Pilates v tabletkách

Dnes je iba málo šťastlivcov, ktorí nepoznajú bolesť z „vyskočenej platničky“. Neurológovia sa nad týmto výrokom pousmejú, vyskočiť sa podľa nich dá skadekoľvek, ale platnička rozhodne nikam neskáče.

Môže však dôjsť k vysunutiu platničky a podľa toho, na ktorú štruktúru tlači, líšia sa aj prejavy s tým spojene. Ak tlačí na nerv, bolesť väčšinou vystreľuje do hornej alebo dolnej končatiny. Ale nemusí ani tlačiť na nerv, aby spôsobovala bolesť a obmedzovala pohyblivosť. Problémy však nemávame len s platničkami, okrem nich stavce spájajú aj kĺby a tie sa tiež dokážu riadne zaseknúť. Takto „seknutý“ človek sa jednoducho cíti pod psa a svoj stav pripisuje konkrétnemu prudkému pohybu. Nie je to však celkom pravda.

Môžu za to svaly

Poškodené platničky či poruchy v kĺboch majú spoločného menovateľa, a tým je porucha funkcie svalov. Svaly zabezpečujúce sedenie sa dlhodobým zaťažovaním nesprávnym sedením skracujú. Naopak, svaly, ktoré majú na starosti dynamicky pohyb, ochabujú. Medzi oboma skupinami svalov tak pomaly a nenápadne dochádza k nerovnováhe, čo môže mať za následok nesprávne postavenie jednotlivých časti pohybového aparátu voči sebe. Náhlu bolesť v chrbtici teda nezavinilo rýchle otočenie hlavou alebo zdvihnutie ťažkého bremena. Bolesti sú výsledkom dlhodobého zanedbávania a macošského správania sa ku chrbtici a chrbtovým svalom. Neustále jednostranné preťažovanie svalstva, pridlhé sedenie, nerovnomerne zaťažovanie a neopatrné pohyby, alebo naopak, akútny nedostatok pohybu postupne vedu k degeneratívnym zmenám na chrbtici, ktoré sa jedného dňa prihlásia v podobe „seknutia“ či vysunutia platničky. Ale ako to už väčšinou býva, naše odhodlanie cvičiť trvá len dovtedy, pokým nás chrbát bolí. Len čo sa skonči „péenka“, skonči sa aj každodenné trénovanie cvikov predpísaných rehabilitačnou sestrou. Pri zdravotných problémoch s platničkami, bolestivých stavoch chrbtice a natiahnutých svaloch je vhodne užívať vitamín B. Jeho význam spočíva aj v predchádzaní postihnutia periférnych nervov. Nielen nervy, ale aj svaly tento vitamín obľubujú. A svaly sú pri ťažkostiach s chrbticou dominantným činiteľom.

Naučte sa sedieť

Vhodnou prevenciou problémov s chrbticou je dodržiavanie tzv. posturálnej životosprávy. Najtypickejším príkladom je správne sedenie. Možno si ani neuvedomujeme, akú časť života strávime sedením. Hovorí sa, že človek tretinu svojho života prespí. Takmer určite potom ďalšiu tretinu presedí. Sedenie je pritom na rozdiel od ležania statickou záťažou, ktorej by sme sa v podstate mali vyhýbať. Netreba však brať veci absolútne, sú tisíce činností, ktoré vykonávame v sede a ak sa trochu posnažíme, sedenie prestane byť „rizikovým“.

Ako to docieliť? Správnym podoprením chrbtice. Sklon operadla by však nemal byť presne 90 stupňov, ale ideálne 100 – 110. Chybu s kolmým sedením často robia šoféri a tým svoju chrbticu príliš zaťažujú. Kým os trupu by s nohami nemala zvierať pravý uhol, o jeho dodržanie by sme sa mali snažiť pokiaľ ide o chodidla s predkolením, a tiež predkolenie so stehnami.

Vhodný je tzv. chlapský sed so široko rozkročenými nohami. Každý, komu je jeho medzistavcová platnička v driekovej oblasti milá, sa práve podvedome pomrvil na stoličke a napravil svoje krivé sedenie s guľatým chrbtom. Urobili ste tak aj vy pri čítaní týchto riadkov? Pokúste sa o správny sed s chránenou pozíciou chrbtice zakaždým, keď si sadáte. Skontrolujte „svoje uhly“ a pokúste sa nezotrvať dlho v jednej polohe. Ak ste v práci odsúdení na niekoľkohodinové sedenie, či už za počítačom, pultom alebo prístrojom, skúste si aspoň z času na čas sadnúť na fit loptu alebo PC vankúš. Dnes je už k dispozícii množstvo pomôcok v štýle „nestabilnej stoličky“. Takéto sedenie umožňuje stimulovať tie svaly chrbtového korzetu, ktoré pri iných činnostiach dostatočne nezapájame. Podporuje predovšetkým hlboké chrbtové svaly a neustálou zmenou ťažiska na sedadle sme nútení meniť polohu tela. Dochádza tak k optimálnemu postaveniu nervovej, svalovej a kostrovej sústavy.

Netreba zabúdať ani na sedenie za volantom, najmä pri dlhších cestách. Vtedy dbajte najmä na postavenie driekovej chrbtice, pretože pri nesprávne zohnutom chrbte je klinovito deformovaná medzistavcová platnička dlhodobo vystavená riziku poškodenia otrasmi a nárazmi. Polohu driekovej chrbtice zvoľte tak, aby sa opierala v mieste, kde sa najviac ohýba dopredu.

Bolesť chrbta tlmíme liekmi proti bolesti, ktoré však zaberajú len krátkodobo. Preto je veľmi dôležité dopriať svalom a kĺbom viac. Vitamín B je ten správny pomocník pri vracajúcich sa bolestivých problémoch s platničkami, bolestivých stavoch chrbtice a natiahnutých svaloch, pretože vyživuje nervy.

Zdroj: www.pilatesvtabletkach.sk

Pridaj komentár