Chioská masticha: Vyľaká sa jej zradný Helicobacter pylori?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Poznáte mastichu? Že ste o nej ešte nepočuli?

Chioská masticha je prírodná živica.

A prečo by vás mala táto živica zaujímať?

Lebo výskumy potvrdzujú, že živica z chioskej mastichy podporuje zdravie tráviaceho traktu.

Preto sa mnohí pýtajú, či masticha dokáže pomôcť aj ľuďom, ktorých trápi baktéria Helicobacter pylori. Pokúsime sa na to odpovedať v tomto článku.

Helicobacter pylori – čo to je?

Helicobacter pylori je jedna z tých „slávnych“ baktérií, o ktorých je lepšie iba čítať, ako sa s nimi reálne stretnúť. Pravdou je, že s Helicobakterom sa – skôr či neskôr – v živote stretne asi polovica z nás. Nie každý však bude pociťovať nejaké príznaky, či potrebovať liečbu.

Keby sme si Helicobactera pozreli pod mikroskopom, uvideli by sme, že má tvar malej „paličky“. Helicobactera pylori je dlhý asi 2,55 μm a asi 0,5 – 1,0 μm široký – čiže voľným okom pre nás neviditeľný. Napriek tomu vie napáchať veľké škody.

V našom tele je Helicobakter najčastejšie prichytený na sliznici žalúdka. Štatistiky udávajú, že Helicobacter pylori a zubný kaz, sú dve najčastejšie infekcie, kvôli ktorým navštívime lekára.

Ako zistím, že mám v žalúdku Helicobactera?

Najnovšie štúdie potvrdzujú, že takmer každý má v žalúdku Helicobactera, a že je tam za istých okolností dokonca prospešný! Helicobacter pre nás predstavuje problém len vtedy, ak sa premnoží. V určitom malom množstve nám nijako neškodí, práve naopak – trénuje náš imunitný systém, aby sa správal „rozvážne“.

Čo to presne znamená?

Vďaka prítomnosti Helicobactera v žalúdku, sa tvorí dostatok T-buniek, ktoré zaisťujú správne reakcie nášho imunitného systému. To nás chráni pred prehnanými pseudoalergickými reakciami našej imunity. Ak sa však Helicobacter z nejakého dôvodu premnoží, čakajú nás zdravotné problémy.

Ako sa prejavuje infekcia Helicobacterom pylori?

  • bolesťami brucha,
  • kŕčmi v žalúdku,
  • poruchami trávenia,
  • migrénami a bolesťami hlavy,
  • kožnými prejavmi – vyrážky, ekzém a pod.
Choiská-masticha-zloženie
Helicobacter pylori (zdroj foto: AdobeStock.com)

Ako lekár zistí, že ide práve o túto infekciu?

Premnožený Helicobacter sa dokazuje gastroendoskopiou, ale aj oveľa jednoduchším spôsobom – analýzou vzorky stolice. Toto vyšetrenie vám dokáže zabezpečiť aj „obvodný“ lekár, prípadne si môžete zakúpiť test v lekárni a urobiť si ho v pohodlí domova. Ak sa pri domácom testovaní potvrdí infekcia, ďalší postup konzultujte s lekárom.

Ako sa premnoženého Helicobactera pylori zbavím?

Lekári najčastejšie predpisujú dvoj- až viackombináciu liekov, najmä antibiotík. Ich nevýhodou je, že Helicobacter si na ne už vytvoril pomerne vysokú rezistenciu – vyše 25 % (!), čo znamená, že liečba niekedy nefunguje optimálne.

Navyše, v niektorých prípadoch ani antibiotiká nemusia stačiť, pretože zväčša neliečia príčinu infekcie. A tak sa na pohľad vyriešený problém časom opäť vracia. Okrem toho – nie každému môže lekár predpísať antibiotiká.

Existuje prírodná liečba tejto infekcie?

Liečbu premnoženého Helicobactera vedia podporiť aj prírodné prostriedky, ale zdôrazňujeme, že len podporiť. Ako najúčinnejšia sa ukazuje kombinácia chioská mastichaprobiotiká. Ani to však nemusí stačiť, pokiaľ nedôjde k úprave stravy a životosprávy.

Choiská-Masticha-dávkovanie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Premnožený Helicobacter – ako sa stravovať?

