Hovorme o tom: Chronické choroby a sex

Ak nás trápi viróza, trvá to pár dní či týždňov, kým sa zotavíme. Dovtedy je posteľ naším útočiskom, a nie „hracou“ plochou.

No čo ak sa choroba stane našou doživotnou spoločníčkou?

Intimita ľudí s chronickými ochoreniami, najmä ak sú spojené s pohybovým alebo mentálnym obmedzením, je u nás stále tabu.

Akoby pacienti trpiaci neurodegeneratívnymi chorobami boli večnými lazarmi, ktorí na lásku vo dvojici nepomyslia – maximálne tak na občasné pohladenie, či bozk na čelo.

Toto zdvorilé ticho narušíme…

Príznak, alebo dôsledok?

Viacero štúdií ukazuje, že ľudia s chronickým ochorením častejšie trpia depresiou. Depresia môže byť priamym príznakom ochorenia, ale aj vychádzať z pocitu podlomeného zdravia, zo sťaženej situácie na trhu práce a obmedzení v spoločenskom živote.

Aj preto je dôležité, hovoriť o svojich pocitoch s lekárom – pri kontrole nespomínať len prípadné fyzické zmeny, ale pomenovať aj svoje emócie. Čím dlhšie ostáva depresia neliečená, tým dlhšie a ťažšie sa z nej budete dostávať.

Pre niekoho prichádza do úvahy náročnejšia cesta – psychoterapia. Iní dajú prednosť rýchlejšiemu, farmakologickému riešeniu. Ani jeden zo spôsobov nie je lepší, než ten druhý – skrátka, každému vyhovuje niečo iné.

Navyše, niektorí pacienti sa môžu dostať do takej hlbokej depresie alebo úzkosti, že bez chemickej pomoci to prosto nejde. Antidepresíva majú overený účinok, no nie je dobré, ak si ich dávkujeme „od buka do buka“.

 sex choroby lieky

Okrem toho, v prípade chronických pacientov je potrebné skontrolovať možné kontraindikácie s bežne užívanými liekmi. Dobrou správou je, že ak sa (podľa viacerých neurológov) zlepší pacientovo duševné rozpoloženie, je neraz možné znížiť dávky iných liekov – ochorenie má miernejší priebeh.

Je normálne, ak tvárou v tvár chronickému ochoreniu máte celú škálu emócií, ktoré kolíšu od dobrej nálady po frustráciu a neistotu z vlastného tela alebo budúcnosti. Niektorých ľudí viac trápia starosti, iní sa hanbia za jazvy, telesné obmedzenia, alebo pumpy či neurostimulátory.

Ak máte problémy s tým, ako vyzeráte, skúste jednoduchý trik: začnite sa viac hýbať a cvičiť (v znesiteľnej miere). Nedá sa očakávať, že razom sa z vás stanú modelky alebo filmoví herci, ale trik spočíva v tom, že hormón šťastia (oxytocín) začne pracovať – budete mať viac energie, lepšiu náladu, a pravdepodobne aj lepší pocit zo seba.

Dôležité pritom je, aby ste sa pri cvičení netrápili disciplínami, ktoré vás nebavia – pohyb má byť radosťou, čiže radšej si vyskúšajte viacero aktivít, kým nenájdete tú svoju. Pohyb nemusí znamenať len cvičenie vo fitnescentre. Vyskúšajte plávanie, rýchlejšiu chôdzu, záhradkárčenie, prechádzky v prírode, kurz tanca

Pre bratislavských čitateľov (z vlastnej skúsenosti) odporúčam napríklad TK Danube, ktorý sa špecializuje na výuku spoločenského tanca pre deti, mládež a dospelých s rôznym druhom postihnutia.

sex problémy šport choroby

Čo ak sa sex stále nedarí?

Zmiešané pocity z nevydareného pokusu pozná každý, aj zdravý človek. Netreba sa pre to cítiť previnilo. Pri ďalšom pokuse však nezaškodí, keď sa trochu lepšie pripravíme.

Dôležité je, aby ste sa nestresovali, a počkali si na chvíľu, keď sa budete cítiť oddýchnutí, ideálne 23 hodiny po jedle. A najmä, do akcie choďte pozvoľna – jemnými dotykmi, objatiami, bozkami.

Úprimne, vždy sa čudujem, ako rýchlo sa hrdinovia vo filme dokážu rozvášniť… Ak máte obmedzujúce chronické ochorenie, pravidlom dobrého intímneho života je zlatá trojica: plánovať, trénovať, hovoriť.

Viete hovoriť o sexe?

