Ortopedické pomôcky: Prvá pomoc pri pohybových ťažkostiach

Trápia vás ploché nohy, vybočený palec, či každá obuv, ktorú si v obchode kúpite, vám spôsobuje pri nosení únavu a bolesť?

Voľbou pre vás sú ortopedické pomôcky. Ide o zdravotnícke pomôcky, ktoré slúžia na kompenzáciu/korekciu pohybového aparátu. Môžu mať liečebný alebo kompenzačný charakter.

Liečebné pomôcky sa používajú skôr na zlepšenie a odstránenie porúch zdravia pohybového aparátu (napríklad napomínacie bandáže na držanie správnej polohy tela), než ako kompenzácia.

Kompenzačné ortopedické pomôcky sa používajú väčšmi ako kompenzácia chýb a chorôb.

Čo patrí medzi ortopedické pomôcky?

 • ortopedická obuv –  je určená na ochorenia dolných končatín, ktoré znemožňujú nosenie bežnej, konfekčnej obuvi (napríklad na plochú nohu, vybočené či skrížené prsty, dlhodobo opuchnuté nohy),
 • drobné pomôcky na nohu – na vybočené prsty (palce) na nohách, takzvané halluxy,
 • ortopedické vložky do obuvi,
 • ortézy na trup, krčnú chrbticu, dolné a horné končatiny – fixujú, teda spevňujú časť tela pred neželaným pohybom, napríklad po úraze krčnej chrbtice,
 • protézy horných a dolných končatín – nahradzujú časť končatiny,
 • epitézy – protézy prsníka (nahradzujú odstránenú časť prsníka).

ortopedické pomôcky na nohy

Individuálne zhotovené verzus hromadne vyrábané ortopedické pomôcky

Individuálne zhotovené ortopedické pomôcky, sú pomôcky, ktoré vám špecializovaný personál vyrobí na mieru. Používajú sa napríklad v prípade ťažkých deformácií častí tela.

Hromadne vyrábané ortopedické pomôcky, sú vyrábané sériovo, teda vo veľkom množstve. Zväčša sú rozdelené na viac veľkostí (S, M, L, XL). Patrí sem aj obuv, či ortopedické vložky.

Kedy vám lekár predpíše ortopedickú zdravotnícku pomôcku?

Lekár ich vám (pravdepodobne) predpíše:

 • keď máte bolesti chrbtice,
 • nedokážete udržať chrbát vzpriamený,
 • keď po dlhej a namáhavej chôdzi (alebo státí) pociťujete neznesiteľné pichanie na klenbe chodidla.

Ak sa u vás prejavujú spomínané ťažkosti, mali by ste navštíviť lekára. Ten vás vyšetrí a rozhodne o tom, či a akú ortopedickú pomôcku budete potrebovať.

Individuálne, ale aj hromadne vyrábané ortopedické pomôcky, vám lekár predpisuje až po vyšetrení. Pomôcku/y vypíše na poukaz (formulár), ktorý sa podobá na recept, no je dvojnásobne väčší.

Na rozdiel od klasického receptu, jeho platnosť nie je iba 7 dní, ale 1 mesiac – v prípade hromadne vyrábanej ortopedickej pomôcky, resp. 3 mesiace – v prípade individuálne vyrábanej pomôcky.

ortopedické pomôcky ortéza na ruku

Aký lekár vám môže predpísať ortopedickú pomôcku?

V prvom rade – musí to byť lekár, ktorý ma zmluvu s poisťovňou, v ktorej ste poistencom. Ak je táto podmienka splnená, potom môže pomôcku predpísať ortopéd, prípadne odborný lekár pre:

 • fyziatriu,
 • liečebnú rehabilitáciu,
 • traumatológiu a chirurgiu,
 • protetiku.

Kde dostanete ortopedické pomôcky?

Po návšteve špecializovaného lekára, odovzdáte jeho správu obvodnému lekárovi, ktorý vám vypíše poukaz. S poukazom zamierite do výdajne zdravotníckych pomôcok, alebo do lekárne, ktorá vydáva aj zdravotnícke pomôcky.

Pokiaľ ide o individuálne pripravovanú zdravotnícku pomôcku (napr. obuv, ortopedické vložky), lekár vás na to upozorní. Môžete sa ho opýtať na konkrétnu výdajňu, čím sa skráti čas, za ktorý pomôcku dostanete. Školený personál (vo výdajni) vám potom odoberie miery, podľa ktorých zhotoví výrobca pomôcku na mieru.

Hromadne vyrábané ortopedické pomôcky zoženiete v ktorejkoľvek výdajni zdravotníckych pomôcok.

Ortopedické vložky, či ortopedická obuv? Čo je lepšie?

Ortopedickú obuv vám môže lekár predpísať vtedy, ak trpíte ochorením, ktoré znemožňuje nosenie klasických topánok, alebo ak by sa nosením klasických topánok mohol zhoršiť váš terajší zdravotný stav. Ide napríklad o vybočené prsty, výchylky kolien alebo deformácie chodidla.

Ortopedické vložky sa používajú na odstránenie bolesti, únavy, ako prevencia plochých nôh, či korekcia existujúcich deformácií chodidla, napríklad pri poklesnutej klenbe. Ortopedické vložky možno vkladať aj do výchadzkovej či športovej obuvi.

Základným pravidlom je, že ortopedické vložky sú väčšinou určené na liečbu takých deformácií, ktoré ešte nevyžadujú nosenie ortopedickej obuvi.

ortopedické pomôcky sandále

Koľko budete platiť

Máte nárok na 1 kus (alebo pár) hromadne vyrábaných ortopedických vložiek, obuvi, ortéz, epitéz a protéz. Ak vám lekár predpíše individuálne vyrábanú zdravotnú obuv, či ortopedické vložky, máte nárok na 2 hradené páry (hradí ich zdravotná poisťovňa).

Jeden pár si môžete dať opraviť bez poplatkov.

Pripravte sa na čakanie

Individuálne zhotovované zdravotnícke pomôcky sú vyrábané až po odobratí vašich mier. Výroba a doručenie takých topánok trvá približne 2 mesiace. Na ortopedické vložky, ktoré sú vyrábané na mieru, budete čakať o trochu kratšie, iba 2 týždne.

Hromadne vyrábané zdravotnícke pomôcky sú dostupné na počkanie, pokiaľ ich majú vo výdajni zdravotníckych pomôcok (na sklade). Môže sa stať, že vašu veľkosť nebudú mať. V tom prípade si na ňu počkáte zvyčajne 3 dni.

Ak sa snažíte ušetriť pri kúpe šatstva, je to v poriadku. Určite by ste však nemali šetriť na nohách a pohybovom aparáte, pretože nosením nevhodnej obuvi, či ignorovaním chýb pohybového aparátu, sa váš zdravotný stav môže iba zhoršiť.

Preto ak vás trápi niektorý z vyššie uvedených problémov, nájdite si čas na návštevu lekára. Vhodnú ortopedickú pomôcku si zaobstaráte pomerne rýchlo, lacno, a na dlhý čas sa zbavíte bolesti.

Autori sú farmaceuti

Redakčne upravené (jam)

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár