Placenta: Jediný dočasný orgán ľudského tela, ktorý je nevyhnutný pre život

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Na čo slúži placenta? Naozaj je po pôrode vhodná ako výživový doplnok?

Placenta je dočasný orgán, ktorý sa vytvorí v tele tehotnej ženy. To znamená, že neexistuje pred otehotnením a odchádza z tela pri pôrode, po narodení dieťatka. Počas tehotenstva je pripojená na stenu maternice pupočná šnúra, ktorá vedie z placenty. Poskytuje plodu živiny a kyslík. To znamená, že placenta je pre plod životne dôležitá. Žiaľ, niektoré stavy placenty môžu spôsobiť tehotenské komplikácie a treba ich čo najskôr rozpoznať a odborne riešiť.

Čo je to placenta?
Kedy a ako vzniká?
Ako funguje?
Na akom mieste v maternici sa vytvorí?
Ako vyzerá a z čoho sa skladá?
Aké poruchy placenty sú najčastejšie?
Aké druhy látok sú škodlivé pre placentu?
Je rozumné jesť vlastnú placentu alebo z nej urobiť výživové doplnky?

Placenta je dočasný orgán, ktorý spája vyvíjajúci sa plod s maternicou matky. Vzniká krátko po počatí a prichytí sa k stene maternice. Krv so živinami a kyslíkom prúdi k dieťatku prostredníctvom pupočnej šnúry. Spolu s pupočnou šnúrou sa dajú nazvať záchranným lanom dieťaťa v maternici – navyše, pupočná šnúra sa naň podobá i vizuálne.

Placenta a jej základné funkcie:

  • poskytuje plodu kyslík a živiny,
  • odvádza z plodu škodlivý odpad a oxid uhličitý,
  • tvorí hormóny, ktoré pomáhajú dieťaťu rásť,
  • prenáša imunitu z tela matky na vyvíjajúce sa dieťa.

Ak to zhrnieme, placenta je nevyhnutná na to, aby bol plod živý a zdravý. Krv matky prechádza placentou a cez pupočnú šnúru dodáva plodu kyslík, glukózu a ďalšie živiny. Nemenej dôležitá je jej filtračná funkcia – odstraňuje škodlivý odpad a oxid uhličitý z krvi plodu.

Systém v placente je úžasne zostavený: funguje ako pľúca, obličky a pečeň plodu v jednom až do samotného pôrodu.

Ďalšou mimoriadne dôležitou funkciou, ktorú placenta plní v čase pred pôrodom, je podpora imunity bábätka. Keď sa blížite k pôrodu, odovzdá dieťaťu protilátky, čím naštartuje jeho imunitu. Tá chráni novorodeniatko počas prvých mesiacov života.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kedy sa tvorí placenta?

Tvoriť sa začína po zahniezdení oplodneného vajíčka do epitelu maternice. Zvyčajne to je 7 až 10 dní po počatí. Vzniká postupne – na začiatku je len pár placentových buniek. Počas celého tehotenstva rastie tak, aby dokázala spĺňať potreby dieťaťa. Najzrelšia je približne v 34. týždni tehotenstva.

Dôvod, prečo sa vám po 1. trimestri uľaví

Tento dočasný orgán ženy koncom prvého trimestra preberá produkciu hormónov, ktoré dovtedy tvorí žlté teliesko. Presne to je dôvod, prečo mnohé tehotné prestanú po 12. týždni cítiť príznaky nevoľnosti a únavy, respektíve príznaky sú miernejšie. Je to znak, že tvorbu hormónov naplno prebrala placenta.

Aké hormóny tvorí? Predovšetkým laktogén, estrogén a progesterón. Všetky sú prospešné pre matku i dieťa.

Pohybuje sa placenta?

Pri pohľade na ultrazvuk z rôznych štádií tehotenstva môže vzniknúť pocit, že placenta sa hýbe. Nie je to však pravda, pretože zostáva prichytená k stene maternice. Zdanie pohybu vzniká len preto, že maternica sa rastúcim plodom rozširuje.

V rámci „veľkého“ anatomického ultrazvuku v 20. týždni tehotenstva gynekológ zhodnotí umiestnenie placenty a určí, či jej poloha, prípadne stav môžu spôsobiť komplikácie.

U väčšiny budúcich mamičiek je placenta v 32. týždni umiestnená v hornej alebo v bočnej časti, čím nekomplikuje pôrod.

Na akom mieste sa tvorí?

Naznačili sme, že zle umiestnená placenta aj v čase pôrodu môže byť vážnou komplikáciou. Kde sa vytvára a prečo práve tam?

To, na ktorej stene maternice placenta vznikne, neovplyvníme. Teoreticky sa môže vytvoriť kdekoľvek v maternici. Prax však ukazuje, že najčastejšie vzniká v miestach, kde sa oplodnené vajíčko zahniezdilo do steny maternice.

Umiestnenie placenty sa označuje jedným z týchto názvov:

  • placenta na zadnej stene – placenta rastie na zadnej stene maternice, bližšie k chrbtu,
  • placenta na prednej stene – placenta rastie na prednej stene maternice, bližšie k bruchu,
  • placenta uložená hore – väčšina tehotných žien má placentu uloženú v hornej časti maternice,
  • placenta uložená na boku – častým a zvyčajne bezproblémovým umiestnením placenty je na pravej alebo ľavej stene maternice.
Priemer zrelej placenty, ktorá tvorí kruhový alebo oválny disk, je zhruba 25 centimetrov. V čase, keď sa dieťa narodí, váži približne 450 gramov. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako placenta vyzerá?

