Čo je psoriáza, ako ju podmieňuje genetika a čo ju spúšťa

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Psoriáza je chronické zápalové ochorenie celého organizmu, ktoré sa viditeľne prejavuje na koži. Súčasne však môže postihovať nechty aj kĺby. Patrí medzi autoimunitné ochorenia, pri ktorých sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu.

Na to, aby sa choroba u pacienta prejavila, sú potrebné dva predpoklady: genetika a spúšťacie faktory. Existuje viacero foriem psoriázy, ale najčastejšou je chronická ložisková psoriáza (psoriasis vulgaris).

Aj keď sa psoriáza zatiaľ nedá úplne vyliečiť, dá sa veľmi dobre liečiť a pacienti môžu byť dlhodobo bez prejavov psoriázy.

Liečebných možností je pomerne dosť. V súčasnosti je psoriáza jedným z najskúmanejších kožných ochorení a farmaceutické spoločnosti vyvíjajú ďalšie nové lieky. Približne každých 3 až 5 rokov sa nejaký z nich dostane aj na trh.

Výskyt psoriázy

Psoriáza postihuje 0,2 – 4,8 % svetovej populácie. Najnižší výskyt je v ázijskej populácii a najvyšší v škandinávskych krajinách. Muži a ženy sú postihnutí približne rovnako často. Začiatok ochorenia sa môže prejaviť v akomkoľvek veku. Psoriáza vzniká najčastejšie pred 40. rokom života (hovoríme o skorom začiatku ochorenia alebo o prvom type dedičnosti). Približne každý štvrtý pacient trpí stredne ťažkou až ťažkou formou psoriázy ochorenia.

Psoriatická artritída (psoriatický zápal kĺbov) môže byť u 10 – 15  % pacientov prvou manifestáciou choroby.

Celosvetovo trpí psoriázou asi 125 miliónov ľudí, čo znamená, že približne každý 50. človek má niektorú z foriem psoriázy. Podľa aktuálneho systematického prehľadu sa výskyt ochorenia v celej európskej populácii (vrátane detí) pohybuje od 0,73 % (v Škótsku) do 2,9  % (v Taliansku). Výskyt psoriázy u dospelých je odhadovaný v rozmedzí od 1,3 % (Spojené Kráľovstvo) až do 8,5  % (Nórsko).

Podľa odhadov je celkový počet psoriatikov na Slovensku približne 200-tisíc, avšak len tretina z nich vyhľadá odbornú lekársku pomoc.

Psoriáza a genetika

Psoriáza je geneticky podmienené ochorenie. To znamená, že ju môže dostať ten, kto zdedil genetickú predispozíciu (laicky povedané psoriatické gény). Ak by bol za jej vznik zodpovedný iba jeden jediný gén a my by sme ho poznali, mohol by sa zablokovať a psoriáza by sa dala možno aj vyliečiť. Bohužiaľ, za vznik psoriázy je zodpovedných viacero génov a my stále všetky nepoznáme. Preto ochorenie dokážeme liečiť, ale nie vyliečiť.

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Psoriáza a dedičnosť

Ak má psoriázu len jeden z rodičov, pravdepodobnosť vzniku psoriázy u detí bude 14 %, ak majú psoriázu obaja rodičia, pravdepodobnosť sa zvyšuje na 41 %. Ak psoriázu nemá ani jeden z rodičov, ale má ju súrodenec, pravdepodobnosť vzniku bude 6 %. Ak nie je nikto z rodiny postihnutý psoriázou, bude pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia len 2%.

Psoriáza a spúšťacie faktory

Ako bolo už spomenuté vyššie, psoriáza sa môže objaviť len u toho, kto v sebe nosí tzv. „psoriatické gény“. Tieto gény ho však na vznik psoriázy iba predurčujú. Prejaví sa až po pôsobení spúšťacích faktorov. Medzi najčastejšie spúšťacie faktory patrí najmä stres. To zároveň vysvetľuje, prečo sa psoriáza po prvý raz objavuje v čase maturitných skúšok.

Ďalším typickým stresovým obdobím je štúdium na vysokej škole, nástup do zamestnania, samotné zamestnanie, prepustenie zo zamestnania, svadba, narodenie dieťaťa, dlhodobé nezhody v rodine, úmrtie člena rodiny, rozvod a v minulosti to bola aj základná vojenská služba. Vo všetkých spomínaných obdobiach sa môže psoriáza objaviť buď po prvý raz alebo sa môže počas nich zhoršovať.

Ďalším veľmi častým spúšťacím faktorom (a to najmä u detí a mladých ľudí) sú infekčné (najčastejšie bakteriálne) ochorenia. Ide predovšetkým o streptokokové ochorenia horných dýchacích ciest (angíny). Ak sa potvrdí ložisko infekcie v mandliach, odporúča sa mandle vybrať, vďaka čomu sa môžu prejavy psoriázy zmierniť. V rámci vyšetrení sa u pacienta so psoriázou pátra aj po iných ložiskách infekcie – preto medzi základné vyšetrenia u psoriatikov patrí ORL, zubné, gynekologické alebo urologické vyšetrenie a sonografia brucha.

Medzi spúšťacie faktory patrí aj nezdravý životný štýl (obezita, nedostatok pohybu, fajčenie, alkohol). Veľa pacientov so psoriázou je nielen obéznych, ale má aj cukrovku, vysoký tlak a vyššie hodnoty tukov v krvi. Zmena životného štýlu by mala byť preto prioritou každého psoriatika.

Medzi menej časté spúšťacie faktory patria zápalové kožné ochorenia, poškodenie kože z rôznych príčin (mechanické, termické, chemické). Niekedy aj niektoré lieky na tlak (betablokátory, ACE inhibítory, blokátory kalciových kanálov), antimalariká, soli zlata môžu zhoršovať psoriázu. Vôbec to však neznamená, že tieto lieky pacienti so psoriázou nemôžu alebo nesmú užívať. Ak sa im dá vyhnúť, pravdepodobnosť vzplanutia psoriázy sa znižuje.

Prognóza

Ak je psoriáza liečená, prognóza je veľmi dobrá. Ochorenie sa síce zatiaľ stále nedá vyliečiť, ale vďaka súčasným liečebným možnostiam môžu žiť pacienti plnohodnotný a kvalitný život.

Prevencia

Prevenciou je zdravý životný štýl a vyhýbanie sa stresom. Nanešťastie vyhnúť sa úplne každodenným stresom sa nedá. Ak je raz pacient nositeľom spomínaných psoriatických génov, tak sa psoriáza skôr či neskôr môže (ale, samozrejme,  nemusí) objaviť. Zoberme si dvoch ľudí, ktorí sú nositeľmi psoriatických génov.

U jedného sa psoriáza prejaví už počas maturitných skúšok a druhý maturitami, vysokou školou, náročným zamestnaním a svadbou prejde bez problémov, ale psoriázu u neho vyprovokuje až narodenie dieťaťa. Od čoho to závisí? To je práve to, čo sa doteraz ešte stále nevie. Preto je ťažké niečomu konkrétnemu sa vyhýbať. Aby sa však minimalizovalo riziko vzniku alebo zhoršenia psoriázy, malo by sa:

  • zdravo stravovať, športovať, nepiť alkohol a nefajčiť;
  • vyhýbať sa obezite;
  • adekvátne liečiť ložiská infekcie (napr. dať si vybrať mandle v prípade častých angín, vybrať žlčníkové kamene, preliečiť vaginálne infekcie a podobne).

Uverejnenie článku podporila spoločnosť AbbVie s.r.o.

SK-SKZ-200005

Pridaj komentár