(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Ploštice patria k najnepríjemnejším parazitom.
„Drzý ako ploštica“, nevzniklo len tak náhodou.
Kynoženie ploštíc je mimoriadne náročné.
Aj preto by sme mali skôr premýšľať, ako ich „nevpustiť“ do nášho obydlia.
Ako sa zbavíte ploštíc?
Prečo nemajú rady svetlo?
Kedy musíte zavolať deratizéra?
Aké veľké sú ploštice?
Posteľné ploštice patria medzi bzdochy. Majú oranžovo-hnedú farbu, sú veľké zhruba 5 až 9 milimetrov. Živia sa ľudskou krvou, ale sú odolné, vedia bez nej prežiť aj 6 mesiacov.
Potom sa prebudia a naďalej škodia. Ak majú pravidelnú potravu, veľmi rýchlo sa rozširujú a útočia ešte zákernejšie.
Kde sa nachádzajú ploštice?
Ploštice prežívajú na tmavých miestach, obľubujú staré budovy. Veľmi často sa vyskytujú v pivniciach, alebo vo veľkých skladoch, kde nie je dobrá hygiena. V byte si vyberajú hlavne pohovky, postele a akékoľvek textílie. Môžu zaliezť aj do starých kníh alebo elektrických zásuviek.
Plošticiam vyhovuje prostredie staršieho dreveného nábytku, nájdete ich tiež v kútoch podlahy. Presúvajú sa rýchlo – skákaním, podobne ako blchy. Ak majú ploštice vaši susedia, môžu preliezť až k vám.
Vo vonkajšom prostredí prežívajú hlavne na miestach, kde sa zdržiavajú vtáky. Skrývajú sa v hniezdach, kurníkoch a voliérach.
Ploštice z dovolenky? Overte si hotel vopred!
Ľudia si ploštice najčastejšie prinesú z dovoleniek. Týmto parazitov sa dobre darí v malých priestoroch, kde sa strieda veľa ľudí. Sledujte na internete hodnotenia ubytovacích zariadení, pretože cestovatelia na tieto neželané „darčeky“ často upozorňujú.
Skontrolovať si to môžete aj cez online register hotelov, kde je zaznamenaný výskyt ploštíc: http://registry.bedbugs.net/stats/.
Ploštice prežívajú hlavne v matracoch, avšak aj počas letiskových presunov môžu preskočiť na vašu batožinu. V hoteli si batožinu nikdy nenechávajte na koberci, aby na ňu ploštice nepreskočili, alebo tam neuložili vajíčka. V izbe si ukladajte kufre len na police alebo podstavce.
Oblečenie radšej vešajte na vešiaky, nedávajte si ho na posteľ. Ak si donesiete vlastný vankúš, po návrate ho hneď vyperte pri vysokej teplote. Dobrým tipom je uloženie kufra do kúpeľne, ak je to možné, pretože ploštice nemajú rady vlhké prostredie – nikdy si ho nevyberajú.
Po návrate domov si všetky veci hneď vyperte! Kufor alebo ruksak dôkladne vyčistite!
Ploštice a svetlo
Najväčším postrachom ploštíc je svetlo. Aj preto ich počas dňa nevidíte, sú akýmsi neviditeľným nepriateľom. Ožívajú až v noci, keď je všade tma. Vtedy sa prisajú a cicajú krv, no hneď ako rozsvietite, rozbehnú sa do tmavých kútov.
Skontrolujte si najprv matrace. Vyberte ich z postele a zistite, či nie sú na vnútornej strane priesvitné vajíčka a drobné čierne bodky.
Druhý spôsob – zhasnite večer svetlo a po 5 minútach si posvieťte na matrac, odkiaľ ploštice vyliezajú.
Ako vyzerajú štípance od ploštíc?
Tieto štípance rozoznáte veľmi ľahko. Objavujú sa zásadne až ráno, pretože ploštice útočia v noci. Štípance vyzerajú ako veľké červené fľaky, ktoré veľmi svrbia. Vždy ich máte viac popri sebe, presne podľa toho, ako po vás lozila ploštica.
Niektorým ľuďom môžu štípance opuchnúť, alebo sa výrazne zväčšiť, podráždená je aj koža okolo pupencov. V ojedinelých prípadoch dostanete horúčku.
Ploštice vás napádajú na tých miestach, ktoré nemáte prikryté paplónom.
Kedy zmiznú štípance od ploštíc? Dajú sa liečiť?
Uštipnutie od ploštíc vám zostane na koži 1 až 3 týždne. Ak sa stav zhoršuje, napríklad kvôli škriabaniu, alebo kožu nijako neliečite, značky vám môžu zostať aj dlhšie.
