(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Pohlavné chlamýdie. V minulom storočí sme o nich ani netušili. To však neznamená, že tu neboli.
Ani dnes ich nevidíme, necítime a nevieme, že ich máme, a predsa nimi trpí čoraz väčšia časť populácie.
Pohlavné chlamýdie patria medzi najrozšírenejšie mikroorganizmy v Európe. Za ich enormným výskytom nájdeme predovšetkým časté striedanie sexuálnych partnerov.
Najrizikovejšou skupinou sú sexuálne aktívne ženy do 25 rokov.
Čo je Chlamydia trachomatis?
Ide o atypický mikroorganizmus, vyvolávajúci infekciu močových a pohlavných ciest.
Ako sa môžem nakaziť?
- nechráneným pohlavným stykom,
- kontaminovanými predmetmi, ako sú vreckovky, uteráky, spodná bielizeň,
- prostredníctvom osôb, u ktorých nie sú viditeľné príznaky, ale infekciu majú v tele.
Zdĺhavé čakanie na výsledky, zložitá liečba
Metóda na stanovenie diagnózy je rýchla a spoľahlivá. Výsledky vašich vyšetrení budú dostupné do 3 až 5 dní.
Ak ste žena, lekár vám odoberie vzorku moču a tkaniva z krčka maternice. Chlamýdie majú schopnosť prežívať v organizme dlhý čas, preto vám gynekológ (obvykle) predpíše viac balení antibiotík.
U mužov sa robí výter z močovej rúry, alebo sa odoberie vzorka moču. Pri výtere z močovej rúry je potrebné dodržať dvojhodinový odstup od posledného močenia.
Aké sú príznaky chlamýdie trachomatis u žien?
V mnohých prípadov sa chlamýdia nemusí vôbec prejavovať. Inkubačná doba je zhruba 2 týždne, no niekedy môžete byť bez príznakov aj 15 mesiacov.
Chlamydia trachomatis napáda aj urogenitálny trakt, čo vedie k poškodeniu a zjazveniu tkaniva genitálií a konečníka. Infekcia môže mať negatívny vplyv na reprodukčný systém.
Najčastejšie príznaky:
- hlienovo-hnisavý výtok z pošvy; abnormálny, nezapáchajúci výtok,
- nepríjemný pocit pri močení,
- silné bolesti v podbrušku, resp. panvové bolesti, spojené s teplotami (asi 40 % žien),
- slabé krvácanie po pohlavnom styku.
V neskorších štádiách môže dôchádzať k mimomaternicovému tehotenstvu. Niektoré tehotné ženy zas môžu predčasne porodiť. U 20 % žien nastávajú nezvratné poškodenia vajcovodov (s následnou sterilitou).
Pohlavné chlamýdie ničia aj mužov
U mužov chlamýdie vstupujú do močovej trubice, kde vyvolávajú zápal. U 30 – 50 % mužov prebieha zápal bez príznakov. To však neznamená, že nemôžu preniesť infekciu na ženu.
Číry a belavý výtok z močovej trubice patrí k najčastejším prejavom chlamýdiovej infekcie. Muž môže pociťovať bolesť a pálenie pri močení.
Chlamýdie môžu prejsť aj do vnútra spermii, a tak pri nechránenom pohlavnom styku spôsobiť infekciu vyšších častí ženských pohlavných orgánov. U mužov môže infekcia vyústiť do poruchy tvorby alebo pohybu spermií, a tým pádom do neplodnosti.
Máte iné pohlavné choroby?
Približne v polovici prípadov je chlamydióza sprievodnou infekciou iného pohlavného ochorenia – kvapavky, syfilisu, či ľudského papiloma vírusu (HPV). Pri podozrení na akékoľvek sexuálne prenosné ochorenie, je nevyhnutné, aby sme vylúčili prítomnosť chlamýdií (kvôli odlišnej liečbe).
Liečba chlamýdie trachomatis
Liečba spočíva v podaní antibiotík. Najúčinnejšími sú antibiotiká zo skupiny makrolidov (azitromycín, klaritromycín), širokospektrálne tetracylíny (doxycyklín) a fluorochinolóny. Pri ľahkých formách pohlavnej chlamýdie vám lekár odporučí užívanie antibiotík na 7 – 10 dní.
Je veľmi dôležité, dokončiť celý liečebný cyklus. Počas liečby by ste sa mali vyhýbať pohlavnému styku. Nevyhnutné je, aby sme preliečili aj sexuálneho partnera.
Kedy sa doxycyklín nesmie užívať
Keď ste tehotná, alebo keď dojčíte – podanie doxycyklínu by mohlo poškodiť váš plod, narušiť rast kostí u dieťaťa a zoslabiť jeho zubnú sklovinu. Doxycyklín sa ukladá vo vyvíjajúcich sa kostiach a zuboch, preto by ho nemali užívať detí do 12 rokov. Môže zafarbiť zuby na žlto a hnedo.
