Kruhy pod očami: Môže to byť od únavy, ale aj od starej mamy

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

kruhmi pod očami sa občas stretne každý. Zvyčajne nejde o nejakú zdravotnú komplikáciu, no naša tvár pôsobí celkovo staršie, unavene a nezdravo.

Vo väčšine prípadov si za kruhy pod očami môžeme sami. Nedostatok oddychu, prepracovanosť, dlhodobé sledovanie televízie či počítača, to sú najčastejšie príčiny.

Tmavé kruhy pod očami však môžu poukazovať aj na vážnejší zdravotný problém, ktorý sa zatiaľ neprejavil. Veľmi často je to zlá činnosť obličiek, alebo anémia.

Kruhy môžu byť tiež prejavom alergie. Koža pod očami je tenšia ako na iných častiach tela, a preto horšie prekrýva cievy. Cievky pod očami sa pri alergii rozťahujú a sú viditeľnejšie.

Ako nemať kruhy pod očami?

Kruhy pod očami vznikajú hlavne z únavy a vyčerpania. Prirodzenou nápravou by mal byť relax a spánok, no nie vždy sa to tým vyrieši. Veľa robí aj pestrá strava, dostatok vody,obmedzenie cigarietalkoholu.

Ak nepomôžu tieto zmeny životosprávy, skúste osvedčené domáce recepty. Na tmavé kruhy si prikladajte chladivé predmety – napríklad kocky ľadu. Zabaľte ich však do látky alebo uteráka. Pokožka pod očami je veľmi citlivá a ľad jej môže ublížiť. Miernejšou alternatívou je uterák namočený v studenej vode.

Ďalším účinným prostriedkom sú studené, vylúhované čajové vrecúška. Keď si ich budete prikladať pod oči, dodáte pokožke kofeínantioxidanty.

Tie stimulujú cirkuláciu krvi. Aby bol účinok čo najlepší, nechajte vrecúška pôsobiť 1020 minút. Nepoužívajte však bylinkové čaje, ale čierny čaj s obsahom kofeínu.

Dobrou prevenciou je aj opaľovací krém na tvár s SPF 30. Zabránite tak poškodzovaniu pokožky silnými slnečnými lúčmi, čo je ďalšia príčina kruhov pod očami.

S kruhmi pod očami pomôže aj lekár

Ak je sfarbenie pod očami stále intenzívnejšie a pretrváva, navštívte svojho lekára alebo dermatológa. Dermatológ vám zvyčajne odporučí zosvetľujúci krém na pleť, založený na kyseline azelaovej, kyseline kojovej alebo kyseline glykolovej.

Pri výrazných kruhoch pod očami, dermatológovia navrhujú ľahký chemický píling. Vďaka nemu sa zosvetlí tmavá pigmentácia pod očami, čo zmierňuje celkový dojem.

Kruhy zamaskuje korektor

Korektor je najjednoduchší spôsob, ako rýchlo zamaskovať kruhy pod očami. Vedeli však, že na ich prekrytie môžete použiť rôzne farby? Tmavé až modrasté kruhy pod očami neutralizuje marhuľový korektor, resp. odtieň čo najviac podobný vašej pleti. Rovnako účinný je ružový korektor. Tento odtieň ocenia najmä ženy s bledou pleťou.

Na paletách korektorov sa objavuje aj zelená farba. Tá je zas efektívna pri prekrývaní červených kruhov pod očami. Po nanesení make-upu, s ním korektor splynie – po kruhoch nezostane ani stopy.

Kruhy pod očami u detí

Ak sa tmavé kruhy objavia pod očami dieťaťa, každá matka spozornie. Pretrvávajúce tmavé kruhy u detí upozorňujú na chudokrvnosť (anémiu), alebo nedostatok vitamínov, a to najmä B12, E, K, A a D.

Nie je to však pravidlom. Kruhy pod očami sa jednoducho z času na čas objavia u každého, aj u dieťaťa, a neznamená to hneď, že ide o vážny problém.

Okrem toho, kruhy môžu byť dedičné. Ak ich máte vy, je vysoko pravdepodobné, že ich bude mať aj vaše dieťa. A to napriek tomu, že má dostatok spánkupestrú stravu.

Ak však máte pochybnosti, nechajte dieťa poriadne vyšetriť u lekára. Ten vykoná komplexné vyšetrenie, vrátane krvných testov. Budete tak mať úplnú istotu, že je všetko v poriadku.

kruhy-pod-očami-u-detí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Biele kruhy pod očami

Opak tmavých kruhov – výrazné biele kruhy, predstavujú špecifickejší problém. Najčastejšie sú spájané s ochorením vitiligo, ktoré sa objavuje najmä u ľudí s tmavšou pokožkou.

