Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Spravili ste prvý krok v liečbe depresie – navštívili ste lekára. Ten vám diagnózu potvrdil. Dobrá správa: depresia patrí medzi najlepšie liečiteľné spomedzi duševných porúch. V prípade 80 – 90 % chorých liečba zaberie a onedlho pocítia úľavu. Pri ľahších formách depresie vám odborníci zvyčajne odporučia psychoterapiu a zmeny v životospráve, bez nutnosti nasadenia liekov. Pri stredne ťažkej a ťažkej depresívnej poruche je najúčinnejšia kombinácia liekov, psychoterapie a úpravy životného štýlu.
Čo sú to antidepresíva a ako pôsobia?
Ako ovplyvnia antidepresíva môj život?
Je potrebná pri liečbe depresie aj psychoterapia?
Budem pri depresii hospitalizovaný/-á?
Aké lieky mi predpíše lekár/-ka?
Na liečbu depresívnych porúch sa väčšinou používajú lieky nazývané antidepresíva. Predpisuje ich odborný/-á lekár/-ka – psychiater/-rička a na návštevu u neho/nej nepotrebujete výmenný lístok. Antidepresíva majú za cieľ vyrovnať chemickú nerovnováhu v mozgu – vyvažujú hladinu neuroprenášačov, ktoré zodpovedajú za dobrú náladu. Najčastejšie sa používajú antidepresíva zo skupiny SSRI (selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu), keďže majú najmenej vedľajších účinkov.
S akými vedľajšími účinkami mám rátať?
Ako všetky lieky, aj antidepresíva môžu mať vedľajšie účinky, tie sa však nemusia prejaviť u každého. Pozitívny vplyv na vaše psychické zdravie by ich však mal prevyšovať. Našťastie, novšie antidepresíva majú vedľajších účinkov menej alebo sú miernejšie.
Možné najčastejšie vedľajšie účinky antidepresív:
- nevoľnosť,
- bolesť hlavy,
- úzkosť,
- potenie,
- závraty,
- nepokoj,
- sucho v ústach.
Často sa prejavia iba na začiatku, po nasadení a pri nastavovaní lieku a postupne ustúpia. Ak sa tak nestane alebo vám výrazne komplikujú život, preberte to so svojím/-ou lekárom/-kou.
Čo treba vedieť o antidepresívach?
- Antidepresíva majú pomalší nástup účinku, spravidla začnú pôsobiť až po pár týždňoch (2 až 4). Dočasne sa dokonca môže váš stav aj zhoršiť. Vydržte, onedlho pocítite zlepšenie príznakov.
- Nikdy nevysaďte lieky nárazovo a bez konzultácie s lekárom/-kou.
- Väčšinou je potrebné užívať antidepresíva ešte aj nejakú dobu po odznení depresie, keďže každá takáto liečba pozostáva z troch fáz: akútnej, stabilizačnej a profylaktickej. Znížite tak pravdepodobnosť, že sa takýto či podobný stav bude opakovať.
- Lieky proti úzkosti, na rýchle zmiernenie psychických ťažkostí vám môže predpísať aj iný/iná lekár/-ka. Väčšina z nich je však návyková, a preto by ste ich nemali užívať dlhšie než 3-4 týždne.
- Antidepresíva pomáhajú zlepšiť náladu, ale nezaručia, že budete stále iba šťastný/-á. To ani nie je ich cieľom. Nezmenia vašu osobnosť ani vašu životnú situáciu.
Plánujeme bábätko. Môžem užívať antidepresíva?
Niektorí tvrdia, že pred plánovaným tehotenstvom je vo všeobecnosti lepšie antidepresíva vysadiť a že môžu ohroziť vyvíjajúce sa bábätko. Závisí to však od individuálnych problémov a nasadenej liečby. Rozhodne sa poraďte so svojím/-ou psychiatrom/-ičkou. Dnes už existujú lieky, ktoré sú menej rizikové aj počas tehotenstva. Prípadne vám upraví dávku a bude vás sledovať počas procesu zmien.
Preberte s ním/ňou liečbu čím skôr aj v prípade, ak zistíte, že ste už tehotná, nevysaďte sama lieky zo dňa na deň.
Užívam antidepresíva. Čo musím obmedziť vo svojom živote?
