Budú sivé vlasy a vitiligo čoskoro minulosťou?

Výrobcovia farieb na vlasy sa nepotešia: sivé vlasy, jeden z klasický príznakov starnutia, môžu byť o nejaký čas minulosťou. Tím európskych vedcov vyhlásil, že našiel nielen príčinu sivých vlasov, ale dokáže aj „vyliečiť“ tento stav. Okrem toho vraj môžu pomôcť ľuďom s vitiligom – ochorením, ktoré spôsobuje stratu pigmentu v pokožke.

Už niekoľko rokov je známe, že vlasy šedivejú v dôsledku prirodzeného hromadenia peroxidu vodíka vo vlasových folikuloch, čo je následok oxidačného stresu. U mladších ľudí enzým zvaný kataláza rozkladá peroxid vodíka na vodu a kyslík. Ale nižšie hladiny tohto enzýmu, v kombinácii s nižšou úrovňou enzýmov MSR A a B (ktoré opravujú poškodenie peroxisom vodíka), spôsobujú, že ako ľudia starnú, tak ich vlasy strácajú pôvodnú farbu.

Vedci analyzovali aj 2411 ľudí s dvoma rôznymi druhmi vitiliga – so striktne segmentálnym (SSV) a non-segmentálnym (NSV). Zistili, že oba druhy sú výsledkom oxidačného stresu. Aplikáciou lokálnej liečby – látky s názvom PC-KUS (modifikovaná pseudokataláza) – úspešne vyliečili ich pokožku aj riasy.

„Po celé generácie ľudia vymýšľali, ako skryť sivé vlasy,“ hovorí Dr. Gerald Weissmann, šéfredaktor časopisu FASEB Journal. „Ale teraz bola po prvýkrát objavená skutočná liečba, ktorá sa dostane k jadru problému.“

Túto novinku vítajú aj ľudia s vitiligom, ktorých ochorenie môže mať vážne sociálno-emociálne následky.

Zdroje: www.livescience.com, www.medicinalnewstoday.com

Ilustračné foto

Pridaj komentár