Združenie SLOVENSKÝ PACIENT spolupracuje na téme prevencie rakoviny s Národným onkologickým inštitútom. Pomáha laickej verejnosti meniť svoje správanie tak, aby predchádzala jednej z najzávažnejších civilizačných chorôb súčasnosti – rakovine.

Nie je polyp ako polyp. Na ktoré si treba dať pozor?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Možno ste zmätení z diagnózy polyp. Polyp môže nájsť gynekológ, ušno-nosno-krčný špecialista, gastroenterológ či rádiológ.

Čo je polyp?
Kde všade môžeme polypy mať a kedy je polyp nebezpečný?
Aké majú polypy príznaky?
Ako zistíte, či máte polypy?
Čo pomáha na polypy?

Čo je polyp? Z čoho sa tvoria polypy?

Polyp je malý výrastok tkaniva, jeho tvar býva rôzny. Najčastejšie je polyp ako valček prirastený menšou plochou k tkanivu (stopkatý polyp). Môže byť aj plochý, prirastený väčšou plochou, vtedy hovoríme o prisadnutom polype. Polyp môže vyzerať aj ako guľôčka.

Príčina vzniku polypov nie je úplne jasná. Predpokladá sa, že svoju úlohu zohráva zápal a polyp je reakciou tkaniva naň.

Kde všade môžeme polypy mať?

Je to veľmi rôzne. Bývajú v nose, čreve, na žlčníku či maternici. Polyp môže byť jeden alebo nimi máte posiatu celú plochu. Existuje aj dedičná choroba familiárna adenomatózna polypóza, pri ktorej sú polypy početné a sú aj nebezpečné, pretože sa môžu „zvrhnúť“ na rakovinu. Niektoré polypy si ani nevšimnete a sú zistené náhodne pri vyšetrení, iné spôsobujú aj príznaky.

Podľa druhu polypu a jeho umiestnenia budete možno potrebovať pravidelné lekárske kontroly.

Polypy v nose

Zvyčajne nie sú nebezpečné. Polyp v nose svedčí o chronickom dráždení sliznice nosa. Často sa objavujú spolu s astmou alebo alergickou nádchou, čo podporuje teóriu o chronickom dráždení. Spôsobujú obťažujúce príznaky, komplikácie a znižujú kvalitu života.

Príznaky polypov v nose sú pocit trvale upchatého nosa – nemôžete dýchať jednou či oboma nosovými dierkami. Liečba nosových polypov je o užívaní sprejov a kvapiek do nosa, ktoré obsahujú kortikoid. Ak to nestačí, ušno-nosno-krčný lekársky personál vám môže navrhnúť operáciu, pri ktorej vám polypy odstráni.

Niektoré štúdie ukázali, že nosové polypy sa môžu najmä u starších ľudí spájať s vyšším rizikom rakoviny nosovej dutiny a prínosových dutín. Drvivá väčšina polypov v nose je však benígna – nie sú nebezpečné.

Na nosové polypy nadväzujú skôr iné komplikácie – napríklad upchávanie prinosových dutín či dýchanie s otvorenými ústami. S ním súvisí vysušenie slizníc v ústach a častejšie zápaly dýchacích ciest.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Polypy na žlčníku

Najčastejším nálezom na žlčníku sú žlčníkové kamene. Podobné príznaky však môžu mať aj polypy.

Príznaky polypov na žlčníku môžu byť:

  • ťažoba po jedle
  • kolikovité bolesti (ak je polyp blízko vývodu)
  • bolesť brucha najmä po jedle
  • intolerancia niektorých potravín
  • nevoľnosť

Nemusíte mať žiadne príznaky a polyp na žlčníku vám môže byť odhalený náhodne pri ultrazvukovom vyšetrení vykonanom z iného dôvodu.

Z niektorých polypov sa môže časom rozvinúť rakovina. Stáva sa to v 0 – 27 % prípadov. Ak vám zistia polyp na žlčníku, lekársky personál vám navrhne buď pravidelné sonografické kontroly, alebo rovno odstránenie žlčníka, aby riziko rakoviny nepodcenil.

Za nebezpečné považujeme polypy žlčníka s priemerom nad 1 cm a adenomatózne polypy (typ polypu vieme zistiť spravidla až po odstránení polypu, pretože je potrebná vzorka na histológiu).

Keďže žlčník je len zásobníkom žlče, odstránenie žlčníka nemusí mať závažný dopad na kvalitu vášho života. Každý orgán v tele má svoj význam, no pri určitej úprave vašej životosprávy ani po odstránení žlčníka s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete mať zdravotné ťažkosti.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Polyp na žalúdku

Hoci sú zriedkavejšie ako polypy v čreve, môžeme sa s nimi stretnúť.

