Začína vás trápiť presbyopia? Poradíme vám, ako sa jej zbaviť

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Zaručené babské recepty možno pomáhajú pri nádche. Na presbyopiu, nazývanú aj vetchozrakosť, však v špajzi ingrediencie nenájdete – a po štyridsiatke sa jej veru pravdepodobne nevyhnete.

Čo s tým?

So zmenou zraku, ktorá nastáva po štyridsiatke, sa mnohí nevedia zmieriť. Veď už pojem “starecká vetchozrakosť”, ako túto fyziologickú zmenu zvykneme volať, znie odstrašujúco.

Pravdou však je, že sa jej nevyhne nikto. Našťastie, existuje niekoľko spôsobov, ako sa jej zbavíte, keď už sa u vás prejavila.

Čo je presbyopia?

Toto očné ochorenie vzniká tak, že očná šošovka vekom prirodzene zoslabne. Nedokážeme už vidieť tak ostro, objekty v kratšej vzdialenosti rozoznávame s výraznými ťažkosťami.

Aj preto na sebe presbyopiu najčastejšie spozorujete pri čítaní, keď si text musíte od očí stále viac odďaľovať, až raz zistíte, že nemáte dostatočne dlhé ruky.

Prvé riešenie: Dioptrické okuliare

Bežným sprievodným javom presbyopie je bolesť hlavy, najmä ak používate nevhodné dioptrické okuliare. Mnoho ľudí rieši problémy s videním nákupom lacných okuliarov v supermarketoch, čo im čítanie čiastočne uľahčí. Horšie však je, že vo vyššom veku môže mať oko už aj iné zrakové vady, a tie sa takouto neodbornou “liečbou” ešte viac zhoršujú.

Ak ste už na svojom zraku spozorovali rôzne zmeny, s horšou viditeľnosťou blízkych objektov, je najvyšší čas, aby ste zašli k očnému lekárovi. Ten vám pravdepodobne predpíše okuliare, a ak vaše oči trpia aj inými chybami, vaše nové okuliare by ich mali korigovať.

Druhé riešenie: Operácia očí

Najjednoduchším spôsobom, ktorý si môžete zvoliť, je chirurgické odstránenie presbyopie. Toto trvalé riešenie je dostupné v mnohých odborných klinikách, ktoré sa špecializujú na zákroky očnej mikrochirurgie.

Pri zákroku, počas ktorého môže byť odstránený napríklad aj sivý zákal, či iné refrakčné ochorenia, je do oka implantovaný prémiový multifokálny implantát.

Operácia metódou Prelex trvá niekoľko minút a zotavovanie po nej iba niekoľko dní. Za komfort, ktorý vám prinesie, rozhodne stojí.

Pridaj komentár