Rolfterapia – natiahnite sa do zdravia

Stuhnutá šija, bolesť medzi lopatkami, „seknuté kríže“ alebo napätie v ramene… Keď máte pocit, že sa vám z roka na rok znižuje rozsah pohybu, môže pomôcť naprávacia terapia spojená s masážou.

Taká zvláštna vec – prídete na masáž so stuhnutým ramenom, pretože sa celý deň hrbíte nad počítačom s jednou rukou o čosi vyššie, ako držíte počítačovú myšku vedľa klávesnice… A terapeut sa nezameria na bolestivé rameno, ale začne masírovať a naťahovať celkom inú časť tela.

Aj by ste sa ozvali, ale – prekvapivo – bolesť začne ustupovať. Aj taký je zážitok z Rolfterapie.

rolfterapia-terapuet

Myslíte si, že problém je tam, kde cítite najväčšiu bolesť?

Pravda je neraz taká, že príčina vzniku bolesti je inde. Ak sa chcete bolesti zbaviť, nestačí, aby ste sa zamerali len na inkriminované miesto, ale pozerali sa na problém ako celok.

Nehovoriac o pocite, keď ráno vstanete a bolí vás „celý človek“. Pocit stuhnutého svalstva môže mať množstvo príčin – a jednou z nich môže byť zle fungujúci fasciálny systém.

„Neraz ku mne prídu klienti s tým, že ich seklo v krížoch a potrebujú masáž, a ja môžem ich akútnu bolesť vyriešiť, ale o týždeň by tu boli zasa,“ hovorí rehabilitačná sestra a terapeutka centra zdravia ViaVital, Daniela Pellerová.

„Rozmasírovanie pomôže uvoľniť, ale ak človek nezmení svoje zlozvyky v postoji, v držaní tela alebo v tom, ako napríklad chodí, problém sa bude vracať.“

rolfterapia-terapuetka

Daniela sa preto špecializuje najmä na Rolfterapiu – celostný prístup, keď nejdete len na masáž problematického miesta, ale terapeut s vami postupne prechádza všetky časti tela. Okrem masáže sa snaží skorigovať vaše držanie tela a uvoľniť napätie fasciálneho systému.

Fasciálna sieť je ako pružná, no pevná pavučina, ktorá prechádza celým telom. Akýsi jemný celotelový oblek – ak funguje dobre, je pružný a poskytuje telu oporu a ochranu. Ak nám však svaly začnú tuhnúť, narúša sa aj pružnosť fasciálneho systému.

Rolfterapia oživuje fasciálny systém

Rolfterapia nesie názov podľa americkej biochemičky Idy Pauly Rolfovej, ktorá zhruba pred päťdesiatimi rokmi rozpracovala terapiu zameranú na fungovanie fasciálneho systému (fascie). Špeciálne cvičenie a masáže dokážu fasciálny systém narovnať, roztiahnuť a – odlepiť.

Predstavte si fasciu ako pavučinu, ktorá prechádza tesne pod kožou. Svaly a kosti sa nachádzajú až pod ňou. Ak v priebehu života získate nesprávne pohybové vzorce, fascia sa prilepí, začne tuhnúť.

rolfterapia-žena-50

Navonok sa to prejaví napríklad skrátením niektorých svalov, tuhnutím svalov, bolesťou. Sval alebo kĺb, ktorý sa nachádza pod stuhnutou fasciou, totiž nemá dosť miesta a slobody, nemôže dobre pracovať, a telu to signalizuje bolestivou výstrahou.

„Na Rolfterapiu ku mne nechodia len ľudia po úraze alebo s akútnou bolesťou, ale – možno to niekoho prekvapí – aj deti, ktoré prosto majú nesprávne držanie tela. Dalo by sa povedať, že im pomáham vzpriamovať sa. To je však rovnako dobre možné aj u dospelých klientov, ktorí si často ani neuvedomujú, že sa hrbia alebo nesprávne našľapujú,“ hovorí terapeutka Daniela.

Rolfterapia je prospešná najmä v rámci poúrazovej rehabilitácie, na nápravu skrátených svalov, či uvoľnenie svalových spazmov.

Lekcie a domáce úlohy

Zmyslom Rolfterapie je – vystrieť telo a priviesť ho do prirodzenej rovnováhy. Preto nie je možné hovoriť len o rozmasírovaní či ponaťahovaní tela – terapeut systematicky prechádza celé telo v desiatich lekciách, ktoré na seba nadväzujú. A, samozrejme, po každej dostane klient odporúčania, na čo sa zamerať, akúsi „domácu úlohu“.

Jedna lekcia trvá 60 – 90 minút, podľa toho, či má klient v danej oblasti väčší problém, alebo nie. Zaujímavosťou je, že viacerí klienti uvádzajú, že znovunájdením správneho postoja tela nadobudli aj lepšiu duševnú stabilitu. Zbaviť sa napätia v tele, ktoré ich sprevádzalo aj niekoľko rokov, im prinieslo nielen telesnú úľavu.

„Je na klientovi, s akým odstupom si naplánuje jednotlivé lekcie. Niektorí chodia raz do týždňa, iní raz za mesiac… Mala som aj klientov, ktorí boli nabudení, odhodlaní zmeniť svoje telo, a výsledok sa dostavil veľmi rýchlo,“ vysvetľuje terapeutka.

Po absolvovaní všetkých desiatich lekcií sa klient venuje nacvičovaniu naučených techník. Zhruba po štvrťroku sa odporúča kontrola u terapeuta, ak sa predsa vyskytli nejaké ťažkosti. Napokon, zmeniť držanie tela v pokročilejšom veku, nie je také jednoduché.

„Nie je to však nemožné.“ pripomína Daniela. „Čudovali by ste sa, ako sa aj starší ľudia dokážu vystrieť a zmeniť, ak sa na to odhodlajú.“

rolfterapia-seniori

Na čo sa pripraviť, keď vás čaká Rolfting:

  • Rolfterapia nie je iba masáž, hoci aj tá je jej súčasťou,
  • vyžaduje aktívny prístup klienta,
  • terapia prebieha v spodnej bielizni, aby sa terapeut mohol dotýkať pokožky a miernym poštipkávaním uvoľňovať prilepené fascie,
  • ak prídete s akútnou bolesťou, terapeut ju môže odstrániť, ale pre dlhodobé zlepšenie je potrebné uvoľniť celý fasciálny systém,
  • po každej lekcii dostanete odporúčania, na čo sa zamerať, čo do ďalšieho stretnutia nacvičovať,
  • môže sa stať, že po absolvovaní terapie budete o centimeter alebo dva vyšší.

S akými problémami môže Rolfing pomôcť?

  • bolesti šije a chrbta,
  • skolióza,
  • syndróm karpálneho tunela,
  • obmedzená hybnosť,
  • zlepšenie držania tela,
  • spevnenie tela,
  • psychické problémy,
  • osobnostná vyrovnanosť.

Na Rolfterapiu sa môžete objednať v centre zdravia ViaVital.

Sídlo:

Priekopy 24

821 08 Bratislava – Ružinov

Telefonický kontakt: 0915 811 642

Web: www.viavital.sk

Ilustračné fotografie

Tento článok vyšiel v tohtoročnom Neuro magazíne číslo 2. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.

Neurobaner

Pridaj komentár