Norika Majidi: Ľudia sa tancom uvoľnia

Od roku 2002 začala viesť svoje prvé seriózne kurzy párovej salsy, s dvomi asistentmi, v troch tanečných úrovniach. Precíznym výberom si postupne začala budovať svoj malý tím. Dnes sú v „Salsa by Norika“ trinásti, a vedú kurzy v siedmich tanečných úrovniach. Rozprávam sa s tanečnou inštruktorkou Norikou Majidi, ktorá prijala ponuku prísť s tanečnými animáciami z kurzov do tohtoročnej jarnej, otvorenej Latino party pre zdravie v La Fieste, v réžii OZ SLOVENSKÝ PACIENT.

Kurzy salsy v La Fieste. Môžeme ich zažiť na otvorenej hodine?

Žiaľ, nie. Na organizovanie ľudí do párov sa nám najlepšie osvedčili iba mesačné kurzy ­– pre väčšiu efektívnosť. Jedna partia ľudí postupuje pekne plynule, z jednej hodiny na druhú. Nikto nový sa nepridáva, čo by v praxi veľmi spomaľovalo celý kurz. Ľudia sa tu môžu naučiť aspoň to, ako má partner chytiť partnerku. Po mesiaci dokážu tancovať základnú salsu oproti sebe, bez toho, aby si šliapali na nohy. Okrem tanečnej sféry, ľudia sa odreagujú po sociálnej stránke. Stačí si predstaviť, že niektorí sa dovtedy nedostali ani do divadla, nie ešte na „tanečky“ (úsmev).

Latino tanečné štýly… Prevediete nás v krátkosti históriou salsy?

Salsa je hudba srdca, zmes rytmov z Karibiku, s africkým a latinským vplyvom. Objavila sa v roku 1960 v New Yorku, a vzišla najmä zo Sonu, ale aj z Montuno, Guaguanco a Guaracha. Je zmiešaná s portorikánskou Plenou a Bombou a so Severoamerickým jazzom, aby vyprodukovala svoj charakteristický zvuk. V 60-tych rokoch New York prijal obrovskú vlnu karibských imigrantov, hlavne Kubáncov a Portorikáncov. Dychtiac po ich karibských koreňoch, pokračovali vo vytváraní afro-kubánskej hudby, ale prispôsobenú metropolitnému štýlu života. Význam salsy vzrástol po prvom predstavení publiku latinsko-americkej komunity, a ešte viac získala po uvedení filmu Salsa režiséra Jerryho Masucciho (1973), s koncertom Fania All-Stars v New Yorku. Neskôr sa stal tancom v tanečných sálach. Aj keď autentická salsa je veľmi spontánna a spletitá hudba, tancovanie je príliš korenisté a živé pre monotónne formálne pravidlá. Tanec môže byť celkom pomalý, alebo veľmi rýchly, a rytmus sa môže meniť počas jednej pesničky. V 70-tych rokoch, vďaka mnohým skvelým interpretom, sa salsa šírila do celého sveta, a stala sa extrémne populárna medzi všetkými ľuďmi. V týchto dňoch sa hrá salsa v kluboch po celom svete, vo všetkých väčších mestách. Po dlhých rokoch sa podaril aj na Slovensku jeden „ortodoxný“ latino klub, ktorým je momentálne „La Fiesta“. V minulosti to bol prvý latino klub „Flamenco“, kde majitelia dali prioritný priestor pre salsu a iné latino štýly.

Spevnenie, koordinácia, rovnováha, orientácia, cit. Patria tam?

Spevnenie asi nie, ale koordinácia, cit v rukách pri vedení partnerky, trošku sa zvýši kondička v rámci dychu a vytrvalosti. To všetko tam patrí. Ľudia mi často hovoria, že sa im uvoľnil chrbát. Ak by chcel pri latino tancoch niekto schudnúť  jasné, dá sa. Ale vyžadovalo by si to, aby chodil na salsu takmer každý deň, a trochu menej papal (úsmev).

Vnímať hudbu, tancovať… Môže to pomôcť, ak nás niečo bolí?

Veľakrát sa mi stalo, že ľudia prišli za nami, a povedali nám: tu som si zotavil svoju ubolenú dušu – z nevydareného vzťahu, manželstva, nešťastnej lásky, workoholizmu… Takže – to duševno – iste áno.

 

 

Cesta k tancu… Napĺňa vás tanec, je vo vás od útleho detstva?

