Môj blízky má depresiu… Ako ho podporiť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Žijete s človekom, ktorému diagnostikovali depresiu, alebo máte podozrenie, že váš blízky by mohol depresiou trpieť? Neviete, čo s tým? Nikdy predtým ste sa vo svojom blízkom okolí nestretli s takýmto prípadom? Ako ho podporiť aj v tomto ťažkom období, ako mu pomôcť? Možno hľadáte cestu aj pre seba, keďže takáto situácia je zaťažujúca aj pre okolie.

Čo je to depresia?
Aký je život s depresívnym človekom?
Ako identifikovať, že blízka osoba má depresiu?
Ako pomôcť, ak váš známy trpí depresívnou poruchou?
Ako pomôcť sám sebe, keď žijem s depresívnym človekom v jednej domácnosti?
Ako byť pre neho oporou a pritom sa nevyčerpať?

Depresia je vážna porucha, no liečiteľná. Postihuje milióny ľudí na celom svete. Všetky vekové kategórie. Obe pohlavia. Postaví sa medzi človeka a jeho bežný život. Ovplyvňuje každodenné fungovanie. Spôsobuje obrovskú bolesť nielen tým, ktorí depresiou trpia, ale aj blízkym ľuďom v ich okolí.

Nie je úplne jednoduché sa s depresiou vyrovnať a taktiež nie je jednoduché žiť v prítomnosti človeka, ktorý trpí touto poruchou. V tomto článku vám zodpovieme na pár otázok, ktoré s depresiou súvisia.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Depresia – zoznámte sa

Hneď prvou radou, ktorú dostanete v odborných článkoch a aj od každého profesionála pracujúceho s depresiou, je, že pokiaľ máte v blízkom okolí človeka, ktorý trpí touto poruchou, mali by ste sa aj vy sami o nej dozvedieť všetky potrebné informácie. Len takto budete chápať, čo sa s vaším blízkym deje, a budete vedieť stáť na jeho strane.

Depresia je bežná psychická porucha

Celosvetovo viac ako 264 miliónov ľudí trpí depresiou. Je to biologicky podmienená choroba. Nie je to len zlá nálada. Nie je to lenivosť. Rovnako ju treba odlíšiť aj od veľkého smútku. Nie je to len reakcia na nepriaznivé udalosti v živote, aj keď môže na ne nadväzovať. Depresia je choroba, rovnako ako napríklad cukrovka alebo hypertenzia. Rovnako ako na iné choroby, aj na ňu existuje účinná liečba.

Pokiaľ však depresia nie je vhodne liečená, môže viesť k strate výkonnosti, izolácii, strate radosti zo života a výrazne zhoršuje celkový psychický aj fyzický stav človeka.

Ovplyvňuje všetky aspekty života

Ak vstúpi do vášho života depresia, ovplyvní ho po každej stránke. Na telesnej úrovni môžete pociťovať únavu a slabosť, vyčerpanosť. Zmení sa vám chuť do jedla a pravdepodobne aj spánkový režim. V myslení sa prejaví slabšia koncentrácia, pesimistický pohľad na svet a budúcnosť a v niektorých prípadoch aj myšlienky na samovraždu. Na emocionálnej úrovni takýto človek môže zažívať smútok, pocity beznádeje, bezmocnosti, menejcennosti a zbytočnosti. Dochádza u neho k strate záujmov a potešenia. V správaní to môže viesť k sociálnej izolácii, utiahnutiu sa od svojho okolia. Taktiež k výraznému zníženiu pracovného výkonu a k neschopnosti vykonávať základnú sebaobsluhu.

Ako rozpoznám, že môj partner alebo blízky človek trpí depresívnou poruchou?

Práve členovia rodiny a priatelia bývajú mnohokrát ako prví nápomocní v boji s depresiou. Depresívny človek si nemusí sám uvedomovať svoj problém alebo nemusí mať silu o ňom hovoriť a riešiť ho. Preto je dôležité, aby bolo jeho okolie pozorné k zmenám, ktoré sa u neho dejú, a rovnako, aby bolo oboznámené so znakmi a symptómami depresie.

