Kedy treba pri covide volať sanitku, kto je najviac ohrozený a ako chrániť druhých?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Nový koronavírus spôsobuje chorobu s názvom COVID-19. Priebeh ochorenia je pri covide u každého človeka iný.  Niekto ho ani nepocíti a infekcia prebehne bez príznakov. U iného môže spôsobiť ťažký priebeh až smrť.

COVID-19 je považovaný za respiračnú infekciu, pretože napáda dýchací systém. V skutočnosti však má mnohoraké komplikácie. Komplikácie covidu sú napríklad poruchy zrážanlivosti krvi. Práve drobné zrazeniny v malých cievkach môžu spôsobiť zlyhanie dýchania či ktoréhokoľvek orgánu. Nový koronavírus napáda napríklad aj nervový systém, tráviaci systém či obličky.

Kašeľ Covid
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Čo sa deje s telom pri covide?

Príznaky závisia od priebehu infekcie. Pri miernom priebehu pozorujeme najčastejšie bolesti hlavy, stratu čuchu, upchatý nos, kašeľ, bolesti svalov, výtok z nosa, poruchy chuti, bolesti hrdla či zvýšenú telesnú teplotu.

U hospitalizovaných pacientov boli najčastejšie prítomné: teplota, dýchavičnosť, kašeľ, únava a zmätenosť.

Charakteristickým príznakom, hoci nie prítomným u každého, sa pri covide stala strata čuchu a chuti. Práve tieto sa javia ako častejšie práve pri covide ako pri ostatných infekciách dýchacieho systému.

Pomerne často sa ľudia trpiaci ochorením COVID-19 sťažujú na bolesti brucha, nechutenstvo, nevoľnosť, hnačku či zvracanie. Štúdie ukázali, že u týchto ľudí môže mať choroba ťažší a dlhodobejší priebeh.

U starších pacientov s pridruženými chorobami máva infekcia aj netypické príznaky. Senior trpiaci covidom môže byť zrazu zmätený, apatický či mať iné známky nezvyčajného správania. Nie je to nič nezvyčajné, starší ľudia takto zvyknú reagovať aj na iné infekcie.

Nespoliehajte sa na to, že pri covide budete mať automaticky horúčku. Samotná horúčka máva často oneskorený nástup. Ešte skôr, ako sa dostaví, môžete mať neurčitý pocit, že „niečo na vás lezie“. Už v tejto fáze buďte ohľaduplní voči druhým a obmedzte kontakty na minimum.

Často medzi prvé príznaky patria: hnačka, nechutenstvo, zvracanie, nevoľnosť. Tieto sa môžu objavovať ešte pred horúčkou a príznakmi zo strany dýchacieho systému.

Covid príznaky strata čuchu
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Kedy volať pri covide sanitku?

Ak u seba alebo svojho blízkeho spozorujete:

  • dýchavičnosť v pokoji
  • vykašliavanie krvi
  • modranie pier, líc, tváre
  • bledú spotenú kožu, pocit na odpadnutie či odpadnutie
  • zmätenosť
  • zníženú tvorbu moču
  • poruchy vedomia – neprimeranú spavosť, apatiu, zmätenosť

Pri covide sa často vyskytujú niekoľkodňové teploty – nie je výnimočné, ak trvajú aj 14 dní či viac. Problémom je, ak neprijímate tekutiny napríklad pre bolesti hrdla či z iných dôvodov. Aby vás horúčky príliš nevyčerpávali, snažte sa prijímať dostatok tekutín a užívajte lieky proti horúčke.

V niektorých mestách býva zriadená aj covidová ambulancia. Slúži na odľahčenie práce všeobecných lekárov v čase pandémie. Vyšetria a ambulantne liečia pacientov pozitívnych na koronavírus. Pre bližšie informácie kontaktujte konkrétnu ambulanciu v najbližšom okolí.

Ak voláte sanitku alebo lekára, vždy personál vopred upozornite, že príde do kontaktu s COVID-19 pozitívnym človekom. Zdravotníci sa vhodne pripravia, aby zabránili riziku nákazy.

Sanitka
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Kto je pri covide najviac ohrozený?

