Čaká vás operácia sivého zákalu? Tieto informácie by ste mali vedieť!

Počas dvoch rokov pandémie sme odsúvali mnohé vyšetrenia, ktoré zniesli odklad. Patrili k nim aj preventívne vyšetrenia očí, ktoré od určitého veku postihujú ochorenia spôsobené starnutím. Najčastejším takýmto vekom podmieneným ochorením je katarakta, známa aj pod názvom sivý zákal. Práve odstraňovanie katarakty je dnes dôvodom zvýšeného počtu operácií v očných klinikách.

Pandémia ochorenia spôsobeného starnutím sa nezastavila

Očná šošovka sa vo veku nad 60 rokov začína meniť. Z dôvodu starnutia v nej prebiehajú metabolické zmeny spôsobujúce postupnú stratu jej priehľadnosti. Zakaľuje sa a postupne strácame schopnosť dobre vidieť. Zahmlené videnie nám robí najviac problémov v noci a v šere, ale výnimkou nie sú ani problémy s čítaním, rozpoznávaním predmetov, zhoršené vnímanie farieb či citlivosť na silné svetlo. Výskyt ochorenia stúpa s vekom a je teda veľmi pravdepodobné, že v 75. roku života bude sivým zákalom trpieť takmer každý z nás.

Jediným spôsobom, ako sa dá sivý zákal odstrániť, je podstúpiť mikrochirurgický zákrok, počas ktorého sa zakalená šošovka nahradí umelou. Operácia je bezbolestná, rýchla a väčšinou sa vykonáva pri povrchovom znecitlivení kvapkami. Ku každodenným návykom sa po nej väčšinou vieme vrátiť už na druhý deň.

Operáciu už v súčasnosti netreba odkladať

Kým v minulosti lekári čakali na moment, keď bude zrak veľmi zhoršený a šošovka úplne zakalená,  čiže „zrelá“, lebo výkon vyžadoval hospitalizáciu a dlhú rekonvalescenciu, dnes je trendom operovať skôr. Vďačíme za to inováciám používaných materiálov a technologickému pokroku, ktorý priviedol prístrojové vybavenie pre oftalmológiu k takmer úplnej dokonalosti.

Potvrdzuje to aj vedúci lekár Očného centra v Nemocnici Malacky MUDr. Konštantín Peško, PhD., ktorý je predsedom výboru Sekcie katarakty a refrakčnej chirurgie Slovenskej oftalmologickej spoločnosti. „Keď som v roku 1985 začínal pracovať na Očnej klinike nemocnice na Mickiewiczovej ulici v Bratislave, operáciu sme robili cez široký rez približne 10 až 12 milimetrov.“ Lekári vtedy čakali, kým bude šošovka celkom zakalená, aby sa dala celá v kuse aj s jej puzdrom vybrať z oka pomocou primrazenia. Dnes je situácia úplne iná a operácia sa robí, keď zhoršenie videnia pacientovi sťažuje jeho osobné alebo pracovné činnosti. A to je oveľa skôr, ako sa šošovka úplne skalí. Rez, cez ktorý skalenú šošovku odstránime, má iba 2,2 mm. Jadro šošovky, ktoré je tvrdšie, rozdelíme na malé kúsky pomocou ultrazvuku a tie sa potom odsajú. Nakoniec sa implantuje vnútroočná šošovka, ktorá je vypočítaná presne pre konkrétneho pacienta a ktorá sa zroluje, aby prešla cez miniatúrny rez, a v oku sa následne rozvinie. Tým je operácia pre oko veľmi šetrná. Na Slovensku tento ambulantný zákrok podstúpilo 48 875 pacientov už v roku 2016. V súčasnosti presné údaje nemáme, ale predpokladáme, že ich bude viac než 60-tisíc.

Operácia je vysoko bezpečná a bezbolestná

Vďaka sofistikovaným predoperačným vyšetreniam a operačným prístrojom sa odstraňovanie katarakty vykonáva na vysokej úrovni s predvídateľnými výsledkami. „Operáciu robíme u každého pacienta s digitálnou navigáciou cez mikroskop renomovanej svetovej značky, čo tiež zlepšuje výsledky operácie. Implantujeme celý sortiment vnútroočných šošoviek od monofokálnych cez šošovky s rozšíreným rozsahom videnia od diaľky až po strednú vzdialenosť, a tiež multifokálne šošovky, ktoré prakticky umožňujú nezávislosť od okuliarov,“ dopĺňa MUDr. Konštantín Peško, PhD.

MUDr. Konštantín Peško, PhD.