Depresia sa rada maskuje

Predtým, ako je depresia diagnostikovaná, maskuje sa do rôznorodých symptómov. Môže sa zo začiatku prejaviť ako podráždenosť, náladovosť alebo zmenami v osobnosti človeka. Prejavy môžu byť rôzne a môžu zahŕňať zvýšený hnev, podráždenosť, nadužívanie alkoholu a drog, uzavretosť, utiahnutosť, plačlivosť, nedostatok energie, neschopnosť koncentrácie, stratu záujmu o koníčky a príjemné aktivity, stratu záujmu o sexuálne aktivity.

Ak takéto prejavy zaregistrujete u svojho blízkeho, spozornejte, prosím. Možno potrebuje vašu pomoc.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako pomôcť blízkemu s depresívnou poruchou?

Pokiaľ máte čo len najmenšie podozrenie, že by váš blízky človek – partner, príbuzný, kamarát – mohol trpieť depresiou, pomôžte mu vyhľadať odbornú pomoc. V prvom rade potrebuje mať správne stanovenú diagnózu, aby sa dostal k potrebnej liečbe.

Samozrejme, píše a hovorí sa to ľahko. Realita je niekedy oveľa zložitejšia… Depresívni ľudia pociťujú mnohokrát beznádej. Myslia si, že na svete neexistuje nič, čo by im mohlo pomôcť. Sú depresiou paralyzovaní a nevedia sa sami rozhýbať k tomu, aby svoj stav zlepšili. Môže vás to stáť veľa času a energie, kým ho presvedčíte o potrebe vyhľadať odborníka. Nevzdávajte sa. Existujú spôsoby, ako môžete podnietiť svojho blízkeho k tomu, aby vyhľadal pomoc, navštívil terapeuta, otvoril priechod svojim emóciám. Vášmu blízkemu pomôžete vyrovnať sa s depresiou tak, že ho  budete počúvať a prejavíte mu empatiu. Naznačte, že ste si všimli zmeny v jeho správaní. Môžete mu povedať, že sa obávate o jeho šťastie a pohodu. Povedzte mu, že ste tu pre neho a môže sa na vás spoľahnúť.

Toto môžete spraviť vy:

  • Buďte pri ňom, keď vás potrebuje – jedna z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť pre blízkeho človeka, ktorý je depresívny, je jednoducho byť tam pre neho a vyjadrovať podporu.
  • Pomôžte s domácimi prácami – rovnako ako pri iných chorobách, aj ľudia s depresiou sa jednoducho nemusia cítiť dostatočne dobre na to, aby sa starali o platenie účtov alebo o poriadok v domácnosti. Pomôžte mu zvládať povinnosti, kým sa nebude cítiť dostatočne silný na to, aby ich znovu zvládal sám.
  • Liečba je nesmierne dôležitá – pomôžte blízkemu sprostredkovať stretnutie u profesionála, keď sa problém u neho prejaví. Podporujte ho pri pravidelnom užívaní liekov a návšteve odborníkov. Uistite ho o tom, že požiadanie o pomoc a vyhľadanie odbornej pomoci v žiadnom prípade nie je znakom slabosti. Práve naopak. Je to v jeho prípade nadmieru dôležité.
  • Ponúknite nádej – pripomínajte svojmu blízkemu dôvody, pre ktoré sa oplatí žiť.
  • Snažte sa ho prizývať k príjemným aktivitám – viete, čo mal váš blízky rád pred depresiou. Čo mu robilo radosť. Skúste ho vytiahnuť z jeho ulity a naplánujte niečo, čo by ho mohlo rozptýliť.
  • Demonštrujte mu svoju lásku a podporu – depresia môže spôsobiť to, že sa človek cíti byť záťažou pre svojich blízkych. Cíti sa byť nehodný ich lásky a podpory. Preto aktívne zmierňujte tieto myšlienky tým, že budete svojmu blízkemu ukazovať a vyjadrovať lásku. Uistite ho, že ste tu pre neho, aby ste ho podporili na ceste k zotaveniu.
  • Neberte to osobne – depresia môže ovplyvniť to, ako sa váš blízky k vám správa. Môže byť nahnevaný, podráždený. Nemusí mať aktuálne záujem ísť s vami von alebo robiť s vami veci, ktoré normálne robil. Nesmiete to brať osobne. Nie je to mierené proti vám. Neznamená to, že vášmu blízkemu na vás už nezáleží. Sú to príznaky choroby, ktorá si vyžaduje liečbu. Prejavy spojené s depresiou nemá človek pod svojou kontrolou. Nemôže sa z nich len tak vyhrabať, rovnako, ako to nemôže urobiť človek s cukrovkou alebo akoukoľvek inou chorobou. Musíte si jednoducho uvedomiť, že vyrovnávanie sa s depresiou je pre vášho blízkeho náročné a nerobí tieto veci naschvál.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako zvládnuť život s depresívnym partnerom? Ako sa postarať o seba?

