Máte problémy s trávením? Môže ísť o črevné parazity!

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Znie to nepríjemne a „strašne“, no črevné problémy, ako nafukovanie, škvŕkanie v bruchu, bolesti brucha, hnačky, zápchy, či dokonca intolerancia laktózy, môžu byť dôsledkom parazitárnej nákazy.

Jedným z najväčších mýtov súčasnosti je domnienka, že črevné parazity žijú len v chudobných tropických krajinách, s horšími hygienickými podmienkami.

Pritom v našich končinách sú črevné parazity jednou z najčastejších príčin tráviacich, ale aj kožných ťažkostí. Milióny ľudí sú nakazené, no žiadne príznaky nepociťujú.

Dobrý lekár by mal črevné parazity odhaliť

Každý si pod slovkom „parazit“ predstaví niečo iné. Väčšinou je to obraz nejakej „žížaly“ alebo červa, žijúceho v čreve, ktorý spôsobuje rôzne tropické choroby. Môže ísť však aj o mikroskopické parazity, neviditeľné voľným okom.

Spomínaný predsudok, že ide o chorobu tretieho sveta, spôsobuje, že ľudia len zmierňujú svoje problémy liekmi, ale príčina – parazit, sa nezistí, alebo zistí neskôr. No ak aj máte skúseného lekára (a táto diagnóza mu „napadne“), stále nemáte vyhraté.

Správna technika odberu (najmä zo stolice) je nesmierne dôležitá a rozhodujúca. Aby lekár mohol zachytiť nezvaného návštevníka vo vašom tele, musí ovládať teóriu životného cyklu parazita (pretože každý má svoj vlastný), zvoliť správny postup a načasovanie, a vy musíte všetko dôsledne dodržať.

crevne-parazity-malaria
Malária v krvných bunkách

10 najčastejších príznakov, že máte parazity:

  1. Nevysvetliteľné zápchy, hnačky, plynatosť, iné príznaky tzv. syndrómu dráždivého čreva.
  2. Počas pobytu v zahraničí ste prekonali hnačkové ochorenie.
  3. Mali ste tzv. otravu jedlom, a odvtedy vám zle trávi.
  4. Zle zaspávate, budíte sa počas noci, prepadajú vás pocity „vlčieho hladu“.
  5. Kožné vyrážky, ekzémy, žihľavka, dokonca akné.
  6. Počas spánku škrípete zubami.
  7. Bolia vás svaly alebo kĺby, alebo máte horúčky neznámeho pôvodu.
  8. Ste stále unavení, apatickí, nemáte na nič chuť, ste nesústredení.
  9. Máte pocit neuspokojenia hladu, po tom, ako ste sa najedli.
  10. Zistili vám anémiu z nedostatku železa.

Príznaky sú rôzne a individuálne, no najčastejšie človek nemá žiadne príznaky. A práve vtedy môže byť nevedomým zdrojom nákazy pre svoje okolie a rodinu.

Najnebezpečnejšie sú však stavy, keď došlo k takému premnoženiu, ktoré vedie až k upchatiu čreva, prípadne ťažkostiam, podobajúcim sa na zápal slepého čreva.

Kde na vás striehne nebezpečenstvo?

V prvom rade, sú to potravinyvoda. Kontaminovaná, hnojená pôda je príčinou infikovania potravín, ale aj hospodárskych a iných zvierat. Dbajte o pitie overenej vody!

Obľubujete sushi, tatarák, či červené mäso? Majte sa na pozore, lebo s nimi ste na najkratšej ceste k možnej nákaze! Nie nadarmo by sme mali všetky potraviny dôkladne umývať, aj správne tepelne spracovať.

Ďalším zdrojom sú zvieratá. Či sú to psi, mačky, alebo iné domáce zvieratá, všetky musia byť pravidelne odčervovanékontrolované. No nie vždy sa tieto postupy správne dodržujú, alebo tieto opatrenia zlyhajú.

crevne-parazity-pes

Váš pes môže vonku ňuchať cudzie psie výkaly, vŕtať sa v pôde, i rôznych norách. Okrem labiek, aj na ňufákujazyku môže preniesť vajíčka parazitov až k vám domov.

Preto nie je práve najvhodnejšie, aby ste bozkávali svojich miláčikov a nechali sa od nich oblizovať. A ak predsa, tak si potom dôkladne poumývajte ruky či tvár.

Ak máte podozrenie na črevné parazity

Nenechajte sa zmýliť rôznymi podvodníkmi na internete a ich drahými, „špeciálnymi prístrojmi“ na diagnostiku parazitov! Prvou zastávkou by mal byť váš všeobecný lekár!

