(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Zdravý životný štýl je spôsob života, ktorý nám zabezpečí dobré telesné i duševné zdravie.
Podľa Michiganskej štátnej univerzity, zdravý životný štýl pozostáva zo 4 jednoduchých kritérií: žiadne fajčenie, zdravá strava, udržiavanie stabilnej hmotnosti a cvičenie.
Dodržiavanie týchto zásad je ľahko realizovateľné, ale väčšina ľudí si vždy nájde nejaké výhovorky, ktoré im bránia v zmene aktuálnej situácie.
Tipnete si, čo je najčastejšia výhovorka, ktorú používame? Prestavte si, vôbec to nie je lenivosť. Najčastejšou „výhybkou“ je nedostatok času.
V spoločnosti prevláda totiž mienka, že zdravý život je časovo i finančne náročný. Opak je však pravdou. Zmena životného štýlu vyžaduje minimum úsilia aj peňazí.
Dostatočný spánok a preventívne prehliadky
Existuje veľa malých ciest, ktoré vedú k veľkým zmenám. Pre naše zdravie je nenahraditeľný napríklad pravidelný spánok. Je dokázané, že keby sme celý týždeň nespali, určite by sme zomreli.
Dĺžka spánku závisí aj od toho, koľko máme rokov. Najmenšie deti niekedy spia aj 3x toľko ako starí ľudia.
Dĺžka spánku sa odvíja aj od individuálnych potrieb, vyplývajúcich z typu povolania, ale aj pocitov vyčerpanosti. Mali by sme spať toľko, aby sme sa cítili odpočinuto celý deň.
Spánok je teda najlepším základom zdravia, no aby sme sa uistili, že naše telo je v poriadku, mali by sme chodiť na preventívne prehliadky. Niektoré ochorenia sa totiž nemusia navonok prejaviť hneď – ale až keď je neskoro.
Ak výsledky preventívnych prehliadok nie sú dobré, problémy sa dajú včas podchytiť. Ak sú, naopak, priaznivé, má to priaznivý účinok aj na naše psychické rozpoloženie.
Fyzické a psychické zdravie – existuje vzájomné prepojenie
Dosiahnuť rovnováhu medzi fyzickým a psychickým zdravím, naozaj nie je jednoduché. Môžeme aj pravidelne športovať, zdravo jesť, nefajčiť, ale ak nás prenasleduje stres, rovnováha sa nedostaví.
Ako efektívne sa ukazuje prijímanie nových podnetov. Cestovanie do práce inou cestou, ochutnávanie iných jedál, hlavolamy, či rôzne myšlienkové hry. Aj čítanie pred spaním odbúrava stres, pretože posledné myšlienky nepatria nášmu svetu, ale imaginácii.
Venujte sa vlastným koníčkom, vyhraďte si čas len pre seba. Aj udržiavanie priateľstiev pôsobí priaznivo na psychické zdravie. Okolie vás v tomto musí podporiť, veď najbližší ľudia nič nezískajú, keď sa vy nebudete cítiť dobre.
Pohyb je kľúčom k vitalite
Primeraná fyzická aktivita je nevyhnutnosťou, ak si chceme zachovať telesné zdravie. Nedostatok pohybu sa môže neskôr prejaviť v náraste hmotnosti, slabosti svalov, či obezite.
Pravidelné cvičenie je prevenciou voči oslabovaniu svalov vo vyššom veku, zlepšuje tiež celkovú flexibilitu tela. Pohyb je najlepším liekom na úzkosti a nudu. Ak sa pravidelne hýbeme, predchádzame:
- ochoreniam srdca (srdcovému infarktu),
- vysokému krvnému tlaku,
- cukrovke,
- osteoporóze.
Ako začať s cvičením?
Aby ste svojmu telu dopriali dostatočný pohyb, nemusíte tráviť hodiny v posilňovni. Odporúča sa cvičiť aspoň 30 minút denne, a to minimálne 3 až 5-krát do týždňa. Cvičenie si môžete počas dňa rozložiť aj na niekoľko 10-minútových sústredení.
S cvičením začínajte pomaly a napredujte postupne. Zabránite tak zraneniam či presileniu svalov. Človek nikdy nie je dosť starý na to, aby začal cvičiť. Dokonca aj slabší, starší ľudia vo veku 70 až 90 rokov, si takto zlepšia vitalitu.
Akýkoľvek druh cvičenia – chôdza, plávanie, posilňovanie, joga či vodný aerobik – je veľmi prospešný. Vyberte si také aktivity, ktoré vás budú dlhodobo baviť, aby ste sa do ničoho nemuseli nútiť.
Strava – zdroj všetkých dôležitých látok
Vyvážená strava je významnou zložkou zdravého života. V tejto oblasti je najdôležitejšia pravidelnosť a pestrosť. Príjem potravy si rozložte na viac menších porcií počas dňa, na jedlo si urobte čas, a nejedzte v strese.
Základom sú 3 hlavné jedlá – raňajky, obed a večera. Pozor, večera nemá byť najsýtejším jedlom dňa! Posledné jedlo pred spaním by malo byť ľahko stráviteľné. Večerajte najmenej 2 hodiny pred spaním.