Vitiligo sa začína malými bielymi škvrnami, hlavne na tvári. Škvrny sa neskôr rozširujú na ďalšie časti tela, až pokožka na rôznych miestach stráca farebný pigment.

Pôvod vitiliga je neznámy. Ak sa však vo vašej rodine toto ochorenie už objavilo, je možné, že sa prejaví aj u vás. Vitiligo nie je vážne ani bolestivé, dokonca nie je nevyhnutný zásah kožného lekára.

Niektorí lekári tvrdia, že vitiligo vzniká zo stresu, alebo po spálení slnkom. Pokožku by sme si preto mali chrániť opaľovacími krémami. Niektoré pleťové krémy zas sľubujú zmiernenie príznakov – poraďte sa o nich s dermatológom.

Červené kruhy pod očami

Aj červené kruhy pod očami môžu vzniknúť z únavy. Výrazne červená pokožka upozorňuje najskôr na alergickú reakciu alebo podráždenie z určitej látky. Sprievodným znakom je pálenie, svrbenie, citlivosť, slzenie očí, ale aj rozmazané videnie. Podráždenie vyvolávajú najmä:

  • sprchovacie a čistiace gély,
  • šampóny,
  • pleťové mlieka,
  • očné kvapky,
  • make-up.

Pri odličovaní by si ženy nemali silno trieť očí. Aby ste sa vyhli začervenaniu pokožky, používajte jemnéneparfumované kozmetické prípravky.

Ak je pokožka stále podráždená, niekoľko dní vôbec nepoužívajte make-up v okolí očí. Hlavne sa však vyhýbajte kozmetike, ktorá už raz nepríjemnú reakciu vyvolala.

biele-kruhy-pod-očami
Zdroj foto: AdobeStock.com

Dlhodobé kruhy pod očami

Niektorým ľuďom nepomôžu žiadne babské recepty, vitamíny, ani dostatok spánku. Možno vás táto informácia nepoteší, no kruhy niekedy súvisia so štruktúrou kostí na tvári. Hlbšie korytá – výklenky pod očami, sú jednoducho dedičné.

Ak vám kruhy pod očami nadelila do vienka genetika, veľa proti tomu nezmôžete. Ženy sú vo výhode, pretože môžu siahnuť po korektore. Kruhy však môžeme rázne vyriešiť aj estetickým zákrokom.

Rovnako starších ľudí trápia výrazné kruhy pod očami. Rokmi totiž pokožka stráca kolagén a oslabuje sa. Proces starnutia pleti urýchľuje aj nadmerné opaľovanie.

Ktoré vitamíny zmierňujú kruhy?

Pokiaľ nejde o dôsledok konkrétnej choroby alebo alergickej reakcie, kruhy pod očami nás upozorňujú na nedostatok vitamínov v organizme – najmä na chýbajúce železo. Aby ste v tele doplnili železo, nesiahajte hneď po vitamínových doplnkoch.

Železo sa dá získať aj zo stravy – nájdete ho v chudom červenom mäse, ovsených vločkách, hrachu, šošovicifazuli. S kruhmi pod očami pomáha aj kyselina listová – z kapusty, paradajok či brokolice, ale aj vitamíny B12B6.

Kruhy pod očami a ich trvalé odstránenie

Patríte k ľuďom, ktorých trápia kruhy dlhodobo? Lekárska veda má riešenie. Ak ide o chybu pigmentácie, dermatológ dokáže odstrániť kruhy vďaka špeciálnemu laseru. Na odstránenie „vpadnutého“ dojmu očí sa používa aj kyselina hyalurónová. Tú vám injekčne vstreknú na miesta pod očami.

Starnutím pokožky dochádza aj k ďalšej komplikácii – vznikajú vačkyvydutiny. Tieto trvalé vačky vyrieši plastická chirurgia. Využíva sa pri tom metóda s názvom blefaroplastika, pri ktorej sa odstráni nadbytok kože a podkožného tkaniva pri očiach.

Jazvy po tejto operácii sú často sotva viditeľné. Dnes sa využíva najmä laserový variant blefaroplastiky, keď sú rezy oveľa jemnejšie. Plastický zákrok v okolí očí však konzultujte so svojím lekárom. Každá kozmetická procedúra je totiž bolestivá, vyžaduje špeciálnu starostlivosť aj regeneráciu.

Zdroje:

Pridaj komentár