Ako si správne utrieť zadok? Aj vy robíte základnú chybu?

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Čudujete sa, čo je to za otázku – veď predsa zadok si vedia utierať už aj malé deti? A čo to vlastne robí na stránkach venovaných zdraviu? Pre väčšinu z nás je používanie toalety niečo, nad čím sa príliš nezamýšľame. Koniec koncov, robíme to už desaťročia. Avšak – hoci toaletu používa každý a niekoľkokrát denne, nie každý sa správne utiera. Áno, skutočne existuje správnynesprávny spôsob utierania zadku po vyprázdnení.

Aká je teda odpoveď na túto, na prvý pohľad bizarnú otázku? A ako súvisí so zdravím?

Viete o tom, že smer, akým sa utierate po potrebe je dôležitý?

Poznáte najhorší spôsob utierania? Nerobíte to tak aj vy?

Aké zdravotné problémy môžu nastať, keď sa pomýlite?

Prečo je správy spôsob utierania dôležitejší pre ženy?

I keď sa vám môže zdať banálne diskutovať o tom, ako si čistiť zadok, mnohí z nás robia stále pri tejto dôležitej hygiene chyby. Nie sú to len „chybičky krásy“, môžu ovplyvniť aj váš zdravotný stav.

Najlepší spôsob, ako si utrieť zadok

Už pediatri rodičom malých detí zdôrazňujú, aby ich naučili utierať sa spredu dozadu. Tento spôsob minimalizuje možnosť šírenia baktérií z konečníka do močovej rúry, u dievčat a žien aj do pošvy. Ostatné je menej dôležité – pokojne môžete pri utieraní stáť alebo sedieť, ak je vám to príjemnejšie, ale nikdy nezabudnite na postup spredu dozadu. Samozrejme, čistenie posediačky ponúka lepší prístup ku konečníku, a tým lepšiu možnosť očisty.

Ľuďom, ktorí majú zo zdravotných príčin obmedzenú pohyblivosť pomôžu špeciálne toaletné pomôcky na utieranie – dlhé prispôsobiteľné palice vyrobené na uchytenie toaletného papiera.

Aký je najhorší scenár nesprávneho utierania?

Keď sme uviedli správny spôsob utierania sa po potrebe, logicky z neho vyplýva ten nesprávny. Áno, je to utieranie sa zozadu dopredu. Kvôli fyzickým odlišnostiam je viac nebezpečný pre ženy. To však, neznamená, že mužom uškodiť nemôže.

Ženy majú vstup do močovej rúry dostupnejší ako muži, navyše je tu ešte vstup do pošvy – oba sú v blízkosti konečníka. Ak si žena utiera zadok smerom odzadu dopredu, ľahko prenesie baktérie z konečníka do močovej rúry alebo do pošvy. Výsledkom sú infekcie močových ciest, kvasinkové infekcie, alebo iné formy infekčnej bakteriálnej vaginitídy (zápal pošvy).

Nezabudnite na ďalšiu mimoriadne dôležitú vec: vždy si pre potrebou i po nej dôkladne umyte ruky. Nikdy neviete, čo vám na nich žije.

Správny smer utierania zadočku by mali dodržiavať aj mamičky pri prebaľovaní bábätiek. Robí to mama na fotke správne? Zdroj foto: www.stock.adobe.com

4 ďalšie tipy, ako sa správne očistiť po toalete:

1. Keď máte hnačku, buďte ešte opatrnejší

Koža okolo konečníka je extrémne tenká a veľmi ľahko hu môžete podráždiť. Špeciálne pri hnačke je červená, mimoriadne citlivá a jemná. Namiesto utierania papierom, ktorý je neraz drsný, sa umyte v sprche vlažnou vodou alebo použite bidet.

Ak nemáte možnosť umyť sa, zvoľte mäkký toaletný papier a jemne sa utrite spredu dozadu. Jednoduchým pomocníkom na podráždenú pokožku okolo konečníka je vazelína, pretože udržiava vlhkosť a upokojuje pokožku.

2. Vždy sa utierajte sa jemne

Najčastejšou ranou pri utieraní zadku podľa odborníkov je análna trhlina, teda trhlina vo výstelke konečníka. Vznikne jednoducho drsnejším utieraním sa. Ako zistíte, či máte takúto trhlinku? Najviac pacientov s pretrhnutou výstelkou si po utretí všimne na papieri trošku jasne červenej krvi. Avšak krv v stolici i na toaletnom papieri môže byť znakom iných problémov (napríklad hemoroidy), preto sa poraďte so svojím lekárom.

Namiesto nadmerného drhnutia si zadku sa naučte utierať ho niekoľkokrát jemnými pohybmi a mäkkým toaletným papierom. Opäť musíme povedať, že skvelým spôsobom, ako si očistiť oblasť okolo konečníka bez toho, aby ste ho dráždili alebo spôsobovali rany je bidet alebo sprcha (aj tak si však dajte pozor, aby ste vodu nesmerovali od konečníka dopredu, ale naopak).

