Rotavírusy – keď hnačka nie je výsledkom faraónovej pomsty

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Okrem bežného prechladnutia a chrípky, patria rotavírusové ochorenia medzi bežné zdravotné problémy v tomto ročnom období.

Rotavírusy postihujú predovšetkým našich najmenších, ktorých imunitný systém ešte nie dostatočne vyvinutý.

Deti „chytia“ hnačku z rotavírusu najčastejšie v detskom kolektíve.

Čo sú rotavírusy

Rotavírusy patria medzi vysoko infekčné, okrúhle vírusy. Sú vysoko odolné voči teplu, kyselinám aj bežným dezinfekčným prostriedkom.

Na rukách prežívajú 4 hodiny, no pri izbovej teplote vydržia na kontaminovaných predmetoch aj niekoľko týždňov. Najvhodnejšie podmienky pre život majú pri nižších teplotách, a preto ich výskyt prudko rastie počas chladnejších mesiacov (december až apríl).

Rotavírusy vyvolávajú tzv. gastroenterokolitídy, teda ochorenia tráviaceho traktu, ktoré sa prejavujú hnačkamizvracaním. Predpokladá sa, že na Slovensku sú zodpovedné za asi 40 % všetkých hnačkových ochorení u dojčiat a malých detí.

Rotavírusy sa prenášajú tzv. fekálno-orálnou cestou – prostredníctvom neumytých rúk, kontaminovanou potravou či tekutinami, a nedá sa vylúčiť ani vzdušná cesta. Na vyvolanie ochorenia pritom stačí už niekoľko desiatok rotavírusov.

rotavírus 3D
Rotavírus

Príznaky rotavírusovej infekcie

Najviac ohrozené rotavírusovými hnačkami sú:

 • deti od 6 do 24 mesiacov,
 • predčasne narodené deti,
 • deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou,
 • osoby so zníženou imunitou.

Akonáhle rotavírus osídli tráviaci trakt dieťaťa, dochádza k jeho masívnemu rozmnožovaniu. Hovoríme o inkubačnej dobe, ktorá sa zatiaľ neprejavuje žiadnymi príznakmi.

Takéto dieťa ešte pokojne môže navštevovať materskú škôlku, a ľahko tak zanesie infekciu do celého kolektívu.

Po približne 1 až 3 dňoch od nakazenia dochádza k prudkému nástupu ťažkostí:

 • nevoľnosť,
 • zvracanie,
 • horúčka,
 • početné riedke stolice,
 • nafúknuté a bolestivé bruško.

Pričleniť sa môže aj nádchakašeľ.

Nebezpečenstvo infekcie spočíva v rýchlom odvodnení detského organizmu, a následnom poškodení obličiek, pečenemozgu.

V týchto prípadoch je nevyhnutná hospitalizáciapodávanie infúznych roztokov.

U väčšiny pacientov však ochorenie po 4 až 5 dňoch spontánne prejde aj v domácom prostredí.

rotavírusy príznaky teplota

Liečba rotavírusu

Základom liečby je doplnenie tekutín, ktoré dieťa stratilo zvracaním, hnačkami a teplotou. Tekutiny podávame vlažné, v menších objemoch, počas celého dňa. Najvhodnejšie sú:

 • neperlivá minerálka,
 • nesladený čierny čaj,
 • špeciálne rehydratačné roztoky s minerálmi, ktoré dostanete (voľnopredajne) v lekárni.

Pri infekcii prechádzame na protihnačkovú diétu, zahŕňajúcu ryžové a mrkvové odvary. Dojčené deti neodstavujeme od mlieka, v ťažších prípadoch možno dojčenie prerušiť na 6 až 12 hodín.

U starších detí (6 až 12 mesiacov), prvých 12 až 24 hodín mlieko úplne vylúčime. Neskôr, keď sa zníži počet stolíc, podávame diétnu stravu:

 • roztlačené banány,
 • zemiakovú alebo ryžovú kašu,
 • zeleninovú polievku (bez tuku),
 • rozmixovanú ryžu s hydinovým mäsom,
 • staršie pečivo.

Obvyklú stravu zavádzame pomaly, vždy s ohľadom na konzistenciu stolice. Dieťa do jedla nenútime, nemali by sme ho však nechať hladovať.

rotavírusy strava

Antibiotiká a rotavírusy

Keďže ochorenie je vyvolané vírusmi, antibiotiká sú v prípade nekomplikovaných prejavov neúčinné, a preto sa v liečbe nepoužívajú. Na zastavenie hnačky, sa u detí používa diosmektit, ktorý dostanete v lekárni.

Diosmektit viaže na svoj povrch choroboplodné zárodky z tráviaceho traktu a chráni aj sliznicu čreva. Na úpravu črevnej mikroflóry môžeme použiť probiotiká.

