(Zdroj foto: Adobestock.com)
Trpíte sclerosis multiplex, nazývanou aj roztrúsená skleróza? Aj túto ťažkú chorobu je možné liečiť, hoci nie vyliečiť. Ako pri sclerosis multiplex funguje biologická liečba? Pre koho je vhodná? Ako sa podáva?
Sclerosis multiplex – ako sa prejavuje?
„So sclerosis multiplex bojujem už 5 rokov. Diagnostikovali mi ju, keď som mala 36 rokov. Najhoršia je neprekonateľná únava, ktorá ma niekedy veľmi obmedzuje v bežnom živote. Občas si necítim prsty alebo aj celé chodidlá. Vtedy obyčajne musím ‚vypnúť‘ a absolvovať intenzívnejšiu liečbu. Pracujem fyzicky a svojho zamestnania som sa stále nevzdala,“ hovorí pani Renáta.
Únava je najčastejším príznakom sclerosis multiplex (SM). Takúto únavu bez ťažkostí odlíšite od bežnej únavy. Výrazne vás môže obmedzovať v bežných aktivitách.
Pacient môže tiež pociťovať tŕpnutie končatín, prstov či poruchy chôdze, prejavujúce sa napríklad zakopávaním. Pomerne často sa objavujú aj poruchy zraku.
Najčastejšie dvojité videnie by malo pacienta upozorniť, že niečo nie je v poriadku. Taktiež rozmazané videnie či čiastočná strata zraku, najmä na jednom oku, môžu patriť k príznakom tejto choroby a k jej postupnej manifestácii.
Nenechajte sa pomýliť, ak tieto prejavy samy od seba odznejú, kým dostanete termín u očného či neurológa. Je vždy potrebné zistiť, prečo sa objavujú.
Medzi ďalšie možné príznaky patria:
- Poruchy reči
- Poruchy rovnováhy
- Ťažkosti s funkciou čriev, močového mechúra či pohlavných orgánov
- Depresia, úzkosť a poruchy spánku
SM postihuje najčastejšie mladých ľudí medzi 20. a 40. rokom života.
Aké sú príčiny SM?
Za SM sa skrýva nesprávne fungovanie nášho imunitného systému. Imunitné bunky (biele krvinky, tzv. lymfocyty), ktoré nás za normálnych okolností chránia pred patogénmi či vlastnými bunkami s nekontrolovaným rastom spôsobujúcimi rakovinu, z doposiaľ neznámeho dôvodu začnú ničiť vlastné bunky nášho tela.
Dôsledkom je poškodenie myelínového obalu nervových buniek (ochranného obalu neurónov), čím dochádza k poškodeniu vedenia nervového vzruchu a postupnej strate celého nervového vlákna, ako aj úbytku nervových buniek.
Napriek všetkým snahám vedeckých tímov po celom svete je príčina SM stále neznáma. Objavuje sa často po vírusovej infekcii, pričom sa neviaže ku konkrétnemu vírusu. V literatúre sa uvádza viac ako 100 rôznych vírusov, ktoré so SM súvisia.
Aký je priebeh a prognóza SM?
Ak vám stanovili túto diagnózu, neotáľajte s včasnou diagnostikou a správnou liečbou. Je veľmi dôležité začať s liečbou čo najskôr. Vhodnými liekmi môžete postup choroby výrazne spomaliť či až zastaviť zápalový proces spôsobený aktivovaným imunitným systémom voči vlastným nervovým bunkám.
Čím menej toho zápal zničí, tým vyššie sú vaše šance na dlhodobo plnohodnotný život. Podľa doterajších výskumov je veľmi dôležité diagnostikovať a pozastaviť chorobu práve v začiatkoch aj preto, lebo v prvých rokoch choroby zápal urobí najrozsiahlejšie poškodenia na nervových vláknach.
Pri SM nemusíte mať obavy o dĺžku života. Podľa výskumov sa dĺžka života ľudí so SM veľmi nelíši od dĺžky života ľudí bez tejto diagnózy. Problémom však bývajú ťažkosti s pohyblivosťou či zrakom a spomínaná únava, ktoré často vedú k invalidizácii pacienta. Okrem toho je často ťažké ubrániť sa depresii či úzkosti.
Mnohé lieky taktiež znižujú počet lymfocytov, čo je na jednej strane žiadaný efekt liečby, na druhej strane to vedie k zvýšenej náchylnosti k infekciám dôsledkom oslabeného imunitného systému. Tieto symptómy sa dajú veľmi dobre zvládať aj v spolupráci s imunológmi, urológmi, psychiatrami. Aj keď chorobu vyliečiť nevieme, včasnou liečbou vieme ovplyvniť priebeh choroby a tak oddialiť neurologické postihnutie.
Vďaka pokrokom v liečbe však dnes majú pacienti lepšie vyhliadky do ďalšieho života, než mali ľudia s touto diagnózou v minulosti. Invalidný vozík potrebuje približne 10 % ľudí trpiacich roztrúsenou sklerózou do 20 rokov od stanovenia diagnózy. V minulosti bolo toto číslo omnoho vyššie.