Mnohí sme v myšlienkach oveľa odvážnejší, než v skutočnej diskusii. Niektorí ľudia dokonca ľahšie hovoria o intímnych problémoch a strachoch s lekárom, než s najbližším partnerom alebo partnerkou. Mám však dobrú správu: otvorená komunikácia sa dá nacvičiť!

Vyskúšajte si teda pár úvodných viet, a ak doma nie ste zvyknutí hovoriť o týchto veciach, najprv nahoďte udičku. Napríklad:

„Robí mi starosti náš citový život.“

„Chcel/chcela by som o tom s tebou hovoriť.“

„Spravme si čas dnes večer…“.

Prekvapivo, na dôverné rozhovory o intimite často platia rovnaké pravidlá, ako pre konštruktívnu hádku (niežeby tieto dve témy patrili do rovnakého vreca).

  • Tému neriešte pod vplyvom silných emócií – mohli by ste partnera (nechtiac) zraniť.
  • Je lepšie, ak druhú stranu nezaskočíte – lepšia je jemná príprava, aby si aj partner alebo partnerka mohli zoradiť myšlienky.
  • Neobviňujte, nepomenúvajte pocity niekoho druhého („ty sa ku mne správaš…“, „nelichotíš mi…“), hovorte o vlastných pocitoch.
  • Hneď na začiatku vyjasnite, čo chcete rozhovorom dosiahnuť („trápi ma náš intímny život“, „chcem stav nejako zlepšiť“, „potrebujem sa poradiť o tom, ako zapracovať na našom sexe“…)
  • Každý takýto rozhovor (podobne ako konštruktívna hádka) by mal mať jasný záver – na čom ste sa dohodli, čo vyskúšate, aké odvážne rozhodnutia spravíte.

Ak máte pocit, že na papieri to ľahko vyzerá, no vo vašom prípade to nie je možné, skúste sa zamyslieť – ako sa zmení vaša situácia, ak nespravíte nič? Budete sa cítiť lepšie, alebo (časom) horšie?

sex choroby problémy rozhovor

Čo môžem zmeniť?

Povedané odborným jazykom, k zlepšeniu sexu možno použiť viacero stratégií:

  • Diétne zmeny – obmedziť alkohol, fajčenie, jesť najmenej 2 hodiny pred plánovaným milovaním.
  • Liečebné zmeny – ak je to potrebné, užiť liek na tlmenie chronickej bolesti 30 minút pred plánovaným sexom; pred plánovaným sexom znížiť dávku lieku, ktorý má negatívny účinok na sexuálne fungovanie; liečiť depresiu.
  • Psychologické zmeny – vyhľadať podpornú literatúru; zapojiť viaceré zmysly; maximalizovať nesexuálne dotýkanie počas dňa; komunikovať o svojich potrebách, pocitoch, o tom, čo sa nám páči, a čo menej; trénovať vzrušenie sebauspokojením.
  • Časové zmeny – naplánovať si intímne chvíle na čas, keď sa cítime oddýchnutí, plní energie; plánovať si milovanie na čas dňa, keď sú príznaky ochorenia miernejšie; udržiavať sa v čo najlepšej možnej telesnej kondícii).
  • Priestorové zmeny – vyhýbať sa extrémnym teplotám; skúšať rôzne polohy (s vankúšmi, bez nich).

Čo by mal vedieť váš partner/vaša partnerka:

  • Niektoré lieky môžu negatívne vplývať na vzrušivosť chorého – nemusí teda ísť o citové ochladnutie alebo nevšímavosť.
  • Častou príčinou nezáujmu o sex je depresia.
  • Niektoré chronické ochorenia ovplyvňujú cirkuláciu krvi, čo vyvoláva pocit únavy a spôsobuje nižšiu fyzickú výkonnosť.
  • Niektorí pacienti s chronickým ochorením sa boja, že nie sú fyzicky dostatočne príťažliví. Uistiť ich o opaku, nikdy nie je na škodu.

sex choroby vyšetrenie

Ako zlepšiť svoj intímny život (sex) s partnerom

  • Pýtajte sa svojho lekára na možnosť užívať hormóny, podporné lieky alebo pomôcky na zlepšenie erekcie.
  • Informujte sa o terapii, ktorá vám zlepší krvný obeh.
  • Vyskúšajte viacero lubrikantov – zahrajte sa na recenzentov sexuálnych pomôcok. Prekvapí vás, koľkí pacienti vaše skúsenosti a rady ocenia!
  • Nečakajte, že partner alebo partnerka vie čítať vaše myšlienky – hovorte o svojich predstavách a pocitoch.

Ilustračné fotografie

Tento článok vyšiel v minuloročnom NEURO magazíne č. 3. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.

Neurobaner

Pridaj komentár