Ak by sme videli placentu v jej „funkčnom“ období, vyzerala by ako kotúč hrboľatého tkaniva bohatého na krvné cievy.

Má dve strany: časť pripojená k maternici má tmavočervenú farbu, strana smerujúca k dieťaťu je sivá.

Vzhľadom na funkciu placenty je logické, že väčšinu zrelého placentárneho tkaniva tvoria krvné cievy, ktoré cez pupočnú šnúru prechádzajú až k dieťaťu. Okrem krvných ciev obsahuje štruktúry nazývané klky, ktoré obmýva materská krv.

Aké sú najčastejšie poruchy placenty?

Ak nefunguje tak, ako má, vzniká problém, ktorý môže byť nebezpečný nielen pre matku, ale aj pre dieťa.

Najčastejšie komplikácie tehotenstva v súvislosti s placentou:

Placenta previa: Placenta pokrýva celý krčok maternice alebo jeho časť. Tento problém komplikuje pôrod a hovorí sa mu aj nízko položená placenta.

Placenta accreta: Toto slovné spojenie znamená, že placenta vrastá príliš hlboko do steny maternice.

Abrupcia placenty: Problém vzniká aj vtedy, keď sa placenta oddelí od maternice priskoro.

Placentárna nedostatočnosť: Placenta neposkytuje dieťaťu dostatok živín a/alebo kyslíka.

Zadržanie placenty: Časť placenty zostane prichytená v maternici aj po pôrode.

Ako zistíte, že placenta nefunguje, ako má?

Najčastejší signál, že máte problém s placentou, je krvácanie z pošvy. Nie je však jediný a v niektorých prípadoch sa nemusí objaviť. Aj bolesť brucha alebo predčasné kontrakcie môžu znamenať zlé fungovanie placenty. Dôvodom na kontrolu stavu placenty je aj spomalený rast plodu.

Ako sa liečia problémy s placentou?

Liečba vždy závisí od konkrétnej diagnózy a jej závažnosti. Pripravte sa na to, že gynekológ alebo pôrodník vás pozve na častejšie kontroly, aby sa uistil, že ste obaja v bezpečí. Niektoré diagnózy si vyžadujú častejšie ultrazvuky, pokoj na lôžku, vyhýbanie sa pohlavnému styku, cvičeniu a náročným fyzickým aktivitám, ktoré môžu vyvolať krvácanie. Iné je potrebné riešiť vyvolaním pôrodu či pôrodom cisárskym rezom.

Čo placente škodí?

Nielen placente, ale primárne plodu škodí, keď krv matky obsahuje zostatky po niektorých liekoch, drogách, alkohole. Aj nikotín sa prenáša z krvného obehu matky do tela dieťaťa – cez placentu.

Ak máte za sebou operáciu pôrodných ciest alebo ste mali problémy s placentou už pri predchádzajúcich tehotenstvách, nezabudnite to povedať ošetrujúcemu lekárovi. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako vyzerá pôrod placenty?

Placentu porodíte onedlho po dieťatku – zvyčajne do polhodiny. Pôrod placenty sa označuje ako tretia doba pôrodná.

Ak ste porodili prirodzeným spôsobom, maternica sa po porodení dieťaťa naďalej sťahuje, aby vypudila placentu.

Ak dieťa prišlo na svet cisárskym rezom, je potrebné v rámci neho odstrániť aj placentu.

V zriedkavých prípadoch zostane časť placenty v maternici matky aj po pôrode. Tento problém sa ohlasuje krvácaním, bolesťami brucha a infekciou. Treba ho riešiť čo najskôr, aby nedošlo k otrave krvi.

Čo sa stane s placentou po pôrode?

Keďže už splnila svoju funkciu, smeruje do biologického odpadu. Dnes je možné uložiť nielen krv z pupočníka, ale aj placentárne tkanivo do banky kmeňových buniek. Je totiž bohaté na kmeňové bunky, ktoré dokážu liečiť niektoré choroby a život ohrozujúce stavy.

Pôrodník môže požiadať o rozbor placenty, ak sú matka alebo dieťa choré a tiež pri predčasnom pôrode alebo nízkej pôrodnej hmotnosti.

Je trend jesť placentu zdravý?

Niektoré mamičky, dokonca aj oteckovia, veria, že keď zjedia placentu, ktorá je v tehotenstve prirodzene bohatá na živiny po pôrode, získajú špeciálne zdravotné benefity. Na internete sa šíria návody, ako placentu uvariť či vysušiť a kde si z nej môžete dať urobiť tabletky, ktoré majú fungovať ako výživový doplnok.

Racionálny pohľad na tieto moderné výmysly je len jeden: Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by potvrdili, že konzumácia placenty prináša zdravotné výhody. Naopak, môže byť škodlivá. Predsa len je to dočasný orgán, ktorý pôrodom splnil svoju funkciu. Prečo jesť niečo, čo už doslúžilo a rozdalo všetko dôležité potomkovi? Navyše z vášho vlastného tela?

Zdroje:

https://my.clevelandclinic.org/health/body/22337-placenta

https://www.pregnancybirthbaby.org.au/what-is-the-placenta

https://www.verywellfamily.com/about-the-placenta-4173045

https://www.marchofdimes.org/complications/placenta-previa.aspx

https://www.nichd.nih.gov/research/supported/HPP/research_funding/human-placenta

https://www.yourhormones.info/glands/placenta/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4305167/

Pridaj komentár