  • vyhýbajte sa dráždivým potravinám, ktoré oslabujú sliznicu žalúdka,
  • to isté s vaším telom robí alkohol a kofeín,
  • obmedzte soli, pretože zhoršujú zápal sliznice, dokonca zvyšujú rezistenciu Helicobacetra voči antibiotikám,
  • Helicobacter, podobne ako mnohé iné baktérie, žije najmä z cukru (glukózy) – aj preto obmedzte sladkosti a sladené nápoje,
  • ovocia sa, naopak, netreba báť,
  • keď je sezóna, doprajte si častejšie kvasenú kapustu,
  • uprednostňujte celozrnné potraviny (pred tými z bielej múky),
  • jedzte v pokoji a len 3x denne – vyhýbajte sa „dzobkaniu“ pomedzi jedlá.

Okrem toho vám pomôžu probiotiká. Tie nájdete aj v mnohých potravinách, no napríklad kyslo-mliečne výrobky zvyčajne obsahujú priveľa množstvo soli, ktorá zhoršuje infekciu Helicobacterom. Preto je väčšinou lepšie, keď užívame probiotíka vo forme doplnku výživy.

Probiotiká – aké sú najlepšie?

Probiotiká sú tzv. „dobré“ baktérie a kvasinky, ktoré prirodzene žijú na sliznici nášho tráviaceho traktu. Produkujú pre nás dôležité látky, pomáhajú nám s trávením, posilňujú našu imunitu. Okrem toho znižujú nevoľnosti a hnačky.

Pri liečbe premnoženého Helicobactera nám probiotiká pomáhajú tak, že podporujú rast dobrých baktérií. Dobré baktérie potom „vyrábajú“ antimikrobiálne látky, ktoré postupne vytlačia premnoženého Helicobactera.

Aby boli probiotiká účinné, mali by ste si kúpiť cmúľaciu či práškovú formu, prípadne otvoriť kapsulu a rozmiešať ju v troche vody. Iba tak získate istotu, že probiotiká budú pôsobiť v žalúdku a tráviacom trakte. Probiotiká užívajte 2 3 denne.

V štúdiách sa ako jedno z najúčinnejších probiotík pri liečbe infekcie Helicobacterom ukázala kvasinka Saccharomyces boulardii.

chioská masticha strom
Zdroj foto: APOTHECARY s.r.o.

Chioská masticha – účinná pomoc pri infekcii Helicobacterom pylori

Chioská masticha je živica, ktorá sa získava zo stromu pistáciovníka mastixového. Už v minulosti ju antickí lekári využívali v liečbe žalúdočných ťažkostí. Teraz si ju zobrali pod lupu vedci. Výskumy preukázali, že choiská masticha potláča infekciu spôsobenú Helicobacterom pylori a chráni sliznicu žalúdka.

Mastichu kúpime v rôznych formách – ako kapsule, prášok, cmúľacie tablety či žuvačky. Dnes už je v ponuke aj preparát Masticha Active, čo je spojenie mastichy a účinnej probiotickej kvasinky Saccharomyces boulardii. Takže získate rovno dva účinné prírodné prostriedky na boj s Helicobacterom.

Ak chcete mať záruku, že dostanete kvalitný výrobok, vždy nakupujte od autorizovaného predajcu!

Má užívanie mastichy vedľajšie účinky?

Oproti antibiotikám, užívanie mastichy nemá vedľajšie účinky. Pozor by si však mali dať ľudia, ktorí sú alergickí na živicu. Užívanie mastichy nebolo doposiaľ preskúmané u tehotnýchdojčiacich žien, v tomto období ju teda neodporúčame.

Ako sa užíva masticha?

Aby sa účinok podpornej terapie naplno prejavil, mastichu by ste mali užívať aspoň 2 mesiace. Obvykle sa užívajú 2 kapsuly 3x denne, pred jedlom. Zapamätajte si, že pred začatím akejkoľvek prírodnej liečby sa treba poradiť s lekárom.

Viac informácii o chioskej mastiche nájdete tu: www.mastichaterapia.sk.

Aké riziká so sebou prináša zanedbaná liečba?

  • oslabenie sliznice žalúdka – žalúdočné alebo dvanástnikové vredy,
  • refluxná choroba pažeráka = tzv. reflux,
  • rozsiahla infekcie môže v ojedinelých prípadoch viesť k rakovine.

Upozornenie: Odporúčania v článku nenahrádzajú konzultáciu s lekárom ani výživovým špecialistom!

Autorka je nutricionistka

Zdroje:

https://www.jwatch.org/na37763/2015/05/07/effect-saccharomyces-boulardii-eradication-h-pylori

http://www.koreascience.or.kr/article/JAKO200310103404123.page

https://link.springer.com/article/10.1007%2FBF02774571?LI=true

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4733292/

https://academic.oup.com/femspd/article/63/2/153/542208

Pridaj komentár