Pri diagnostike sa zohľadňujú:

  • 3 vzorky zo stolice, ktoré odoberáte 3 dni za sebou,
  • 3 perianálne zlepy; ide o špeciálne pripravené sklíčko s lepiacou páskou, ktorú nalepíte na konečník a okolie, vždy ráno (hneď po prebudení),
  • odbery krvi,
  • odbery šťavy z dvanástnika.

Úskaliami pri odoberaní vzoriek je nesprávna technika odobratia stolicenedostatočné poučenie pacienta. Ide o nepríjemnú a mierne tabuizovanú tému. Ostych nie je namieste! Pýtajte lekára na správny postup, ide predsa o vaše zdravie!

Každá vzorka zo stolice (stačí o veľkosti vlašského orechu) sa odoberá do plastovej nádobky. Odoberá sa kúsok z každého konca, aj zo stredu stolice, teda z troch miest. Tak sa zvýši šanca na zachytenie vajíčok, cýst, prípadne mikroskopických lariev.

Nie je výnimkou, že tri vzorky za sebou budú negatívne, a až vo štvrtej (či jednej z ďalších) sa nájdu vajíčka. Je to dané tým, že životný cyklus parazita je zložitý  – dozrieva, rastie a vajíčka vylučuje cyklicky (v intervaloch niekoľkých hodín až dní, nemusíme ich zachytiť).

Môžem črevné parazity vidieť?

Veľmi zriedka ľudia spozorujú živého červa v stolici. Vtedy ho treba priniesť k lekárovi, ktorý ho voľným okom identifikuje (a určí liečbu).

Tzv. tkanivové parazitózy znamenajú, že sa parazit prevŕtal z čreva (zriedka cez kožu, či iné cesty) do iných orgánov, napr. do pečene, pľúc, srdca, či mozgu.

Epileptické záchvaty, kŕče, vážne bolesti hlavy, poruchy zraku, búšenie srdca, tlak na hrudníku, dráždivý kašeľ, to všetko môžu byť príčiny cýst „zahniezdeného“ parazita, či migrácie lariev.

Takéto nákazy sa už dajú pomerne spoľahlivo a jednoducho zistiť z krvi, pomocou hladín protilátok.

crevne-parazity-odber-krvi

Ako sa zbaviť parazitov

„Nemé“ nákazy prebiehajú bez príznakov – keď parazit „zostarne“ (mesiace až roky), prestane sa brániť, v čreve sa rozloží, a následne ho vylúčime tak, že si to ani nevšimneme. Inokedy sa však cyklus opakuje stále dookola, nákaza prebieha chronicky, dlhodobo, a bez liečby sa jej nezbavíte.

Často sa „re-infikujete“ („znovu-nakazíte“) sami, napr. vykašľaním drobných lariev (ktoré sa prevŕtali z čreva do pľúc), keď ich v spánku prehltnete, či prostredníctvom neumytých rúk (po použití toalety, alebo u malých detí, ktoré si škriabu svrbiaci konečník, a potom si ruky dávajú do úst).

Ak máte niektoré zo spomínaných ťažkostí, pričom diagnostika sa podarila, lekár vám predpíše lieky, ktoré budete brať niekoľko dní.

Ak liečba zaberie, uľaví sa vám. Po pár týždňoch by ste ešte mali absolvovať kontrolné vyšetrenie, aby sa potvrdilo, že liečba bola úspešná.

Ako predchádzať parazitom

Mnohé prírodné alternatívy môžu slúžiť ako prevencia. Sú dostupné aj voľnopredajné preparáty, no nechajte si poradiť od lekára alebo lekárnika! V žiadnom prípade neužívajte „zaručene účinné lieky“ z internetu (či iného nespoľahlivého zdroja)!

Raz za čas si doprajte surový cesnak, či rozhryznuté semienka vodného melóna. Jedzte uhorky, ošúpané tekvicové semiačka, mrkvu a ďalšie rastliny a plody.

Primárna prevencia:

  • používajte len nezávadnú vodu,
  • jedzte správne tepelne upravenú stravu,
  • dodržiavajte hygienu rúk pred/po každom styku s neumytým ovocím, zeleninou, či mäsom,
  • dodržiavajte hygienu rúk pred/po každom použití toalety.

Autorka je farmaceutka

Zdroje informácií:

  • HAQUE Rashidul: Human Intestinal Parasites. J Health, Popul Nutr. 2007 Dec; 25(4):387-391.
  • University of Maryland Medical Center: http://umm.edu/health/medical/altmed/condition/intestinal-parasites
  • https://www.vedatechnika.sk/
  • BAZOVSKÁ S. a kol.: Špeciálna epidemiológia, 2007.

Pridaj komentár