Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Občasná vyššia hladina cukru v krvi neznamená nič vážne. Mnohým z vás je táto myšlienka dobre známa. Ako to je však v skutočnosti? Počuli ste už o prediabete? Je to zdravotný stav, ktorý často ostane nepovšimnutý, ale pre vaše zdravie predstavuje o to väčšie riziko. Je posledným štádiom pred rozvojom vážnejšieho ochorenia, cukrovky. Viete, čo je prediabetes a prečo by ste mali venovať viac pozornosti svojej hladine cukru v krvi?
Čo je prediabetes?
Týka sa prediabetes aj vás?
Aké príznaky pociťujete pri prediabete?
Ako predídete rozvoju prediabetu a ako ho vyliečite?
Kedy je potrebná návšteva lekára?
Čo je prediabetes a koho najčastejšie postihuje?
Prediabetes, alebo zjednodušene povedané aj „predcukrovka“, je zdravotný stav, pri ktorom je hladina vášho cukru v krvi mierne zvýšená v porovnaní s normálnou hladinou. Nemáte ju však natoľko zvýšenú, aby sa hovorilo o cukrovke 2. typu.
Pýtate sa, či to môže zasiahnuť aj vás? Možno patríte medzi ľudí, ktorí roky trpia prediabetom, a ani o tom neviete. Je to stav, ktorý vám väčšinou lekár odhalí náhodne v rámci prevencie alebo ho zistíte až v momente, keď pociťujete príznaky a zvýšite pozornosť v predtuche, že sa s vami niečo deje.
Možno si myslíte, že mierne vyššia hladina cukru v krvi neškodí zdraviu. Opak je však pravdou. Prediabetes sám osebe nie je závažné ochorenie. Ak mu však nevenujete pozornosť a „neliečite“ ho, vedie k vážnejším zdravotným problémom. Vtedy už možno nepostačí vaša snaha o zmenu životného štýlu a bude potrebné nasadenie liekov. Okrem rozvoja cukrovky vám neliečený prediabetes zvyšuje aj riziko rozvoja srdcovo-cievnych ochorení či infarktu.
Prečo prediabetes vzniká?
Vyššia hladina cukru v krvi je často v dôsledku toho, že vám telo neprodukuje dostatok inzulínu, teda hormónu, ktorý má za úlohu práve reguláciu cukru v krvi. Druhým dôvodom je aj to, že inzulínu má vaše telo síce dostatok, ale nevie ho efektívne využiť. Často sa za týmito poruchami skrýva váš životný štýl, ale niekedy zohrávajú dôležitú rolu aj dedičnosť či váš celkový zdravotný stav.
Kedy by ste mali byť obozretní a venovať zvýšenú pozornosť svojej hladine cukru v krvi? V prípade, ak:
- trpíte nadváhou,
- máte nezdravý životný štýl,
- máte viac ako 45 rokov,
- v rodine (rodičia, súrodenci, starí rodičia) máte diagnostikovanú cukrovku 2. typu,
- máte málo fyzickej aktivity,
- máte/mali ste gestačný diabetes (tzv. tehotenská cukrovka),
- máte hypertenziu alebo iné srdcovo-cievne ochorenie,
- máte zvýšenú hladinu cholesterolu.
Každý jeden vyššie spomenutý bod vám totiž zvyšuje rizikovo rozvoja prediabetu a následne aj cukrovky.
Ako na kontrolu svojho zdravotného stavu?
Prvým a základným krokom k tomu, aby ste svoj zdravotný stav mali pod kontrolou, je pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi. Pýtate sa, ako na to? V dnešnej dobe si voľne kúpite v lekárni prístroje na meranie cukru v krvi, tzv. glukomery, ktoré si s týmto problémom hravo poradia. Dôležité je, aby ste si merali hladinu cukru v krvi nalačno, teda ráno pred jedlom, prípadne aspoň 2 hodiny po jedle. V opačnom prípade budú vaše výsledky skreslené a nemusia odzrkadľovať váš aktuálny zdravotný stav.
Aké hodnoty sú dôležité, ak je reč o prediabete? Tento stav sa prejavuje 3 hraničnými hodnotami, ktorými sú:
- hraničná glykémia meraná nalačno. Táto hodnota je medzi 5,6 – 6,9 mmol/l. Je to hodnota, ktorá je zvýšená, ale nie dostatočne vysoká na to, aby vám diagnostikovali cukrovku 2. typu,
- zvýšený glykovaný hemoglobín, ktorý charakterizuje tzv. dlhodobý cukor, teda vašu priemernú hladinu cukru v krvi za posledné približne 3 mesiace,
- narušená glukózová tolerancia, ktorá sa prejavuje zvýšenou hladinou cukru v krvi (7,8 – 11 mmol/l) 2 hodiny po jedle.