Kedy je potrebná hospitalizácia

Detské telo, to je predovšetkým voda. Ak v dôsledku ochorenia dôjde k príliš veľkej strate tekutín (strata na hmotnosti viac ako 10 %, už ohrozuje dieťa na živote), situácia si vyžaduje infúznu liečbu.

Stav hodnotíme ako závažný, ak:

 • má dieťa studenú a vlhkú kožu,
 • menej močí, alebo úplne prestane močiť,
 • má zrýchlený pulz,
 • má suché sliznice, jazyk aj pery,
 • nemá sliny,
 • pri plači neslzí,
 • trpí vysokou horúčkou, sprevádzanou kŕčmi.

V týchto prípadoch je dieťa dehydratované, a musíme s ním zájsť k lekárovi.

Pobyt v nemocnici si vyžaduje asi jeden zo siedmych prípadov. Hospitalizácia trvá zvyčajne 3 4 dní.

Infúzie doplnia v detskom tele vodu, podporia činnosť pečene a obličiek. Tým sa zvýši vylučovanie škodlivých mikroorganizmov (močom).

Následne je vhodná aspoň dvojtýždňová domáca starostlivosť a diéta.

rotavírusy hygiena

Najúčinnejšia prevencia

Rotavírusy patria medzi vysoko infekčné mikroorganizmy. Sú odolné voči bežným dezinfekčným prostriedkom, a už malé množstvo vírusu môže vyvolať infekciu.

Proti nákaze teda veľa urobiť nemôžete. Dôležité je však dôsledné dodržiavanie osobnej hygieny, vrátane umývania rúk, a hygieny potravín.

Svoje ratolesti môžete ochrániť aj očkovaním, ktoré poskytuje ochranu minimálne na 2 roky, teda v najkritickejšom veku dieťaťa, keď ešte imunitný systém nie je dostatočne silný.

Na Slovensku sú registrované dve očkovacie látky, ktoré obsahujú živý, oslabený rotavírus. Podávajú sa ako kvapky do úst, v 2 alebo 3 dávkach.

Očkuje sa od 6. týždňa života dieťaťa, a celý proces by mal byť ukončený do 6. mesiaca.

Vakcíny sa môžu podať spolu s povinnou pneumokokovou vakcínouhexavakcínou.

Sú vhodné aj pre deti s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Koľko vás bude stáť očkovanie

Vakcíny predpisuje pediater. Nie sú však súčasťou očkovacieho kalendára, patria len medzi očkovania odporúčané, preto nie sú plne hradené zdravotnou poisťovňou.

Celá očkovacia schéma vás k decembru 2015 vyjde na 110 eur – v prípade dvojdávkovej, a 117 eur – v prípade trojdávkovej vakcíny.

Poznámka:

Do 6. mesiaca veku dieťaťa je možná čiastočná úhrada zdravotnou poisťovňou, ale napriek tomu je doplatok pacienta pomerne vysoký.

rotavírusy očkovanie

Aké sú nežiaduce účinky očkovania

Po očkovaní sa môžu objaviť nežiaduce reakcie, pripomínajúce samotnú infekciu (horúčka, plynatosť, hnačky, zvracanie), či infekcie horných dýchacích ciest. Reakcie sú spôsobené prítomnosťou oslabeného vírusu vo vakcíne. Väčšinou sú však len veľmi miernerýchlo odznejú.

Kedy vás nesmú očkovať

V týchto prípadoch pediater očkovanie vykonať nesmie, alebo je potrebná konzultácia so špecialistom:

 • alergia na niektorú zložku vo vakcíne,
 • výskyt alergickej reakcie pri prvom očkovaní,
 • akútne ochorenie – je nutné, aby dieťa úplne vyzdravelo,
 • znížená imunita u dieťaťa.

Očkovanie je potrebné najmä vtedy, keď vieme, že dieťa pôjde onedlho do nemocnice, pretože rotavírusy patria medzi tzv. nozokomiálne nákazy (vysoký výskyt v nemocničnom prostredí).

Obdobie po chorobe

Po infekcii si dajte pozor na celiakiu, či laktózovú intoleranciu. Keďže vírusy napádajú bunky sliznice tenkého čreva, ktoré sú zodpovedné za vstrebávanie živín z potravy, môže po odznení ochorenia ešte nejaký čas pretrvávať intolerancia mliekalepku.

Vírusy sa z organizmu vylučujú stolicou ešte 3 až 7 dní po subjektívnom vyzdravení. Na to netreba zabúdať, kým dieťa pošleme späť do kolektívu.

rotavírusy imunita

Rotavírusové infekcie patria medzi najčastejšie detské ochorenia. Po ich prekonaní si detský organizmus vytvorí špecifické protilátky.

Preto každá ďalšia nákaza rotavírusmi má miernejší, alebo úplne bezpríznakový priebeh.

Autorka vyštudovala na Farmaceutickej fakulte UK Bratislava

Pridaj komentár