Operácia sivého zákalu: odstráni nielen tento problém, ale aj iné refrakčné chyby

Diagnostikovali vám či niekomu z vašich blízkych kataraktu? Nie je to nič nezvyčajné. Očné ochorenie katarakta, ktoré poznáme tiež ako sivý zákal, je celosvetovo najčastejším vekom podmieneným ochorením, teda prichádza v určitom období života, najčastejšie vo veku okolo 60 rokov.

Ochorenie sa vyvíja a zhoršuje sa, keď starneme. Šošovka postupne tvrdne a stráca svoju priehľadnosť, zmenší sa množstvo svetla, ktoré dopadá na sietnicu, a to spôsobuje problémy pri videní. Vznikne zákal šošovky, ktorý výrazne ovplyvňuje videnie. U starších pacientov ide o najčastejšiu príčinu zhoršeného zraku.

Ako sivý zákal liečiť?

V prípade katarakty neexistuje iné ako operačné riešenie a neliečená môže viesť až k slepote. Zákroku sa však netreba obávať. Odstránenie katarakty je najčastejšie vykonávaným chirurgickým zákrokom a patrí k najbezpečnejším operáciám na svete.

Potvrdzuje to aj primár očnej kliniky NeoVízia v Poprade, MUDr. Juraj Bajaček, ktorý už odstránil kataraktu viac ako 6-tisíc pacientom. „Je to najčastejšia operácia, nielen v našom centre, ale vôbec realizovaná na ľudskom tele. Každý, kto sa dožije vyššieho veku, si túto diagnózu skôr či neskôr vypočuje a keďže nám populácia postupne starne, budeme sa s ňou stretávať ešte častejšie.“

Konzultácia s lekárom nemá byť rýchla, ale podrobná

Operácii predchádza príprava a vyšetrenie u lekára, ktorý navrhne pacientovi vhodnú umelú vnútroočnú šošovku. Výmena vlastnej šošovky za umelú sa robí len raz v živote, preto je tento krok veľmi dôležitý a nesmie sa podceniť. Lekár zohľadňuje nielen zdravotný stav pacienta, ale aj jeho životný štýl. Okrem výsledkov zo všetkých objektívnych aj subjektívnych vyšetrení sa preto lekár pýta aj na veci, ktoré môžu pacienta prekvapiť. „Opýtame sa pacienta, čo robí, akú má profesiu, koníčky. Dôležité je pre nás tiež vedieť, či pacient napríklad často šoféruje, nielen cez deň, ale aj v noci. Zisťujeme, ako často číta knihy alebo pracuje s mobilom, tabletom, počítačom. Zaujímame sa tiež, či mu po operácii budú alebo nebudú prekážať okuliare na čítanie. Na základe informácií, ktoré od pacienta získame, mu potom navrhneme vnútroočnú šošovku ,šitú‘ na mieru,“ približuje postupy pri konzultácii s pacientom MUDr. J. Bajaček.

MUDr. Juraj Bajaček

Vďaka moderným technológiám po operácii aj bez refrakčných chýb

Výber typu šošovky záleží aj na tom, aké videnie pacient po operácii očakáva. Operácia sivého zákalu mu môže pomôcť zbaviť sa aj ďalších častých očných problémov – krátkozrakosti, ďalekozrakosti, presbyopie alebo astigmatizmu. Pacient sa tak môže zbaviť aj okuliarov na čítanie alebo do diaľky, či okuliarov s cylindrami.

„Štandardom operácie katarakty v dnešnej dobe je popri samotnej obnove prechodu svetla na sietnicu aj odstránenie pôvodnej dioptrickej chyby, čiže oslobodenie pacienta od okuliarov do diaľky. Ak sa chce pacient zbaviť aj okuliarov na čítanie, má na výber z nadštandardných multifokálnych, ale aj iných prémiových šošoviek. Počas predoperačného vyšetrenia v ambulancii máme na pacienta dosť času, aby sme mu podrobne vysvetlili výhody a nevýhody rôznych typov šošoviek, ktoré by mu hlavne individuálne vyhovovali. Samozrejme, každé oko musí spĺňať viacero objektívnych podmienok, aby mohla byť vôbec konkrétna šošovka do oka implantovaná. Ak ich nespĺňa, pacienta od takej šošovky odhovoríme,“ vysvetľuje MUDr. J. Bajaček.

Má schopnosť filtrovať UV žiarenie či modré svetlo?

Okrem základného delenia šošoviek by sme mali poznať aj vlastnosti, ktoré by budúca šošovka mala spĺňať. Kvalitné umelé šošovky by napríklad mali mať schopnosť filtrovať nebezpečné UV žiarenie, podobne ako naše vlastné šošovky. Aby náhradná vnútroočná šošovka mohla chrániť pred žiarením, ktoré je prítomné stále, aj pri zamračenej oblohe, mala by obsahovať plnohodnotný UV filter, ktorý filtruje celé UV spektrum, teda najmenej do 400 nm.

Našu sietnicu môže ohroziť aj všadeprítomné modré svetlo, ktoré vyžarujú aj obrazovky, displeje či moderné vnútorné osvetlenie. Prirodzená šošovka ho filtruje a takúto vlastnosť by sme mali očakávať aj od tej umelej. Preto sa spýtajte lekára, či vaša budúca šošovka bude obsahovať tzv. žltý filter.

Nemenej dôležité je aj to, z akého materiálu je umelá šošovka vyrobená. V súčasnosti je najmodernejším materiálom hydrofóbny akrylát, ktorý sa dobre viaže k očným štruktúram, a tým pomáha trvalo udržať ich nezmenenú funkčnosť. Organizmus tento materiál dlhodobo znáša, navyše, preukázateľne má najnižší výskyt komplikácií.

Ako prebieha operácia sivého zákalu?

Zákrok spočíva vo výmene vlastnej vnútroočnej šošovky za umelú šošovku. Mäkké umelé šošovky sa skladajú a implantujú dvojmilimetrovým úzkym rezom do puzdra pôvodnej šošovky, kde sa rozvinú, usadia do správnej pozície a ihneď začnú sústreďovať svetlo na sietnicu. Je to krátky, 10- až 15-minútový zákrok, počas ktorého pacient nič necíti. „Za moju 20-ročnú kariéru sa operácia katarakty výrazne zmenila. V prvom rade sa skrátil čas a stala sa výrazne pohodlnejšou a oveľa menej bolestivou pre pacienta,“ dodáva MUDr. Bajaček z očnej kliniky NeoVízia Poprad.

Článok je sponzorovaný spoločnosťou Alcon.

SK-CAT-2300031

 

Pridaj komentár