Antidepresíva spravidla nevyvolávajú ospalosť, preto môžete aj naďalej šoférovať alebo sa venovať svojej práci. Po zlepšení psychického stavu sa zlepší aj vaša výkonnosť – ustúpia príznaky ako únava alebo ťažkosti pri sústredení a rozhodovaní.
Opatrní by ste však mali byť s alkoholom. Alkohol síce nemusí meniť účinok antidepresív (závisí od konkrétneho lieku), ale celkovo psychický stav skôr zhoršuje. Ak sa ho neviete vzdať, tak si ho doprajte iba občas a skromne.
Naopak, dopriať by ste si mali dostatok spánku, zdravú stravu, pravidelný pohyb a pobyt vonku. Snažte sa vyhýbať stresu a rozvíjajte svoje sociálne vzťahy!
Psychoterapia
Aj keď vám lekár predpíše antidepresíva, liečba by mala byť vždy komplexná. Okrem užívania liekov by jej súčasťou mala byť aj liečba rozhovorom – psychoterapia. Lieky dokážu meniť hladinu látok v mozgu, ale zmeny vo vašom živote môžete spraviť iba vy. Psychoterapeut bude vaším sprievodcom v tomto procese zmeny. Pomôže vám lepšie porozumieť vášmu prežívaniu, pochopiť skryté príčiny depresie alebo nájsť prospešnejšie spôsoby fungovania.
Ako si mám vybrať terapeuta/-ku?
Dobrý/-á terapeut/-ka je v procese zmeny kľúčový/-á. Musí to byť človek, ktorý vám sadne, pri ktorom sa budete cítiť v bezpečí, kto vás podporí a komu budete dôverovať. Možno ho nenájdete na prvý pokus, ale za to hľadanie to stojí. Bude to predsa niekto, pred kým budete odhaľovať najskrytejšie tajomstvá vašej duše!
- Pozrite si webové stránky: Prečítajte si, čo o sebe terapeut píše – oslovuje vás to? Aký sa vám zdá podľa fotografie? Vzbudzuje vo vás sympatie a dôveru?
- Pýtajte sa na odporúčania: Ľudia vo vašom okolí môžu poznať niekoho, kto im pomohol v ťažkostiach.
- Vyberte si podľa svojich preferencií. Napríklad v Zozname psychoterapeutov Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti si môžete vybrať terapeuta podľa miesta bydliska či terapeutického prístupu.
Môžem skončiť na psychiatrii?
Rovnako ako iné závažné ochorenia, aj depresia niekedy vyžaduje pobyt v nemocnici. Hospitalizáciu vám v závažných prípadoch odporučí váš/vaša psychiater/-rička. V danej chvíli vyberá pre vás najvhodnejší postup. Je dôležité, aby ste dostali potrebnú starostlivosť a aby dohliadal na váš zdravotný stav zdravotnícky personál v akútnej fáze ochorenia. Pobyty bývajú krátkodobé, spravidla niekoľko týždňov, kým vám začne účinkovať liečba.
Najťažšie obdobie vám môžu pomôcť preklenúť aj odborníci na linkách dôvery. Telefonická Linka dôvery Nezábudka (0800 800 566) je dostupná nonstop, bezplatne a anonymne. Na internetovú linku dôvery pre mladých IPčko https://ipcko.sk/ sa môžete obrátiť cez čet alebo email.
S liečbou na psychiatrii sa u nás stále spája veľa negatívnych predsudkov. Avšak je to len zastávka na ceste k vyliečeniu. Je veľmi dôležité, aby ste sa pri zhoršení stavu dostali do rúk odborníkov čo najskôr.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Dagmar Breznoščáková, PhD., psychiatrička, psychoterapeutka, viceprezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti, predsedníčka Psychofarmakologickej sekcie SPsS SLS, krajská odborníčka MZ SR pre psychiatriu, členka CPT Rady Európy za SR, členka Rady vlády SR pre duševné zdravie, výkonná riaditeľka ODOS, o. z.
Zdroje:
https://www.psychiatry.org/patients-families/depression/what-is-depression
https://www.verywellmind.com/what-is-moderate-depression-5072794
http://www.psychiatry.sk/informacie-pre-pacientov
https://www.helpguide.org/articles/depression/depression-treatment.htm#