Koronavírus aktuálne: Od zajtra sa začína 5. fáza uvoľňovania

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Počet nakazených: 1 522

Negatívnych testov: 179 293

Počet úmrtí s COVID-19: 28

Počet vyliečených: 1 372

Upozornenie: Šírenie koronavírusu môže byť trestné! Za porušenie karantény hrozí pokuta 1 659 eur!

Od stredy (3. júna) sa začína 5. fáza uvoľňovania

V uplynulých 2 týždňoch bola na Slovensku priaznivá epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. Pribudlo len 29 nových prípadov, nezaznamenali sme ani jedno úmrtie s COVID-19.

Žiadny pacient nie je na JIS, ani na pľúcnej ventilácii. Vláda SR preto od zajtra (3. júna) uvoľňuje ďalšie opatrenia, ktorá boli pôvodne predstavené ako 5. fáza uvoľňovania.

Ruší sa napríklad vyhradený čas pre nakupovanie dôchodcov. Minimálna plocha na jedného zákazníka v obchodoch sa znížila na 10 m2.

Za stanovených podmienok môžu obnoviť činnosť vnútorné športoviská. Vláda však naopak sprísnila pravidlá pri absencii rúška na verejných miestach.

Rúška a vzdialenosti

Nosenie rúška v exteriéri zostáva nepovinné, no mení sa predpísaná vzdialenosť od cudzích osôb, ak ho nebudete mať.

V tom prípade musíte dodržať vzdialenosť 2 metre, s rúškom stačí 5 metrov. Rúško je naďalej povinné na všetkých hromadných podujatiach.

Hromadné podujatia

Od stredy sa povoľuje organizovanie športových súťažných podujatí, dokonca s divákmi, avšak za jasne stanovených podmienok.

Maximálny počet účastníkov na hromadných akciách sa bude výhľadovo upravovať, pričom od 10. júna je to najviac 500 osôb, a od 1. júla do 1 000 osôb.

Podobne ako v iných interiéroch, aj pre divadelné, filmové, hudobné a iné umelecké predstavenia bude zrušená vzdialenosť 2 metre od seba.

Organizátorom sa povoľuje šachovnicové sedenie. Umelci už nemusia mať potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19 – povinnosť je zrušená.

Šachovnicové sedenie sa týka aj kostolov.

Od stredy môžu otvoriť:

  • vnútorné športoviská pre verejnosť,
  • prírodné a umelé kúpaliská,
  • wellness centrá (vrátane centier v hoteloch),
  • vnútorné priestory ZOO a botanických záhrad,
  • prírodné liečebné kúpele pre všetkých,
  • ostatné prevádzky starostlivosti o ľudské telo – masáže, kryokomory, hydromasáže, soľné jaskyne a podobne,
  • kasína.

Obchody a stravovacie zariadenia

Od stredy 3. júna sa ruší vyhradený čas v obchodoch pre seniorov nad 65 rokov. Povinné sanitárne dni pre maloobchodné prevádzky zostávajú v platnosti (spravidla ide o nedeľu).

Naďalej však platí dodržanie 2-metrového odstupu zákazníkov v obchodoch. V zariadeniach verejného stravovania zase 2-metrová vzdialenosť stolov.

Doteraz platná minimálna plocha na jedného zákazníka (15 m2), stanovená pre obchody a iné služby, sa od zajtra mení na 10 m2.

V zariadeniach verejného stravovania sa ruší obmedzenie počtu ľudí pri jednom stole. Môžu tu mať otvorené aj po 22:00, pokiaľ to dovoľujú záväzné nariadenia obce.

Hotely už nemusia dodržiavať 24-hodinový odstup medzi ubytovaním klientov v tej istej izbe. Zároveň sa ruší podmienka, že každá izba musí mať vlastné sociálne zariadenie.

Zdravotnícke zariadenia a stacionáre

Od stredy budú povolené návštevy na všetkých oddeleniach zdravotníckych zariadení (za jasne definovaných podmienok). Otvárajú sa tiež denné stacionáre pre ľudí do 62 rokov.

Prijímanie nových klientov do zariadení sociálnych služieb, či návštevy klientov v týchto zariadeniach, budú uvoľnené v priebehu niekoľkých týždňov.

5.fáza uvoľňovania 2
Zdroj foto: AdobeStock.com

Taxislužby

V taxíkoch už môže byť zapnutá klimatizácia aj pre zákazníka. Ruší sa povinná 15-minútová prestávka medzi jazdami.

Naďalej je povinná dezinfekcia vnútra vozidla, no oddelenie zadného sedenia od šoféra (napríklad fóliou) bude dobrovoľné.

Letné tábory

Organizovanie zotavovacích podujatí bude povolené. Maximálny počet účastníkov (deti, vedúci, zdravotníci, inštruktori, personál kuchyne, personál zaisťujúci upratovanie a pod.) bude stanovený v súlade s platnými opatreniami.

Prechod cez hranice s ČR a Maďarskom

24-hodinová povinnosť pre návrat do domovskej krajiny je zmenená na 48 hodín. Okrem občianskeho preukazu a prechodného pobytu, sa môžete preukázať aj 2 inými dokladmi, ktoré potvrdzujú život v krajine.

Čo zostáva v platnosti:

  • Je zastavená alebo obmedzená medzinárodná autobusová a vlaková preprava (okrem zásobovania).
  • Vnútroštátne vlaky premávajú v prázdninovom režime.
  • Zatvorené sú všetky 3 medzinárodné letiská na Slovensku – Bratislava, Košice a Poprad.

Zdroj: MZ SR

Redakčne upravené

Pridaj komentár