s dýchaním, väčšinou potrebujú podporné dýchanie (pobyt v inkubátore),
  • odlúčenie placenty – riziko predčasného odlúčenia od vnútornej steny maternice; život ohrozujúci stav, charakteristický silným krvácaním.

HELLP syndróm

Ide o nebezpečný syndróm, ktorý lekári považujú za vážnu komplikáciu tehotenstva, keďže prekrvenie mozgu je výrazne oslabené. Okrem vysokého tlakuopuchov, žena má zvýšený počet bielkovín v moči, poruchy pečene a krvi, bolesti brucha, nevoľnosti. Tehotenstvo musí byť čo najskôr ukončené cisárskym rezom.

Preeklampsia a cisársky rez

Pri ťažkej preeklampsii sa lekári často rozhodnú o ukončení tehotenstva, aby zachránili mamičkudieťa. Ide najmä o prípady, keď sa preeklampsia rozvinie do nebezpečného, životy (matky i dieťaťa) ohrozujúceho štádia.

Cisársky rez však nie je jediným riešením. Ak máte preeklampsiu už niekoľko týždňov pred termínom, začínate sa otvárať, a pritom nemáte vážnejšie komplikácie, lekár navrhne vyvolanie prirodzeného pôrodu.

Prevencia preeklampsie

Prehliadky u gynekológa sú hlavnou úlohou každej budúcej mamičky. Na druhej strane, neexistuje žiadna overená stratégia, ktorá by zabránila preeklampsii. Dokonca ani zvýšenie príjmu vitamínov C a E, či rybieho oleja, riziko neznižuje.

Dobrá životospráva je však určite dôležitá. Okrem toho – sledovanie krvného tlakumoču. Ak máte cukrovku, dodržiavajte odporúčanú liečbu. Pri obezite schudnite, optimálne ešte pred počatím.

Výskum preeklampsie dosiahol prvé úspechy

Výsledky štúdie Mata Halla (z Leicester General Hospital a University odf Leicester vo Veľkej Británii) preukázali, že preeklampsiu bude čoskoro možné diagnostikovať v predstihu. Lekári budú už na začiatku tehotenstva vedieť, ktorá žena má vysoké riziko preklampsie, a takto budú môcť minimalizovať riziko vzniku komplikácií.

Mat Hall s kolektívom analyzoval, či sa dá z bielkovín v moči predpovedať preeklampsia už pred 20. týždňom tehotenstva. Vzorky moču z prvej polovice tehotenstva ukázali, že skupina 5 bielkovín skutočne predpovedá preeklampsiu, a to s presnosťou na 92 %.

To znamená, že od začiatku tehotenstva treba sledovať bielkovinu v moči – tak, ako to u nás v poradniach pre tehotné aj je, prípadne ešte častejšie.

Ďalšia zo štúdií ukázala, že v krvi žien s preeklampsiou, alebo s vysokým rizikom preeklampsie, sa nachádza fetálny hemoglobín vo väčšom množstve.

Fetálny hemoglobín je hlavný transportér kyslíka v plode. V malých množstvách sa v krvi matky vyskytuje bežne.

Preeklampsia po pôrode, resp. popôrodná preeklampsia

I keď je pôrod považovaný za jediný fungujúci „liek“ na preeklampsiu, telo sa nedostane hneď po pôrode do normálu. Nepríjemný, ale už nie ohrozujúci stav, väčšinou pretrváva ešte pár dnítýždňov, no uvidíte postupné zlepšovanie.

Zriedkavo sa objavuje aj popôrodná preeklampsia. V tomto prípade sa problémy rozvinú až po narodení dieťaťa – zvyčajne po 48 hodinách od pôrodu, či do 6 týždňov. Mamička podstupuje liečbu, väčšinou je hospitalizovaná, aby lekári zmiernili kardiovaskulárne riziká.

Príčiny vzniku popôrodnej preeklampsie zatiaľ nie sú známe. Vedci predpokladajú, že sa v tele mamičky začala vyvíjať už počas tehotenstva. Príznaky sú však totožné, ako pri klasickej tehotenskej preeklampsii.

Dôležitá je pravidelná a častá kontrola funkcie pečeneobličiek, či sledovanie počtu trombocytov v krvi. Ochorenie prejde spravidla do 6 týždňov.

Upozornenie:

Každá žena, ktorá prekonala preeklampsiu, má v budúcnosti vyššie riziko hypertenzie, ischemickej choroby srdca i mozgovej mŕtvice. Chce to zdravšiu stravu, dostatok pohybu a menej stresu!

preeklampsia-a-strava
Zdroj foto: AdobeStock.com

Preeklampsia a ďalšie tehotenstvo

Pýtate sa – zopakuje sa mi preeklampsia pri ďalšom tehotenstve? Ak ste v minulosti prekonali preeklampsiu, riziko je pri ďalšom tehotenstve vyššie, ako u žien, ktoré nemali s preeklampsiou skúsenosti.

Na druhej strane, pri prvom tehotenstve je riziko ochorenia najvyššie. Presnejšiu odpoveď vám dá lekár, či testy, ktoré vám odporučí. Nakoniec, každá žena je iná. Nebojte sa teda dopredu.

Iné tehotenské ochorenia s vysokým krvným tlakom:

  • Chronická hypertenzia s preeklampsiou – preeklampsia alebo eklampsia, ktorá je spojená s dlhodobo vysokým krvným tlakom, a nielen v súvislosti tehotenstvom. Teda už pred tehotenstvom ste mali chronickú hypertenziu.
  • Dočasná tehotenská hypertenzia – vysoký krvný tlak sa prejaví po 20. týždni tehotenstva, alebo v ranom šestonedelí, no budúca mamička nemá iné príznaky preeklampsie. Tlak ustúpi do 10 dní po pôrode.
  • Chronická hypertenzia – nesúvisí s tehotenstvom, objavuje sa už pred 20. týždňom, alebo 42 dni po pôrode. Mnoho mamičiek ju malo už pred otehotnením.

Zaujal vás tento článok?

Témy tehotenstva a pôrodu nájdete kompletne spracované v našich e-knihách Skôr než otehotniete, Ste „v tom“? a Práva ženy pri pôrode.

Zdroje:

Pridaj komentár