V minulosti sa dokonca odporúčalo ženám trpiacim SM, aby sa vyhli tehotenstvu. Dnes už to tak nie je. Pacienti so SM vedú plnohodnotný a aktívny život, pracujú či majú mnohodetné rodiny.
Aké vyšetrenia umožňujú zistiť SM a sledovať priebeh choroby?
Pri podozrení na SM je potrebné v prvom rade urobiť vyšetrenie mozgu a miechy pomocou magnetickej rezonancie. Zároveň je toto vyšetrenie dôležitým parametrom pri posudzovaní úspešnosti liečby. Okrem toho pacient musí absolvovať krvné testy, odber mozgovo-miechového moku či vyšetrenie evokovaných zrakových potenciálov.
Vďaka rýchlej a presnej diagnostike môže liečba začať už po prvom ataku (príznaku) choroby a tak výrazne podporiť šance pacienta na normálny a sebestačný život.
Aké sú možnosti liečby?
Pri akútnom ataku choroby lekár pacientovi odporučí intenzívne krátkodobé podávanie infúzií kortikoidov, ktoré potlačia zápal. Okrem toho však dostane lieky na dlhodobé užívanie, ktoré ovplyvňujú funkciu imunitného systému. Takýmito klasickými liekmi sú interferóny a glatirameracetát. Spomínané lieky sa užívajú vo forme injekcií do svalu alebo pod kožu.
V súčasnosti sa u niektorých pacientov využíva aj liek s účinnými látkami teriflunomid a dimetylfumarát, ktoré sa užívajú vo forme tabliet či kapsúl. Uvedené lieky patria k prvej línii liečby.
Ak lieky prvej línie majú nedostatočný účinok, lekár musí včas siahnuť po liekoch druhej línie. Medzi lieky II. línie patrí alemtuzumab, fingolimod, kladribín, natalizumab, okrelizumab – niektoré z nich sú biologické lieky. Ak by nedošlo k včasnému nasadeniu liekov druhej línie, pri neúčinnej prvolíniovej liečbe by pacient bol na tom podobne, ako keby liečený nebol vôbec.
Ako funguje biologická liečba pri SM?
Biologická liečba SM je veľkým pokrokom. Funguje iným mechanizmom ako lieky prvej línie, pričom jej hlavná výhoda tkvie v tom, že je presne zacielená. Lekár bude skúmať, či je táto liečba vhodná na váš typ choroby.
Na Slovensku je dostupných viacero druhov biologickej liečby SM. Podávajú sa vo forme infúzií, pričom neustále prebieha intenzívny vývoj nových biologických liekov a nových foriem dodávania biologickej liečby pacientom.
Infúzna biologická liečba SM pomocou monoklonálnych protilátok je na Slovensku dostupná posledných 12 rokov. Biologický liek, ktorý sa u nás používa najdlhšie, bráni prechodu aktivovaných bielych krviniek do centrálneho nervového systému. Predchádza tak vzniku zápalu v mozgu a mieche.
Po schválení liečby poisťovňou vám lekár takéto infúzie bude podávať raz za 4 týždne. Ďalšími možnosťami liečby sú monoklonálne protilátky podávané intravenóznou infúziou buď po dobu dvoch úvodných liečebných cyklov, v prípade potreby s dvomi ďalšími cyklami liečby, alebo raz za 6 mesiacov. Všetky tieto lieky preukázali účinnosť v liečbe SM.
Čo vás čaká pri užívaní biologickej liečby?
Ak sa lekár rozhodne predpísať vám biologickú liečbu, budete čakať na jej schválenie poisťovňou. Až keď poisťovňa žiadosť schváli, môže vám lekár začať podávať biologický liek. Úspešnosť liečby sa prehodnocuje v pravidelných intervaloch.
Aj biologické lieky majú svoje nežiaduce účinky. Je preto možné, že pred ich užívaním budete musieť absolvovať niektoré ďalšie vyšetrenia, aby lekár zistil, či je daný liek pre vás vhodný. Počas liečby bude tiež zisťovať, či sa u vás neobjavujú nežiaduce účinky. Počítajte tak s pravidelnými kontrolami.
Práve vďaka novým liekom, obzvlášť biologickým, sa v posledných rokoch výrazne zlepšila prognóza pacientov so SM. Umožňujú presne a cielene zakročiť tam, kde je to potrebné. Biologická liečba je nádejou, keď bežná liečba zlyháva. Najdôležitejšie je zasiahnuť včas a nepodceňovať príznaky, ktoré bývajú často nejednoznačné.
Zdroje:
https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2018_05/To_je_ta_choroba,_pri_ktorej_sa_zabuda__Diagnostiku_a_liecbu_sklerozy_multiplex_stazuju_pr.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&
https://www.ereska-aktivne.cz/novinky/biologicka-lecba-znamena-sanci-na-plnohodnotny-zivot-381
https://www.upjs.sk/public/media/7402/2014-10-09%20LEKARSKE%20LISTY%20-Szilasiova%20-%20skleroza%20multiplex.pdf
http://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/skleroza-multiplex-ochorenie-mnohych-tvari
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/multiple-sclerosis/diagnosis-treatment/drc-20350274
http://www.solen.sk/pdf/a5f336758b132facbac3e772647d4869.pdf
www.mediately.co/sk