Jedzte len toľko, koľko potrebujete. Ak sa už cítite sýti, mali by ste prestať jesť. Hlavne počas aktuálnych letných mesiacov sa neodporúča prijímať ťažké a mastné jedlá. Uprednostnite radšej sviežosť – v podobe čerstvého ovocia a zeleniny.
Dobré tuky nenarobia zlo
Do stravy by ste mali zaradiť potraviny, ktoré obsahujú čo najmenej nasýtených a trans-tukov. Tie sa nachádzajú najmä v margarínoch, polotovaroch rôzneho druhu, cukrárenských výrobkoch, lacných čokoládach, čipsoch, ale aj vo fast foode.
Neodporúča sa však, aby ste tuky úplne vylúčili. Sú totiž najcennejším zdrojom energie a dôležitou zložkou potravy. Dobré (nenasýtené) tuky nájdete napríklad v orechoch, semienkach, rybách, olivovom a slnečnicovom oleji.
Stavte aj na polynenasýtené tuky – v podobe omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Nachádzajú sa predovšetkým v tučných rybách, ako je losos, makrela, sardinky, či v už spomínaných druhoch orechov.
Vegetariáni by sa mali mať na pozore
Veľkým otáznikom je vegetariánska a vegánska strava. Tá totiž vylučuje takmer všetky potrebné tuky. Na druhej strane, preukázateľne pomáha pri chudnutí. Niektorí ľudia sa vegetariánstvom vyliečili z ťažších chorôb. Ak sa aj vy chcete takto stravovať, najprv to konzultujte so svojím lekárom alebo špecialistom na výživu.
Odborníci budú sledovať hladiny vitamínov, minerálov a železa vo vašom tele. V dlhodobom horizonte môže vegetariánska strava spôsobiť nedostatok potrebných látok a minerálov. Myslite na to, že každý človek zvláda vegetariánstvo inak. Neporovnávajte sa s inými vegetariánmi.
Maškrtenie nie je hriech
Mnoho ľudí si myslí, že nie je zdravé, keď konzumujeme medzi hlavnými jedlami aj menšie pochutiny. Maškrty sú v poriadku, pokiaľ ide o ovocie, celozrnné potraviny alebo oriešky. Spoľahlivo odoženú hlad, no nepriberiete.
Zdravý životný štýl v rodine
Najideálnejšie je, ak k zdravému životnému štýlu povediete aj svoje deti, prípadne partnera. Nie je to vôbec ľahká úloha. Ostatní členovia rodiny môžu mať pocit, že sú k takémuto životu nútení.
Deti by mali mať dvojnásobok pohybu denne, ako dospelý človek, teda 60 minút. Vzorom aktívneho životného štýlu sú rodičia, preto športujte spoločne s deťmi.
Namiesto hľadenia do obrazovky počítača či smartfónu, vezmite deti do prírody. Spolu sa môžete zabaviť aj pohybovými hrami, či domácimi prácami.
Úvaha – nezabúdajte na to, že sa stávate vzormi
Zvyky rodičov preberajú deti takmer vo všetkých situáciách. Ak vás dieťa vidí piť kolový nápoj, nečudujte sa, že ho bude chcieť tiež. Pokiaľ dieťa vidí rodiča viac pred televíziou alebo počítačom, považuje to za bežné trávenie voľného času. Iné aktivity potom nebude vyhľadávať.
Veďte svoje deti k zdravému životu už odmalička. Vyformujte z nich jedincov, ktorí si vážia svoje zdravie. Uvidíte, že spoločný pohyb zlepší aj vašu komunikáciu. Deti vám potom porozprávajú aj o veciach, ktoré by vám v obývačke alebo kuchyni nepovedali.
Zaujímavosti
- Nedostatok pohybu spôsobuje rovnaký počet úmrtí ako fajčenie.
- Takmer 30 % svetovej populácie trpí obezitou.
- Viac ako 30 % prípadom rakoviny by sa dalo predísť, keby sme nefajčili, neholdovali alkoholu, zdravšie jedli a viac sa hýbali.
- Cvičenie vám dodá viac energie. Dokonca aj vtedy, keď ste unavení.
- 8,5 % dospelých ľudí na celom svete má diabetes. Ide o dvojnásobne väčšie číslo ako v roku 1980.
- Optimisti údajne žijú dlhšie. Optimizmus je totiž prepojený so správnymi funkciami srdca a s nižším krvným tlakom.
- Udržiavanie kontaktu s rodinou a priateľmi zlepšuje pamäť. Ľudia, ktorí majú rodinu, žijú dlhšie.
- Prechádzkami eliminujete negatívne myšlienky a stres. Ak na to nemáte čas počas dňa, poprechádzajte sa krátko pred spaním.
Zdroje:
https://www.medicinenet.com/healthy_living/article.htm#healthy_living_facts
https://www.healthykids.nsw.gov.au/parents-carers/5-ways-to-a-healthy-lifestyle.aspx
https://www.thegoodbody.com/health-facts/