Doxycyklín môže tiež senzibilizovať kožu. Preto ak ho užívate, chráňte sa pred priamym slnečným žiarením.
Ako užívať doxycyklín
Minerálky, mlieko, mliečne výrobky a ovocné šťavy môžete konzumovať až 3 hodiny po a 3 hodiny pred užitím tohto antibiotika. Na minimalizovanie tráviacich ťažkostí, je vhodné užívať doxycyklín počas jedla.
Pozor! Doberte celé balenie!
Doxycyklín a iné ochorenia
Ak trpíte pálením záhy, a súčasne užívate antacidá (skupina liekov, ktoré neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku), užívajte ich s 3-hodinovým odstupom od užitia doxycyklínu. Antacidá, ako aj vyššie spomínané potraviny, môžu ovplyvniť vstrebávanie doxycyklínu, a znížiť tak jeho účinok.
Ako užívať azitromycín?
Jednou z výhod užívania azitromycínu je menej časté dávkovanie, a to len 1 x denne, po dobu 3 dní. Pri náročnejších infekciách, ako sú chlamýdie, sa liečba opakuje. Azitromycín je najlepšie užívať počas jedla, čím minimalizujete riziko tráviacich ťažkostí.
Deťom môžete podať aj sirup, ktorého dávkovanie závisí od hmotnosti dieťaťa.
(Doxycyklín nie je na Slovensku dostupný v sirupovej liekovej forme, keďže sa pre negatívny vplyv na rastúce kosti a zuby môže užívať až od dvanástich rokov).
Tetracyklíny verzus makrolidy
Užívanie oboch antibiotík nesie zo sebou rôzne výhody, ale aj obmedzenia. Lekár pravdepodobne siahne po makrolidovom antibiotiku (azitromycin). Neznamená to ale, že pochybil, keď vám predpíše doxycyklín.
Výber antibiotika a rozsah liečby závisí od závažnosti vášho ochorenia, čo sa posudzuje podľa výsledkov vyšetrení, aj podľa vašich subjektívnych príznakov. Rovnako je dôležité, aby ste upovedomili lekára, ak máte závažné ochorenie obličiek alebo pečene, keďže vtedy vám môže znížiť dávkovanie.
Úlohou lekára je, zabrániť vzniku interakcií liečiv, preto vám vyberie najvhodnejšie antibiotikum, aj podľa vašich pridružených ochorení.
Bolesť brucha, nadúvanie, zlá stolica
Antibiotiká majú schopnosť ničiť črevnú a vaginálnu mikroflóru, kvôli čomu môžete trpieť vaginálnymi mykózami či hnačkami. Ak ste náchylná/ý na tieto ťažkosti, počas liečby, a aj po nej, užívajte probiotiká. Poraďte sa však so svojím lekárom.
Ako užívať probiotiká
Užívajú sa najmenej s 2-hodinovým odstupom od užitia antibiotika. V prípade menšieho časového odstupu, antibiotikum zabíja prospešné mikroorganizmy v probiotiku, čo výrazne znižuje jeho účinok.
Doplnková liečba
Pri niektorých chronických formách chlamýdiovej infekcie vám môže lekár predpísať (okrem antiobiotík) aj voľnopredajný prípravok, ktorý obsahuje zmes trypsínu a iných enzýmov. Tento prípravok má pozitívny vplyv na váš imunitný systém, a navyše zvyšuje účinok antibiotickej liečby.
Pri silnom zápale vám môže lekár predpísať aj protizápalové liečivá. Indometacín sa aplikuje vo forme čapíkov. Nesmie sa však používať v prípade zníženej zrážanlivosti krvi, pri žalúdočných vredoch, v treťom trimestri gravidity, pri ochoreniach pečene a závažnom srdcovom zlyhávaní. Rovnako nie je vhodný pre deti a dospievajúcich (pre nedostatočné množstvo údajov).
Pri problémoch s močením sa predpisujú liečivá, ktoré uvoľňujú stiahnutú močovú rúru (napr. tamsulozin, doxazosin, prazosin).
Ako „nechytiť“ pohlavné chlamýdie?
- dbajte o hygienické návyky na plavárni, v soláriu, saune, na kúpalisku,
- používajte výlučne svoj uterák,
- zabráňte kontaminácii zo spodnej bielizne,
- vždy po sebe zanechajte čistú toaletu,
- vyhýbajte sa náhodným sexuálnym partnerom, nechránenému styku,
- ak máte podozrenie na infekciu, ihneď vyhľadajte vášho gynekológa,
- ak ste mali vy, alebo váš partner infekciu, preliečte sa obaja.
Autorka je farmaceutka