Zo všetkých týchto troch hodnôt jediná, ktorú si viete sami kontrolovať, je prvá, teda hladina glykémie nalačno. Všetky ostatné hodnoty patria do rúk lekára, prípadne lekárnika. V súčasnosti vám ľahko zmerajú a zistia aj hladinu dlhodobého cukru, tzv. glykovaného hemoglobínu, v mnohých lekárňach, ktoré túto možnosť ponúkajú. Zistíte tak, či je návšteva lekára potrebná.
Pociťujete nejaké príznaky pri prediabete?
Cukrovka je ochorenie, ktoré nebolí a väčšinou je bezpríznakové, rovnako ako stav, ktorý nazývame prediabetes. Aj to je dôvodom, prečo ich odhalíte väčšinou náhodne alebo už v pokročilom štádiu. Prediabetes samotný nemá žiadne špecifické symptómy, podľa ktorých by ste jednoznačne vedeli, že ním trpíte. Jedným z možných príznakov, ktoré zriedka pozorujete, je stmavnutá pokožka na rôznych miestach na tele, najčastejšie na krku, v podpazuší či v slabinách. V ojedinelých prípadoch pociťujete príznaky typické pre cukrovku, ako sú:
- zvýšený smäd,
- časté močenie,
- zvýšený hlad,
- zahmlené videnie,
- časté zápaly,
- ťažké hojenie rán,
- časté mravčenie a tŕpnutie v dolných alebo horných končatinách.
Vo väčšine prípadov je však prediabetes bez akýchkoľvek príznakov, a tak jeho prítomnosť u seba zistíte iba náhodne. Je preto obzvlášť dôležité, aby ste svoj zdravotný stav pravidelne kontrolovali – či už doma, alebo v rámci prevencie u lekára, a odhalili tak včas prípadné zdravotné problémy.
Ako na prevenciu a liečbu prediabetu?
Najlepšou prevenciou pred rozvojom prediabetu je zdravý životný štýl a pravidelná prevencia u lekára. Možno máte pocit, že zdravý životný štýl je dookola omieľané odporúčanie na prevenciu mnohých ochorení. Nie je to však náhoda. Nezdravá strava, málo fyzickej aktivity, veľa stresu sa ľahko odzrkadľujú na vašom zdravom stave. Či už rozvojom srdcovo-cievnych ochorení, či práve prediabetom a následne cukrovkou.
Čo však v prípade, keď už prevencia nestačí a diagnostikovali vám prediabetes? Dobrou správou je, že sa nemáte čoho obávať. Znížiť riziko rozvoja cukrovky a vyliečiť prediabetes dokážete veľmi ľahko. Vo väčšine prípadov stačí práve zmena životného štýlu, čo zahŕňa:
- pravidelný pohyb viackrát týždenne,
- zdravé stravovanie a znížený príjem sacharidov,
- vyhýbajte sa stresu,
- v prípade nadváhy – zníženie hmotnosti.
Zmena životného štýlu síce znie jednoducho, ale vyžaduje si od vás o to väčšie úsilie. Nie je to o diéte, ktorá vám sľubuje očakávaný výsledok v priebehu pár dní, ani o hodinách trávených v posilňovni. Je to o zmene celkového prístupu, vďaka čomu „naučíte“ svoje telo na nový, zdravý režim. Máte pocit, že ste sa na túto cestu už nespočetne veľa ráz vydali a nikdy to neprinieslo očakávaný výsledok? Čo tak vyhľadať odbornú pomoc? S týmto problémom vám pomôže výživový poradca alebo lekár, tzv. dietológ.
Kedy ísť k lekárovi?
Napriek tomu, že prediabetes nie je závažný zdravotný stav a nevyžaduje si hneď nasadenie liekov, sú momenty, keď je návšteva lekára potrebná. So svojím zdravotným stavom by ste sa mali lekárovi zdôveriť v prípade, že pociťujete niektorý z príznakov cukrovky. Je to znamenie, že niečo nie je v poriadku. Ak trpíte závažnejšími ochoreniami a máte často zvýšenú alebo kolísavú hladinu cukru v krvi, návštevu lekára by ste nemali odkladať.
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prediabetes/symptoms-causes/syc-20355278
https://www.cdc.gov/diabetes/library/features/truth-about-prediabetes.html
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21498-prediabetes