Psychoterapia: Aké druhy terapií sa používajú pri liečbe depresie?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Vieme, že v našom zdravotníctve, a teda ani v oblasti psychiatrickej starostlivosti, nie je všetko ideálne. Dlhé čakacie termíny nepotešia, keď máte akútny problém. V každom prípade to netreba vzdávať. Vyzbrojte sa trpezlivosťou, poproste blízkych o podporu v náročnom období. Ak je to vo vašich silách, zoberte veci do svojich rúk a vyhľadajte terapeuta či už psychoterapeuta, psychológa alebo psychiatra. Aké druhy terapií sa s úspechom používajú pri depresiách a pre koho sú vhodné?

Aké druhy terapií pomáhajú pri depresiách?

Čím sú jednotlivé druhy terapií špecifické?

Ktorá terapia je najlepšia pre vás?

S akými liečebnými postupmi sa môžete stretnúť?

Ktoré prírodné látky pomáhajú proti depresii?

Každá zo spomínaných terapií je špecifická svojím prístupom a každému môže vyhovovať niečo iné. Vďaka jednoduchej charakteristike, ktorú uvádzame nižšie, si môžete vybrať tú najvhodnejšiu pre vás.

KBT psychoterapia

Vyhovuje vám pevná štruktúra a jasné úlohy? Zvoľte si terapeuta s KBT prístupom. KBT je skratka kognitívne-behaviorálnej terapie, ktorá sa zameriava na vaše myšlienky a správanie. KBT terapia sa pri depresiách používa najčastejšie, má rýchly efekt a jednoduché techniky, ktoré môžete ihneď aplikovať vo svojom živote.

Psychodynamická psychoterapia

Chcete lepšie porozumieť príčinám vzniku depresie? Radi skúmate veci do hĺbky? Mohla by vám sadnúť psychodynamická terapia. Budete sa venovať prepojeniu väzieb z minulosti, nevyriešeným konfliktom či nezahojeným traumám. Keď ich spracujete , môžete sa vo svojom živote posunúť ďalej.

Na klienta zameraná terapia

Hľadáte blízkosť vo vzťahoch? Nevyhovuje vám, ak je terapia riadená presnou štruktúrou? Možno vám bude bližšia na klienta zameraná terapia. Psychoterapeut/-ka v nej sleduje vaše kroky, vy určujete témy, o ktorých sa budete rozprávať a ktorým smerom sa chcete uberať. Dôležitejšie než minulosť je vaše prežívanie tu a teraz.

Rozmotanie chaosu v psychoterapii
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Logoterapia

Chceli by ste nájsť nejaký zmysel v tom, čo práve zažívate? Je pre vás dôležitá aj duchovná stránka života? Osloviť by vás mohla logoterapia. Jej hlavnou myšlienkou je, že aj napriek ťažkostiam môžeme žiť hodnotný a zmysluplný život. Spolu s vaším/vašou terapeutom/-kou budete hľadať, čo prináša hlbší zmysel a presah do vášho života.

Psychoterapeutických smerov je ešte omnoho viac – napríklad systemická psychoterapia vníma človeka ako súčasť celého systému, v ktorom sa jednotlivé prvky navzájom ovplyvňujú, katatýmno-imaginatívna psychoterapia pracuje s obrazmi a predstavivosťou, hypnoterapia používa silu hypnózy, gestalt psychoterapia kladie väčší dôraz aj na prácu s telom.

S akými ďalšími liečebnými postupmi sa môžete stretnúť? 

Fototerapialiečba svetlom sa používa pri sezónnych depresiách, ktoré vyvoláva nedostatok slnečného svetla počas zimných mesiacov. Svetelnú terapiu pomocou fototerapeutickej lampy si môžete dopriať už aj doma.

psychoterapia, fototerapia
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Elektrokonvulzívna terapia (ECT) – pri tejto terapii sa do mozgu vysiela elektrický prúd, ktorý navodí krátko trvajúce záchvaty. Elektrické výboje v mozgu ovplyvnia vylučovanie neurotransmiterov a už po niekoľkých aplikáciách dokážu ovplyvniť váš psychický stav. V súčasnosti sa ECT aplikuje v celkovej anestézii a je pre pacientov bezpečná. Táto forma liečby sa zvyčajne používa pri ťažkých formách depresívnych porúch.

Repetitívna transkraniálna magnetická stimulácia (rTMS) – je nová forma terapie, ktorá ovplyvňuje činnosť mozgu pulzným magnetickým poľom.

Muž drží v ruke mobil
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo ešte môžete vyskúšať?

Siahnite po modernej technike – prvú pomoc pri depresii môžete mať priamo poruke – vo svojom mobilnom telefóne. Už aj v slovenčine nájdete bezplatnú aplikáciu Nepanikár – Pomoc pri depresii či panike. Ak ovládate angličtinu, môžete vyskúšať aj ďalšie aplikácie, ktoré pomáhali vytvoriť odborníci na duševné zdravie. Skúste napríklad: What’s Up? – A Mental Health App, Happify: for Stress & Worry, Moodfit – Fitness for Your Mental Health alebo MoodTools – Depression Aid. V aplikáciách nájdete tipy na ovplyvnenie nálady, ktoré vychádzajú z terapeutických techník, sledovanie svojho stavu či kontakt na linky pomoci.

Stavte na bylinky – zlepšiť náladu dokážu výťažky z ľubovníka bodkovaného, valeriány, šafranu či medovky lekárskej. Tieto prírodné antidepresíva dostanete voľne kúpiť v lekárni. Aj pri užívaní prírodných antidepresív si však podrobne preštudujte návod na použitie a dodržte odporúčané dávkovanie!

psychoterapia - pobyt v prírode
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Využite silu prírody – antidepresívne účinky majú aj kurkumín, zelený čaj či omega-3 esenciálne mastné kyseliny. Vašu náladu dokáže zlepšiť aj arómoterapia. Do vonnej lampy použite pár kvapiek vonného oleja ako levanduľa, bergamot, medovka či ylang ylang.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Dagmar Breznoščáková, PhD., psychiatrička, psychoterapeutka, viceprezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti, predsedníčka Psychofarmakologickej sekcie SPsS SLS, krajská odborníčka MZ SR pre psychiatriu, členka CPT Rady Európy za SR, členka Rady vlády SR pre duševné zdravie, výkonná riaditeľka ODOS, o. z.

Zdroje:

https://www.beyondblue.org.au/the-facts/depression/treatments-for-depression

https://pnh.sk/liecba-depresie-magnetickou-stimulaciou-zakladne-informacie/

https://www.verywellmind.com/treatments-for-depression-1065502

Pridaj komentár