Je známe, že rizikový priebeh COVID-19 môžu mať najmä starší ľudia a ľudia s chronickými chorobami. Platí to najmä vtedy, ak svoju chorobu nemáte dostatočne pod kontrolou. Ak ste napríklad diabetik, je dôležité udržiavať hladinu glukózy v prijateľnom rozmedzí. Tiež sa zistilo, že ľudia, ktorí sa liečia iba na vysoký krvný tlak, nemajú vyššie riziko komplikácií infekcie novým koronavírusom.

COVID ohrozuje najmä ľudí, ktorých chronická choroba sa akútne zhoršila. Napríklad zhoršenie chronického srdcového zlyhávania, vysoký krvný tlak odolávajúci liečbe, akútne zhoršenie chronickej obštrukčnej choroby pľúc, metabolických chorôb – napr. rozkolísaná cukrovka, závažná porucha pečene, obličiek.

COVID je rizikom aj pre onkologických pacientov liečených liečbou, ktorá tlmí imunitný systém – štandardne je to chemoterapia, rádioterapia a biologická liečba. Rizikoví sú dialyzovaní pacienti, pacienti po transplantácii, ľudia vyžadujúci domácu liečbu kyslíkom (ešte pred covidom).

Spomedzi mladších ľudí býva rizikom obezita, ktorá sa často v praxi veľmi podceňuje.

Koľko trvá karanténa? Kedy už nie som infekčný?

Karanténa, čiže izolácia od ostatných ľudí, trvá najmenej 14 dní od pozitívneho testu alebo od prvých príznakov choroby. Aby ste mohli karanténu ukončiť, musíte byť najmenej 3 dni bez príznakov, no musí uplynúť najmenej spomínaných 14 dní. Za takýchto podmienok by ste už nemali byť infekční.

U starších ľudí a ľudí s ťažkým priebehom choroby často trvá infekčnosť dlhšie. V nemocnici sa v rámci PCR vyšetrenia niekedy zisťuje tzv. Ct číslo (Cycle threshold), ktoré zisťuje tzv. vírusovú nálož. Urobí sa klasický výter ako na PCR test. Čím je Ct číslo vyššie, tým menej vírusov má človek v tele. Aby bolo riziko nákazy minimálne, musí byť Ct číslo vyššie ako 30.

Ak ste boli v kontakte s nakazeným, karanténa vám plynie odo dňa jeho pozitívneho výsledku. Predlžuje sa v prípade, ak neskôr máte pozitívny test aj vy – plynie nová doba karantény opäť 14 dní.

Ak ste boli v kontakte s nakazeným, čaká vás test. Termín dostanete až po niekoľkých dňoch, kým sa vírus dostatočne rozmnoží, aby malo zmysel robiť test.

Karanténa
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako chrániť ostatných, ak sa liečim doma?

Ak máte pozitívny test, musíte dodržať karanténu, čiže izoláciu od ostatných. Zároveň o svojom výsledku informujte každého, s kým ste sa za posledné dva týždne stretli bez rúška.

Počas karantény môžete ísť na vlastný dvor, ale nechoďte tam, kde môžete stretnúť iných ľudí. Ak bývate v byte, nemali by ste chodiť mimo vášho bytu.

Nezabúdajte na ochranu ostatných členov domácnosti a rozhodne nenavštevujte miesta, kde sa zdržiavajú iní ľudia. Ak potrebujete nakúpiť, poproste telefonicky niekoho blízkeho, známeho či suseda. Ak máte COVID-19, v karanténe musíte byť nielen vy, ale aj členovia vašej domácnosti a ľudia, s ktorými ste sa stretli.

V spoločných priestoroch domácnosti sa zdržujte len nevyhnutne dlhý čas, inak sa izolujte v samostatnej miestnosti. Ideálne je, ak môžete používať vlastnú kúpeľňu a toaletu. Ak nie, priestory je potrebné dezinfikovať a používať v inom čase ako ostatní členovia domácnosti. V spoločných priestoroch noste rúško aj v prípade, že sa tam okrem vás v tej chvíli nikto nenachádza.

Ak sa staráte o chorého s covidom-19, zaobstarajte si kvalitný respirátor triedy FFP3. Ak má ventil, prekryte ho jednorazovým klasickým rúškom. Respirátor po 4 hodinách používania vymeňte.

COVID-19 Ako ochrániť ostatných
Infografika SLOVENSKÝ PACIENT

Zdroje:

https://korona.gov.sk/povinna-domaca-karantena/

Pridaj komentár