(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Nohy patria medzi najviac opotrebované ľudské orgány. Drvivá väčšina deformačných poškodení v dospelosti má svoju príčinu v ranom detstve.
Štrnásťročnú Zuzku trápila nielen nadváha a pubertálne problémy, ale ťažko znášala bolesti chodidiel a úškrny spolužiakov. Jej chodidlá v topánkach číslo 42 totiž nazvali „plutvami“.
Po odbornom vyšetrení s diagnózou „plochá noha“ a následnej terapii, sa situácia výrazne zlepšila.
Dnes už Zuzka „neplachtí“, noha sa jej skrátila o 1 centimeter, a aj bolesti ustúpili. Mala šťastie, k ortopédovi prišla v čase, keď sa jej dalo pomôcť.
Ako prebieha liečba plochej nohy?
Chodíme po mostoch
Chodidlá sú najperiférnejšou a najviac namáhanou časťou dolnej končatiny. Na stavbe nohy sa podieľa veľký počet kostí, väzov, krátkych i dlhých svalov, nervov, ciev a tukový vankúšik.
Klenutie na vnútornej strane chodidla pripomína klenbu mosta. Ak je pozdĺžna a priečna klenba na chodidle správne staticky formovaná, vyrovná (kopíruje) nerovnosti terénu, a podáva o tom informácie centrálnemu nervovému systému. Ak sa však statika chodidla akýmkoľvek spôsobom naruší, spôsobí nemalé a veľmi bolestivé problémy.
Štatistiky uvádzajú, že v civilizovanom svete je mnohonásobne viac ochorení chodidla, ako v chudobných krajinách. A až 80 – 90 % deformačných poškodení v dospelosti má svoju príčinu v rannom detstve.
Preto je veľmi dôležité, ak je to možné, aby lekár ešte v pôrodnici zistil, či dieťa má správne vyvinuté všetky časti tela. Dieťa sa totiž môže narodiť s vývojovými chybami chodidiel, s následkami, s ktorými sa stretávame v dospelosti.
Prvý krok potrebuje čas
Deti od narodenia prechádzajú rôznymi fázami vývoja. Dôležité je, neprispieť k vážnym vývojovým poruchám na dolných končatinách už v ranom období.
U detí treba rešpektovať ich danosti a nenútiť ich stavať sa na nohy. Ak sa z batoľaťa stáva lezúň (a dieťa sa postaví samo), je to v poriadku.
Stáva sa však, že netrpezliví rodičia sa chcú pochváliť, ako ich dieťa napreduje vo vývoji, a napriek tomu, že má málo pevné svaly a väzy, stavajú ho na nohy. Tak sa môžu vytvoriť základy chybného postavenia chodidiel.
Keď už dieťa začne chodiť, treba si všímať, či nevytáča špičky nožičiek na vonkajšiu stranu. Ak tak robí, je to dôvod, aby ste navštívili ortopéda, ktorý stanoví diagnózu i liečbu.
Kontrolovať treba aj hmotnosť detí, pretože aj nadváha spôsobuje preťaženie chodidiel a vznik plochých nôh. Tieto ľahké deformity sa dajú vhodnou i špecifickou obuvou, ortopedickými vložkami, cvičením či bandážovaním v období vývinu zmierniť, i celkom odstrániť. Ak sú deformácie chodidiel ťažšie, zvolí sa operačný zákrok.
Nohy do O alebo X
Končatiny starších detí sa môžu tvarovať do „O“, neskôr do „X“, a až potom sa začnú formovať do správneho tvaru. Toto postavenie, navyše aj nedostatok vitamínu D, môže deformovať chodidlá.
Plochú nohu môže spôsobiť aj ochorenie bedrových kĺbov v detstve či skrátenie dolnej končatiny. Chodidlo síce dokáže vyrovnať dĺžku oboch končatín, prispôsobí sa, ale zároveň spôsobí aj istú deformáciu chodidla.
Plochá noha môže vzniknúť aj v období dospievania a rýchleho rastu. Správnou gymnastikou nôh, vhodným obutím s ortopedickou vložkou, sa dá zabrániť chorobným následkom.