Ak je niekto, koho milujete – či už váš partner, dieťa, rodič, kamarát, príbuzný – depresívny, môžete zažívať ťažké pocity aj vy. Pocity ako bezmocnosť, frustrácia, hnev, strach, vina, smútok sa stanú súčasťou vašich dní. Všetky tieto pocity sú vo vašej situácii normálne. Nie je jednoduché žiť vedľa človeka s depresiou.

Práve kvôli tomu nemôžete zabúdať na seba. Ponúkame vám pár tipov, ako na to:

  • Nezabúdajte sa starať o seba – môže byť veľmi stresujúce zvládať život s človekom, ktorý trpí depresiou. Je preto viac než v poriadku vziať si nejaký čas, ktorí strávime osamote, či podľa vlastných potrieb. Nie je to sebecké. Je to nevyhnutné k tomu, aby ste dokázali svojho blízkeho aj naďalej podporovať. Budete z toho profitovať obaja. Starajte sa o svoje duševné aj telesné zdravie:
  • zdravo sa stravujte,
  • cvičte,
  • doprajte si dostatok spánku,
  • venujte sa svojim koníčkom,
  • relaxujte alebo meditujte,
  • choďte na prechádzky do prírody,
  • zostaňte v spojení so svojimi priateľmi.

Jednoducho robte veci, ktoré vám dobijú baterky.

  • Získajte podporu pre seba – keď niekto, na kom vám záleží, je depresívny, je v poriadku cítiť sa frustrovane, nahnevane, nervózne. Nemôžete však dovoliť, aby vás tieto pocity prerástli a prevalcovali. Psychoterapeuti, poradcovia alebo podporné skupiny nie sú len pre ľudí s depresiou. Ak vyhľadáte profesionálnu podporu pre seba, pomôže vám to ventilovať vašu frustráciu a napĺňať si svoje emocionálne potreby.
  • Zostaňte pozitívny/a a buďte aktívny/a – aj keď liečba depresie je dlhodobá a váš blízky bude musieť užívať lieky a navštevovať psychoterapiu, až 90 % pacientom sa po správnom liečení zlepší stav. Myslite na to, keď vám je ťažko.
  • Stanovte si hranice – je samozrejmé, že chcete svojmu blízkemu pomôcť. Musíte si však uvedomiť, že problém s depresiou za neho nevyriešite. Môžete ponúknuť pomoc, podporu, no samotná liečba je v rukách jeho samého. Pomáhajte mu do takej miery, kým je to pre vás a vaše zdravie únosné. Aby ste sa vy sami vyhli vyhoreniu a roztrpčeniu, stanovte si presné hranice a limity. Koľko reálne vládzete a dokážete urobiť? Nepreberajte zodpovednosť za chorého. Urobí to viac škody ako osohu.

Slová na záver

Prognóza depresie je dobrá, pokiaľ je správne diagnostikovaná a liečená. Existujú efektívne psychologické a farmakologické spôsoby liečby tejto poruchy. Dôležité je, aby sa dostali aj vášmu blízkemu. Možno mu s tým pomôžete práve vy. Neváhajte. Je to dôležité.

 

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore Psychológia, odvetvia Klinická psychológia detí, Klinická psychológia dospelých, Psychológia sexuality).

Zdroje:

https://www.webmd.com/depression/features/help-depressed-spouse

https://www.fcconline.org/living-with-a-depressed-spouse/

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-second-noble-truth/201412/living-depressed-loved-one

Helping Someone with Depression

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression

https://www.verywellmind.com/relationships-and-depression-10-tips-to-cope-1067466

Pridaj komentár