Príčinami môžu byť napríklad chronický zápal žalúdka, infekcia Helicobacter pylori alebo dlhodobé užívanie inhibítorov protónovej pumpy (pantoprazol, omeprazol a pod.). Tieto lieky vám môžu byť odporučené napríklad pri pálení záhy, žalúdočnom vrede či zápale žalúdka. Niektorí ľudia ich užívajú dlhodobo, pretože im prinášajú úľavu od nepríjemných príznakov a zlepšujú priebeh niektorých chorôb žalúdka a pažeráka. Ak vám lekársky personál predpísal tieto lieky, užívajte ich podľa odporúčania a navštevujte pravidelné kontroly.

Príznaky polypov žalúdka môžu byť:

  • nevoľnosť
  • bolesti v oblasti žalúdka
  • vracanie
  • anémia (nedostatok krvného farbiva)
  • chudnutie
  • pozitívny test na skryté krvácanie v stolici
  • žiadne príznaky, iba náhodný nález pri vyšetrení

Polypy zistí lekár či lekárka pri gastrofibroskopii, keď zavedie ohybnú hadičku s kamerou (endoskop) cez ústa do žalúdka. Ak nájde polyp, pomocou špeciálnych nástrojov ho vyberie. Ak to nejde (napríklad je príliš veľký), môže byť odstránený chirurgickou operáciou.

Odstránený polyp pošle lekársky personál na histologické vyšetrenie, aby zistil, či neboli prítomné nádorové bunky. A tiež to, o aký polyp išlo.

polyp v hrubom čreve
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Polypy čreva a konečníka

Polyp na hrubom čreve a polyp v konečníku nemusí mať žiadne príznaky. Niekedy sa väčšie polypy prejavia prítomnosťou menšieho množstva hlienu či krvi v stolici, bolesťou brucha alebo hnačkou či zápchou.

Polypy v čreve sú časté – má ich až štvrtina ľudí nad 45 rokov. Niektoré môžu časom prejsť do rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Môžeme ich odhaliť testom na skryté krvácanie zo stolice. Tento test vám lekár či lekárka urobí pri preventívnej prehliadke po 40. roku života. Polypy vidí pri kolonoskopickom vyšetrení, pri ktorom cez konečník zavedie endoskop (hadičku s kamerou) a prezrie celé hrubé črevo a konečník. Zvyčajne dokáže polyp hneď odstrániť pomocou nástrojov zavedených cez endoskop.

Polyp maternice

Polypy maternice sú pomerne časté v skupine žien v období menopauzy či po nej. Väčšina z polypov maternice nie je riziková, ale niektoré môžu prejsť do rakoviny maternice. Čím staršia žena, tým vyššie riziko zvrhnutia polypu do rakoviny.

Príznaky polypov v maternici sú rôzne poruchy menštruačného cyklunadmerné krvácanie, krvácanie medzi menštruáciami či predĺžené menštruačné krvácanie, krvácanie po pohlavnom styku. Ak máte v maternici polypy, môžu vám sťažiť otehotnenie. Takto vyzerá viacero ochorení, preto navštívte gynekologickú ambulanciu.

Lekársky personál zistí polypy maternice pri sonografickom vyšetrení, prípadne pri náročnejšom hysteroskopickom vyšetrení. Hysteroskopia sa robí pod narkózou, pretože vyžaduje roztiahnutie krčka maternice, ktoré by bolo príliš bolestivé. Následne lekár či lekárka zavedie hysteroskop do dutiny maternice a vidí jej vnútro, a teda aj prípadné polypy vyrastajúce z výstelky maternice.

Liečba polypov maternice spočíva v ich odstránení – buď kyretážou (výškrab) – vtedy sa zoškriabe vnútorná výstelka maternice aj s polypmi, alebo hysteroskopicky – pomocou špeciálneho nástroja sa cielene odstráni samotný polyp.

polyp na maternici
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Na záver

Polypy sú bežné, no predpokladáme, že vznikajú v dôsledku zápalových zmien sliznice v rôznych častiach tela. Sú preto signálom, že máte na seba dávať väčší pozor.

Ak sú polypy rizikové, spôsobujú komplikácie alebo vás obťažujú svojimi príznakmi, zvážte ich odstránenie. Obzvlášť pri rizikových polypoch neváhajte.

Zdroje:

https://www.jacionline.org/article/S0091-6749(19)30886-3/fulltext#%20

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6969319/

https://www.mdanderson.org/cancerwise/5-questions-about-stomach-polyps–answered.h00-159538956.html

https://www.roswellpark.org/cancertalk/202309/are-uterine-polyps-cancerous

https://www.inviafertility.com/blog/infertility/drvkarande/endometrial-polyps-ivf/

https://www.cedars-sinai.org/health-library/diseases-and-conditions/g/gastric-polyps.html

https://www.mdanderson.org/cancerwise/5-questions-about-stomach-polyps–answered.h00-159538956.html

https://www.cancercenter.com/prevention/what-are-polyps

Pridaj komentár