S plochou nohou u detí i dospelých sa stretávame aj u celkovo slabých pacientov, trpiacich chudokrvnosťou, avitaminózou a inými ochoreniami. Klenbu totiž v správnej statickej polohe držia nielen kosti a väzy, ale predovšetkým svaly.
Vpredu sa klenba nôh opiera o prsty a hlavičky záprstných kostí, ktoré tvoria tzv. predný pilier nohy. Oporou pre zadný pilier je pätná kosť. Klenba je tak stavaná preto, aby chôdza bola pružná, ladná a elegantná.
Pri takejto chôdzi nie je preťažený pohybový aparát. Ak je pacient chorý, oslabený a nevládze, klenba klesá a deformuje sa.
Pri plochej nohe je chôdza ťažkopádna, unavená, bolestivá. Preto ráno, keď je človek oddýchnutý, aj klenba je lepšie vyformovaná, ako večer, keď je človek unavený po náročnej práci, či dlhom statí.
Deformitu môžu spôsobiť aj zápaly kĺbov reumatického pôvodu.
Ploché nohy bolia
Plochá noha spočiatku nemusia bolieť. Následky neliečeného ochorenia v detstve sa začínajú objavovať po tridsiatom roku života.
Bolesti chodidla vznikajú najmä pri preťažení a pri dlhšom státí v nesprávnej obuvi. Ak sa pacient nelieči, bolesti sú výraznejšie v prednej časti chodidla, kde sa našľapuje, neskôr bolesť prechádza na priehlavok, pätu, dochádza k napätiu vo svaloch, k preťaženiu a bolestivému opotrebovaniu drobných kĺbov nielen na chodidle, ale aj členku, predkolenia i bedrových kĺbov.
Podľa štatistík, je už na základnej škole veľa detí, ktoré (zo spomínaných dôvodov) už majú poškodené chodidlá. Nosením nevhodnej obuvi sa ochorenie plochej nohy ešte znásobuje.
Ideálne by bolo, keby sme sa ráno mohli prejsť naboso po orosenej tráve. Chodiť naboso je síce zdravé, ale nie po tvrdej podlahe či asfalte.
Cieľom chôdze je masírovať pokožku, dráždiť nervové zakončenia a nútiť plochu chodidla, aby cvičila. Toto spĺňa piesok, lúka, poľná cesta s malými kamienkami.
Namiesto papúč doma, v škole či zamestnaní, by sme mali nosiť zdravé ortopedické sandále, ktoré udržujú v kondícii klenbu nohy.
Chodidlá potrebujú tréning
Náš život je pohyb, a ideálny pohyb môže byť iba na zdravých nohách. Preto netreba ľutovať čas, ktorý strávime starostlivosťou o nohy.
Veľmi dôležitá je regenerácia nôh, zvlášť u ľudí, ktorí ťažko pracujú a dlho stoja. U nich je dôležitá pravidelná gymnastika chodidiel, chôdza po špičkách, dvíhanie drobných predmetov prstami nôh, beh po mäkkom teréne, v práci by si mali urobiť pauzu. Večer zase kúpeľ chodidiel, so striedaním teplej a studenej vody, s masážou a vykladaním nôh do vodorovnej polohy.
- U predškolákov treba vybrať vysokú pevnú obuv s pozdĺžnym aj priečnym vyklenutím vložky.
- Topánky škôlkárov by nemali byť väčšie ako noha o viac ako 10 až 15 mm, a sandáliky by mali byť iba s pevnou podrážkou, s vystuženou klenbou i pätou.
- Topánky by sa nemali dediť, každý člen rodiny má mať vlastnú obuv.
- Ženy majú inak formovanú panvu ako muži, mali by nosiť 3 až 4 cm podpätky, muži 2 cm.
- Dlhodobá chôdza na vysokých podpätkoch výrazne mení funkciu klenby i kolena.
- Nohy si denne ošetrujte, vložky pravidelne vetrajte a čistite (umývajte).
- Udržujte si priemernú telesnú hmotnosť.
- Pravidelne polohujte dolné končatiny vo vodorovnej polohe, prechádzajte sa po mäkkom a nerovnom teréne, cvičte vhodné a jednoduché cviky.
Informácie v článku „Zanedbaná liečba plochej nohy sa v dospelosti vypomstí“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.
Tento článok vyšiel v tohtoročnom Neuro magazíne číslo 1. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.