Pupence musíte najprv dezinfikovať. Potom ich natierajte antihistaminickými prípravkami. Takto obmedzíte svrbenie, vďaka čomu sa koža zahojí rýchlejšie.
Pomáha aj:
- mentolový krém,
- čajovníkový olej,
- prikladanie chladných obkladov.
Vajíčka ploštíc
Jedna samička dokáže denne naložiť 5 vajíčok. Ukladá ich do tmavých a ťažko dostupných priestorov, najčastejšie pod matrac, v záhyboch gaučov a kresiel, alebo v kútoch izieb s kobercami.
Vajíčka sú priehľadné a na dotyk lepkavé. Ak pátrate po plošticiach, hľadajte takéto zhluky vajíčok. Treba ich zlikvidovať rovnako ako samotné ploštice.
Smrad z ploštíc
Ložiská ploštíc spoznáte aj podľa intenzívneho zápachu. Keď sa parazity združujú na nejakom mieste, alebo tam ukladajú vajíčka, čoskoro sa odtiaľ začne šíriť prenikavá, nasladlá, veľmi nepríjemná aróma.
Niekedy tiež cítite pach podobný plesniam. Toto je dobrý identifikačný faktor po vstupe do hotelovej izby. Ak ucítite ostrý smrad, požiadajte hotelový personál o previerku priestoru.
Domček na ploštice
Ešte predtým, ako začnete ploštice likvidovať, musíte si potvrdiť, že ich naozaj máte. Pretože pokiaľ ich neuvidíte, môže ísť aj o iné parazity.
Kúpte si špeciálny domček na ploštice, ktorý vytvára teplo. To pritiahne ploštice, ktoré sa prilepia na podlahu domčeka, a vy získate istotu.
Rovnako funguje feromónová pasca, ktoré pritiahne ploštice špecifickou voňou.
Lepidlo na ploštice
Ak nezasiahnete včas, ploštice sa môžu rozšíriť do celého bytu. Vajíčka budú na toľkých miestach, že vám nepomôže ani opakovaná deratizácia. Zaobstarajte si lepidlo na ploštice, kde je lepkavá vrstva na plastovom pásiku.
Lepidlo sa používa rovnako ako pasca na drobné mušky, ktorá sa dáva ku kvetom. Lepivú pásku položte k posteli, a ploštice na ňu prilezú samé a zostanú tam prilepené.
Na ničenie ploštíc sa využívajú aj špeciálne spreje, ktoré môžete brať ako prevenciu, aby trebárs nepreliezli k vám od susedov. No dávajte si pozor, tieto prípravky väčšinou nemôžu prísť do kontaktu s textíliami.
Takisto ich nesmiete nanášať na vrchnú časť matraca, aby ste nevdychovali výpary. Ak postriekate nejakú plochu, budete ju potom musieť umyť, aby ste nedostali alergiu z použitých chemikálií.
Ploštice a ocot
Domácim tipom je zmes octu s vodou. Dezinfikujete ňou všetky podozrivé miesta. Sledujte drobné červeno-hnedé stopy a na týchto miestach urobte octový postrek. Trik sa dá použiť iba v začiatkoch, kým ešte parazity nie sú natoľko rozšírené a sú len na jednom menšom mieste.
Ak sa objavia ploštice v skrini, vytraste všetko oblečenie nad vaňou. Vyperte ho na viac ako 50 stupňov, a potom utrite poličky octovou vodou.
Ploštice a deratizácia
Boj s plošticami je pre človeka psychicky náročný. Hoci ste podnikli všetky kroky, každé ráno pribúdajú nové štípance. Niekto dokonca začne spávať pri zasvietenom svetle, aby sa ploštice opäť neobjavili.
V tomto stave si radšej prizvite na pomoc deratizéra. Ten niekoľkokrát vystrieka problematickú miestnosť, alebo celý byt. Keďže však vajíčka dokážu prežiť aj toto, postreky sa niekedy musia opakovať.
V krajnom prípade sa stáva, že parazity nevyničí ani deratizér. Človek vtedy musí vymeniť všetok napadnutý nábytok. Vyhodiť ho treba naraz, nie po kúskoch, inak možno nedosiahnete želaný výsledok.
Zdroje:
- https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/bedbugs-infestation#1
- https://www.express.co.uk/life-style/health/1165644/bed-bug-bites-on-bed-how-to-get-rid-uk-treatment
- https://www.healthline.com/health/bed-bug-bites
- https://www.pestworld.org/pest-guide/bed-bugs/bed-bugs/
- https://stopplostice.sk/o-plosticiach/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Ploštica_posteľná