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Problém zvaný pruritus ani

Drsné alebo časté utieranie môže viesť k svrbeniu konečníka a vzniká stav s odborným názvom pruritus ani. Ide o zápalovú reakciu vyvolanú stresom alebo ohrozením jemných tkanív v blízkosti konečníka. Prejavuje sa sčervenanímopuchom zapríčineným rozšírenými kapilárami tesne pod povrchom kože. Ďalším príznakom je neutíchajúce svrbenie. Dlhé sedenie, používanie chemicky agresívnych mydiel alebo škrabanie váš stav len zhorší.

Radšej použite bariérové krémy bohaté na zmäkčovadlá (niektoré obsahujú aloe vera, vitamín A, vitamín E a ďalšie protizápalové zložky). Dobrou možnosťou je aj vazelína. Upokojujúci efekt zvýraznite, keď krém pred natretím vychladíte.

3. Kupujte si viacvrstvový papier

Hoci sa jednovrstvový papier môže zdať lacnejší, nie je najlepšou voľbou. Viacvrstvové sú odolnejšie, lepšie absorbujú tekutiny a sú jemnejšie. Je tiež menej pravdepodobné, že sa pri utieraní roztrhnú a neminiete ich tak rýchlo ako iné, tenšie druhy.

4. Vyhýbajte sa vlhčeným toaletným papierom a obrúskom

Vlhčené utierky a toaletné papiere sa zdajú ako skvelý nápad, najmä ak idete na výlet či na cestu. Avšak určite sa vyhnite ich dlhodobému používaniu. Viete prečo? Mnohé sú vyrobené s toxickými chemikáliami, ktoré spôsobujú vyrážky a podráždenie pokožky. Navyše pokožka okolo konečníka po použití mokrého WC papiera zostane vlhká, čo pomáha množeniu baktérií. Ďalším negatívom je zaťažovanie životného prostredia.

Pripomíname: Dôkladné utieranie a umývanie rúk po stolici sú dva najdôležitejšie spôsoby, ako zabrániť šíreniu patogénnych baktérií.

Čo robiť, keď máte podráždený konečník?

Ak medzi vyprázdňovaním cítite nepohodlie alebo bolesť konečníka, vyskúšajte sedací kúpeľ vo vlažnej vode. Môžete pridať epsomskú soľ a koloidné ovsené vločky – zmierňujú zápal. Vyhýbajte sa však horúcim kúpeľom, pretože pokožku vysúšajú a zhoršia bolesť či svrbenie.

Po kúpeli si utrite oblasť hrádze (medzi konečníkom a pohlavnými orgánmi) mäkkou handričkou a ak je to možné počkajte, kým vzduch nevysuší tieto háklivé miesta. Potom naneste bariérový krém bez vône, ktorý pomôže uzamknúť vlhkosť.

Nepoužívajte voňavé mydlá, pleťové vody, parfumovaný toaletný papier a vlhčené utierky. Tie môžu spôsobiť podráždenie. Kým príznaky nezmiznú, nejedzte ani veľmi korenisté jedlá.

Kedy vyhľadať lekára?

Ak máte pretrvávajúce svrbenie s bolesťou alebo krvácanie z konečníka, neváhajte a vyberte sa k praktickému lekárovi. Existuje množstvo zdravotných stavov, ktoré majú podobné príznaky. Niektoré sú aj vážne a čakať s liečbou sa určite nevyplatí.

Môže ísť o tieto stavy:

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Podčiarknuté a zrátané

Správny spôsob, ako sa očistiť po potrebe skutočne existuje a je dôležitý pre vaše zdravie – bez ohľadu na to, či máte 8, 17, 30 alebo 60 rokov. Samozrejme, používame ho aj pri prebaľovaní bábätiek.

Vždy sa utierajte spredu dozadu, aby ste zabránili šíreniu baktérií, ktoré vyvolávajú infekcie. Nezabúdajte na dôležitosť umývania rúk. To platí aj pre mužov a osoby, ktoré majú problém natiahnuť sa za chrbát.

Ak cítite nepohodlie, svrbenie alebo krvácanie z konečníka, prekonzultujte svoj stav s lekárom. Existujú krémy na predpis, ktoré vám pomôžu rýchlejšie sa zotaviť, ale podstatné je najmä vylúčiť vážnejšiu príčinu. Ak sa potvrdí, čo najskôr nasadiť liečbu.

Zdroje:

https://www.verywellhealth.com/healthiest-way-to-wipe-your-butt-4154369

https://www.health.com/condition/digestive-health/how-to-wipe-your-butt

Pridaj komentár