Rozhodujete sa, ako chcete v budúcnosti vidieť

To, ako si pacient v budúcnosti želá vidieť, lekár zisťuje pri hĺbkovom rozhovore. Na základe dôkladného oftalmologického vyšetrenia, pri zohľadnení celkového zdravotného stavu, profesionálnych potrieb, voľnočasových záujmov alebo temperamentu, mu zároveň vie odporúčať typ najvhodnejšej šošovky.

Jednoohniskové šošovky

Základné monofokálne šošovky umožňujú pacientom po operácii zaostriť na predmety v jednej vzdialenosti. Ak to bude do diaľky, pacienti si na čítanie kníh či pozeranie sociálnych sietí na telefóne budú musieť vziať okuliare.

Multifokálne šošovky

Prémiové šošovky poskytujú široký rozsah videnia. Vďaka multifokálnym šošovkám pacienti môžu ostro vidieť do blízka, na vzdialenosť rúk, ale aj do diaľky. Svetlo je pri nich rozdelené na tri vzdialenosti a trvá nejaký čas, kým si mozog privykne na nový spôsob distribúcie svetla. Aj z tohto dôvodu nie sú vhodné pre všetkých pacientov. „Pri implantácii multifokálnych šošoviek musí pacient rátať vo videní s určitými svetelnými fenoménmi, napríklad s tzv. svätožiarou okolo svetiel v noci, čo by mohlo napr. šoférom prekážať, či s určitým znížením kontrastu, čo pre pacienta znamená, že bude musieť mať intenzívnejšie osvetlenú pracovnú plochu. Preto pacient musí byť s jednotlivými rozdielmi oboznámený a následne sa sám rozhodnúť,“ dodáva MUDr. Konštantín Peško, PhD.

Šošovky s predĺženým zaostrením (EDOF)

Prémiové šošovky s predĺženým ohniskovým rozpätím sú v súčasnosti najmodernejším typom vnútroočných šošoviek. Svetlo nerozdeľujú, ale rovnomerne prenášajú od diaľky až na vzdialenosť rúk. Z tohto dôvodu nie je potrebný dlhší čas na pooperačnú neuroadaptáciu, preto sú veľmi obľúbené medzi lekármi i pacientmi. Čítanie kníh alebo drobných textov bez okuliarov však negarantujú.

Všetky tieto typy šošoviek sú dostupné aj ako tzv. torické modely, ktorých optika vyrovnáva nepravidelné zakrivenia rohovky. Sú určené pre pacientov s astigmatizmom.

Podľa slov MUDr. K. Peška z Nemocnice Malacky je pre úspešný výsledok operácie najdôležitejšie dokonalé zvládnutie techniky operácie, najmä presný predoperačný výpočet sily vnútroočnej šošovky v dioptriách tak, aby bola splnená pacientova preferencia ostrého videnia bez okuliarov do diaľky, do diaľky až po strednú vzdialenosť, prípadne na všetky vzdialenosti.

Aké vlastnosti by mali spĺňať vnútroočné šošovky

Aby bol však pacient po operácii úplne spokojný, vnútroočné šošovky by mali spĺňať požiadavky najvyššej kvality a bezpečnosti. Záleží napríklad aj na tom, z akého materiálu sú vyrobené. Či je daný materiál dobre znášaný organizmom a prináša stabilné výsledky. Aké sa s ním spája riziko výskytu druhotného sivého zákalu. V súčasnosti je za najmodernejší považovaný hydrofóbny akrylát, ktorý má najnižší výskyt komplikácií.

Náhradné šošovky, podobne ako naše vlastné, by mali mať aj plnohodnotný UV filter najmenej do 400 nm. Prirodzená šošovka totiž bráni, aby UV svetlo preniklo na sietnicu. Po jej odstránení by aj umelá šošovka mala filtrovať celé UV spektrum.

Dôležité je aj spýtať sa, či budúca šošovka obsahuje tzv. žltý filter, ktorý chráni pred krátkovlnným modrým svetlom, vyžarovaným aj z obrazoviek a monitorov.

Veľký význam má aj tvar šošovky. Čo najviac by sa mal podobať tej prirodzenej, mal by byť asférický, teda nie presne guľovitý. Vďaka tomu umožní ostré videnie aj pri zhoršených svetelných podmienkach ako šero či prítmie.

Čo budem platiť?

Operácia sivého zákalu, pri ktorej lekári implantujú základnú monofokálnu šošovku, je hradená zdravotnou poisťovňou. Za prémiové šošovky, vďaka ktorým sa pacienti okrem sivého zákalu môžu zbaviť aj okuliarov, sa dopláca.

Článok je sponzorovaný spoločnosťou Alcon.

SK-CAT-2300035

Pridaj komentár