(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Každá nastávajúca mamička očakáva ranné nevoľnosti, rastúce bruško a prsia, zmeny nálad. Pálenie záhy však nejednu z nás prekvapí.
Pálenie záhy je veľmi nepríjemný pocit. Máme kyslú chuť v pažeráku, čo môže pretrvávať desiatky minút, ale aj niekoľko hodín.
Kedy a prečo vzniká záha?
Ktoré jedlá a situácie ju podporujú?
Čo zaberá na pálenie záhy v tehotenstve?
Kedy to už riešiť s lekárom?
Kde vzniká pálenie záhy?
Pálenie záhy sa začína za hrudnou kosťou a smeruje k pažeráku – k trubici, ktorá spája hrdlo so žalúdkom. Nepríjemné pálenie spôsobujú kyseliny, ktoré sa vracajú hore pažerákom, pričom niekedy vystúpia do hrdla. Odborne to nazývame gastroezofageálny reflux.
Tu sú ďalšie príznaky pálenia záhy:
- kyslá chuť v ústach,
- bolesť hrdla,
- zvýšené grganie (rihanie),
- časté odkašliavanie,
- nafúknuté brucho.
Pálenie záhy v tehotenstve – prečo sa to deje?
Prečo nás v tehotenstve častejšie páli záha? Podľa hodnoverných štúdií, záha trápi takmer 45 % budúcich mamičiek. Zároveň však nie je pravda, že ide o základný príznak tehotenstva – záha sa väčšinou objavuje až po 27. týždni tehotenstva.
Pálenie záhy v tehotenstve je dôsledkom hormonálnych zmien. Na „vine“ je progesterón – nazývaný aj „tehotenský hormón“. Progesterón najskôr pripravuje maternicu na zahniezdenie embrya, neskôr zabezpečuje zdravé tehotenstvo a uvoľňuje svalstvo.
Horšie je, že vyššie hladiny progesterónu uvoľnia aj iný sval – zvierač medzi pažerákom a žalúdkom. Výsledok? Keď jete alebo pijete, svaly zvierača sa uvoľnia, aby jedlo mohlo prejsť do žalúdka.
Vzápätí sa však zvierač nedostatočne stiahne, a tak sa žalúdočná kyselina s natráveným obsahom dostane až do „krku“.
Platí tiež, že ak ste mávali pálenie záhy pred tehotenstvom, veľmi pravdepodobne sa to prejaví aj v tehotenstve. Navyše, kvôli progesterónu má tehotná žena pomalšie trávenie. Natrávené jedlo teda zostáva v žalúdku dlhšie, čím rastie aj riziko pálenia záhy.
Rast dieťaťa
Toto je ďalší dôvod, prečo sa v tehotenstve objavuje pálenie záhy. Maternica sa kvôli dieťatku rozširuje, pričom „súťaží“ o priestor s ďalšími orgánmi. O miesto bojuje najmä so žalúdkom, a ten potom vyprodukuje viac kyseliny, hlavne ak sa najete doplna. Aj taký kopanec od bábätka, keď je už otočené hlavičkou dole, vyvolá pálenie záhy.
Strava v tehotenstve
Máte citlivý žalúdok a zlé skúsenosti s refluxom? Vyhýbajte sa jedlám s výraznou a dráždivou chuťou! Najmä kyslé a korenisté jedlá tento stav zhoršujú. Na druhej strane, pálenie záhy vyvolá aj hlad. Vždy majte po ruke malé a chuťovo jemné občerstvenie. Jedávajte menšie porcie, ale pravidelne. Pokojne teraz jedzte 5x denne.
Týmto potravinám sa vyhýbajte:
- citrusy,
- paradajky,
- cibuľa,
- cesnak,
- čokoláda,
- káva a kofeínové nápoje,
- sladké bublinkové nápoje,
- všetky kyslé potraviny.
Nejedzte ani vyprážané alebo mastné jedlá, pretože spomaľujú trávenie.
Poraďte sa s lekárom
Pri akýchkoľvek zdravotných problémoch, ktoré vám znepríjemňujú tehotenstvo, by ste sa mali radiť s lekárom. Pálenie záhy sa dá ovplyvniť liekmi na predpis – sú vhodné aj počas tehotenstva. Voľnopredajné lieky konzultujte s lekárom. Ale pozor – čo fungovalo kamarátke, nemusí u vás!
Bez dohody s lekárom nikdy neužívajte antacída. Najmä tie s aspirínom potenciálne ohrozujú zdravie plodu! Antacidá užívajte len na odporúčanie lekára.
Tipy na úľavu: Čo pomáha pri pálení záhy?
- Pri jedle, aj hodinu po ňom, seďte rovno. Gravitácia zabezpečí, aby jedlo zostalo tam, kde má. Rozhodne nechoďte hneď po jedle ležať! Radšej zvoľte polohu medzi sedom a ľahom, s podopretým chrbtom.
- Jedzte pomaly. Rýchle „hltanie“ vedie k tráviacim problémom – bez ohľadu na to, či ste tehotná, alebo nie. Vychutnávajte si každý kúsok, no neprejedajte sa.
- Posledné jedlo zjedzte aspoň 3 hodiny pred spaním.
- Pite priebežne, v malých dávkach – nie naraz a veľké množstvá. Aj jeden väčší pohár je niekedy priveľa. Radšej menej a častejšie, aby žalúdok netrpel.
- Na noc si dajte vankúš navyše. Zvýšená poloha hlavy o 10 centimetrov (oproti bruchu) zabráni refluxu. Niektoré ženy posledné noci pred pôrodom doslova presedia.
- Noste voľné oblečenie. Počas tehotenstva sa vyhýbajte úzkej bielizni, vrátane sťahovacích nohavičiek, topov či korzetov! Je to nebezpečné nielen pre vás, ale aj pre dieťatko. Vyberajte si voľné odevy z prirodzených materiálov.
- Vyskúšajte ďumbier (zázvor). Jemný zázvorový čaj (alebo zázvorové keksy) si obľúbilo veľa mamičiek. Zázvor spoľahlivo potláča záhu. Zároveň sa nepotvrdilo, že by nejako škodil nenarodenému dieťaťu.
Veríme, že žiadna uvedomená budúca mamička nepije alkohol! Aj ten zvyšuje riziko záhy!
Čo robí ZP Union pre mamičky?
Žiadne tehotenstvo neprebieha podľa dokonalých predstáv, vždy nás niečo prekvapí. Napríklad stres dokáže ublížiť nielen mamičke, ale aj plodu. Ak máte nejaké psychické problémy, nehľadajte pomoc na diskusných fórach, radšej sa poraďte s odborníkom.
Dobrým pomocníkom je aj kniha Naše dieťatko, ktorú budúcim mamičkám posiela Zdravotná poisťovňa Union. Ak ste poistená v ZP UNION, požiadajte o ňu na stránke: https://www.union.sk/registracia-knizka-nase-dietatko.
ZP UNION ponúka aj ďalšie benefity pre mamičky a ich bábätká. Nájdete ich tu: https://www.union.sk/vyhody-pre-mamy.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/heartburn-during-pregnancy#takeaway
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4562453/
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/aspirin-during-pregnancy/faq-20058167
- https://www.health.com/condition/heartburn/12-ways-to-soothe-heartburn-in-pregnancy
- https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/indigestion-heartburn-pregnant/