Áno, začala som tancovať od 6 rokov… Najskôr všeobecné tanečné vzdelanie (klasika, pohybová príprava), neskôr folklór, a posledných 23 rokov som zakotvila pri latino. Seriózne kurzy vediem 14-ty rok… S Lúčnicou som trochu cestovala, a jedna s destinácií bola Kuba. V tých rokoch ešte naozaj veľmi tradičná Kuba (1987) ma uchvátila, rovnako voľná myseľ pri tanci ľudí na ulici. Dostala som sa, vďaka Slovákom na ambasáde, na súkromnú párty, kde tiež tancovali merengue a salsu. Neskôr, keď som v Lúčnici skončila, spoznala som Miguela Méndeza. Tento človek mi definitívne zmenil život. Vďaka nemu som spoznala prvé komunity latinsko-americkej kultúry na Slovensku. Vtedy tu žilo pomerne dosť latino-američanov. Miguel mal tanečnú skupinu, ktorá ma – ako bývalú folkloristku – totálne očarila. Hneď som sa to chcela začať učiť. „Vliezla“ som takmer na každú súkromnú, či oficiálnu „latino párty“, ktoré vtedy viedol výhradne Miguel. No a takto som sa popri ňom motala, a skúšala som to tancovať s domácimi. Veľa som sa naučila hlavne od členov jeho skupiny „Latino Flash“. Neskôr som začala za salsou cestovať do Prahy, Budapešti a Viedne, kde už dávno „frčali“ ich prvé latino kluby. Motivácia od Kubáncov, najazdené kilometre v salse, asi urobili svoje. Neskôr ma Miguel oslovil ako tanečnú pedagogičku v skupine, a tu som zužitkovala skúsenosti z folklóru. Napríklad, ako dosiahnuť, aby tanečníci vystupovali presne rovnako –­ pre väčší efekt. Časom mi ponúkol viesť jeho kurzy pre ľudí. Mňa to ťahalo do párovej salsy, do toho, čo si môže normálny smrteľník niekde v latino bare zatancovať. Dostala som ponuku, už ako „samostatná jednotka“, učiť v prvom latino bare „Flameco“. To už je ozajstný začiatok mojích kurzov. Začala som párovou salsou, neskôr som svoje kurzy obohatila bachatou. Sú to dva hlavne štýly, ktorým sa dodnes venujeme s celý tímom. Z roka na rok bolo postupne viac a viac záujemcov, a vedela som, že sama to už nezvládnem. Postupne som si prizvala do tímu ľudí, ktorých som si precízne vybrala. Sú to úžasní ľudia, bez nich by som to takto nemala šancu rozbehnúť. Hlavne udržať si kvalitu a meno, je asi najťažšie.

Vašich sedem tipov pre „Social Dancing“. Zasvätíte čitateľov?

Rada. Snáď sa nikto neurazí, možno sa stačí trošku zamyslieť. Nemusíte s nami súhlasiť. Píšem o tom na základe dlhoročných skúseností (úsmev).

1. Páni, ak vidíte pri parkete dievča, je to signál, že chce tancovať. Veď inak by asi sedela radšej doma v papučkách, nie? A naopak, viete vy dievčatá, koľko premáhania to niektorých chalanov stojí, aby vás prišli vyzvať do tanca? Spríjemnite si čakanie na princa na bielom koni, a „trsnite si“ aj s menej dokonalým tanečníkom. Možno vás časom prekvapí.

2. Je naozaj super, že sa chcete zlepšovať na kurzoch, a svoje novozískané fintičky vyskúšať na párty. Len, prosím, nezabudnite, že párty je „social dancing“. A každý pár vyzerá pri tanci iba tak dobre, ako dobre sa cíti tanečnica. Páni, nie je nutné, robiť z partneriek „vrtuľu“, a za jednu skladbu stihnúť všetky naučené figúry. Chce to trochu empatie a testovania – najmä, ak s niekým tancujete málokedy, alebo dokonca po prvýkrát.

3. Každý z nás sa nachádza v nejakej fáze tancovania (salsy, kizomby, bachaty), pričom niekto dostal pohybové schopnosti od Boha, a iný musí tvrdo makať, aby sa nezabil o vlastné nohy. Naozaj nie je dôvod, tanečné schopnosti ostatných ľudí zosmiešňovať, alebo podceňovať. Aj z „nešiky“ sa môže zrodiť tanečná hviezda…

4. Žiadny štýl salsy nie je viac, ako iný. Môže sa nám niektorý páčiť, a iný nemusí, ale je to každého osobná voľba. Nezatracujme niekoho len preto, že uznáva niečo iné. Veď ide o to, aby sme sa všetci spolu vedeli zabaviť, či nie?

5. Viete, koľko monoklov a okopaných členkov si ušetríme, ak budeme k sebe ohľaduplnejší? Na plnom parkete je fajn, sledovať nielen partnerku, ale aj priestor ­– to je úloha pre chlapa. Dámy, podľa možnosti, nerozhadzujú ručičkami a nožičkami, najmä, ak sú vyzbrojené ihličkami a nechtíkmi.

6. Párty či kurz nie je módna prehliadka, ale tanečných partnerov a partnerky naviac zaujmeme čistým a voňavým oblečením. Vybrali sme si tanec „telo na telo“, a preto tričko na prezlečenie nikdy nie je zlá voľba. Rovnako ako dezodorant a mentolky… Netreba to rozmazávať, však?

7. V žiadnom podniku nikdy nebudú tolerovať donesené nápoje, či už alkoholické, alebo nealkoholické. Ani pitie vody na toalete nie je vôbec sexi…

Toto celé vzniklo na popud jednej mojej výbornej priateľky Zuzany, ktorá sa so mnou pretĺka latino životom asi cca 15 rokov. Je to taký náš tímový maskot. Dala nám to do pľacu v tíme. Každý v tíme sa mal možnosť k tomu vyjadriť z osobných skúseností, a  zrodili sa tieto naše “rady” (úsmev).

Permanentky a darčekové poukážky na kurzy… Máte v predaji?

Áno, počas kurzov sa vždy predávajú aj darčekové poukážky. Permanentky sú už pre ľudí, ktorí tancujú asi 4-tý mesiac. Dovtedy im ponúkame iba mesačné kurzy.  Pravidelne organizujem, spolu s priateľkou Riou Strculovou, latino víkend „Horúce Tatry“. Je to latino žúr pod jednou strechou luxusného hotela Grand**** v Jasnej. Čo konkrétne sa tam deje? Ľubovoľný výber kurzov v danej tanečnej úrovni, od úplných začiatočníkov, po vysoko pokročilých, nočné latino párty, wellnes, prechádzky, alebo len leňošenie medzi kurzami na izbách. Vždy si prizývame profesionálnych, tanečne veľmi atraktívnych inštruktorov.

 

 

Viac info: http://horucetatry.norika.sk/

Pridaj komentár