Alkoholik: Nie vždy spoznáme jeho tvár. Kto je alkoholik?

Alkoholik.

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Ako si predstavujete alkoholika? Ako ubiedenú, strhanú, zanedbanú osobu v zúfalom stave? Takto vyzerajú už pokročilí, ktorí „svoj problém“ roky neriešia.

Veľa alkoholikov však vyzerá úplne ináč, ani by ste to o nich nepovedali. Sú takí, ktorí pôsobia triezvo, upravene, dokonca majú prácu, funkčnú rodinu.

Tí sa so svojím pitím zatvárajú medzi štyrmi stenami. Niekedy to dlhšie zatajajú aj pred blízkymi, samozrejme, je len otázkou času, kedy sa pravda prevalí.

Alkoholizmusmnoho podôb. Stereotypná predstava o alkoholikoch nemusí vždy platiť.

Kedy sa z pár pohárikov stáva plnohodnotná závislosť od alkoholu? Trápi vás otázka: Som alkoholik?

Ako zistíte, či ste alkoholik/alkoholička?

Aké typy existujú?

Ako alkohol mení tvár?

Čo robí alkohol s telom?

Ako sa mení psychika alkoholika?

Kto je alkoholik?

Alkoholik je ten, kto pije nadmerne – to vieme všetci. Čo je to však nadmerné pitie alkoholu? Tu už sa hodnotenia líšia.

Nadmerné pitie totiž nemusí znamenať, že pijete denne. O nadmernom pití hovoríme v 2 prípadoch – buď je to ťažké pitie, alebo nárazové pitie.

1. Ťažké pitie

U mužov do 65 rokov to znamená – 2 alkoholické nápoje denne, alebo viac ako 14 nápojov za týždeň.

Pre ženy a mužov nad 65 rokov platí polovičná miera – 1 nápoj denne, alebo viac ako 7 nápojov týždenne.

2. Nárazové pitie

Nárazové pitie znamená, že vypijete viac nápojov v rámci jedného posedenia – a čím rýchlejšie ich vypijete, tým horšie.

A čo je to „viac“? U mužov je to 5viac nápojov v priebehu 2 hodín, u žien 4 nápoje za rovnaký čas.

Varovné príznaky alkoholizmu: „Som alkoholik“?

Definitívnu odpoveď na túto otázku vám dá jedine odborník, no ak chcete vedieť, na čom ste, dobrou skúškou je súbor otázok. Tie sledujú vaše zvyky, pocity, ťažkosti. Zaznamenali ste, že:

  • pijete osamote, alebo v utajení,
  • máte stále chuť na alkohol,
  • nebavia vás činnosti, ktoré vás kedysi bavili,
  • dávate pitiu prednosť pred povinnosťami, alebo pijete popri povinnostiach,
  • máte abstinenčné príznaky,
  • často a ľahko meníte nálady, ste podráždení,
  • v súvislosti s pitím pociťujete vinu,
  • potrebujete sa napiť už ráno,
  • pokračujete v pití napriek zdravotným, finančným alebo rodinným problémom,
  • znižuje sa vaša tolerancia alkoholu – nedokážete kontrolovať množstvo alkoholu, ktoré vypijete, a na opitie potrebujete viac ako kedysi.

Typy alkoholikov: Spoznávate sa v niektorom?

Už v úvode sme spomenuli, že predstava o tom, ako sa správa alebo vyzerá, často nesedí s realitou. Nemusí byť zúbožený, bez práce, bývania, dokonca ani agresívny. I keď, takých je mnoho.

V skutočnosti existujú rôzne typy alkoholikov. Ľudia, ktorí bojujú s alkoholom, pochádzajú zo všetkých prostredí a všetkých vekových skupín – nie sú to len chudobnejší, alebo sociálne zaostalí, ale aj spoločensky významné osoby.

5 typov závislých od alkoholu

1. Mladí dospelí alkoholici

Mladí dospelí, vo veku od 18 do 24 rokov, tvoria veľmi silnú skupinu. Pijú síce zriedkavejšie, ako iné kategórie, ale keď pijú, tak to „stojí za to“. Žiaľ, v negatívnom zmysle – veľmi často to preženú. Zaujímavé je, že spravidla pochádzajú z rodín, v ktorých nie sú alkoholici.

alkoholik-4
Zdroj foto: Stock.adobe.com

2. Alkoholici s diagnózou antisociálna (disociálna) porucha osobnosti

Viac ako polovica mladých ľudí, závislých od alkoholu, má diagnózu antisociálna porucha osobnosti. Tento stav charakterizujú 3 zo 4 príznakov:

  • opakovaná trestná činnosť,
  • pravidelné bitky, resp. útoky na ľudí,
  • žiaden ohľad na bezpečie ostatných,
  • impulzívnosť, ľstivosť, nezodpovednosť.

Navyše, mnohí sú závislí aj od iných látok, majú úzkosti, bipolárnu poruchu, či silnú depresiu. Navonok však môžu pôsobiť sebaisto a suverénne.

3. Funkční alkoholici

Funkční alkoholici sú presným opakom našej stereotypnej predstavy. Funkční alkoholici sú totiž často úspešní, majú rodinu a stabilné zamestnanie.

Štúdie dokazujú, že viac ako 62 % funkčných alkoholikov pracuje na plný úväzok, mnohí majú vysokoškolské vzdelanie.

Títo ľudia však najťažšie priznávajú problémy, keďže aj okolie zvykne pochybovať o ich alkoholizme. Funkčných závislých nájdeme hlavne v manažérskych funkciách, no žiaľ, aj medzi lekármi.

Vo vyspelých krajinách tvoria zhruba 20 % všetkých alkoholikov.

alkoholik 3
Zdroj foto: Stock.adobe.com

4. „Rodinný“ typ alkoholika

Ste z rodiny, kde je alkohol súčasťou sviatočných osláv, alebo sa u vás pije takmer každý deň? Potom ste možno „rodinný“ typ.

„Rodinní“ alkoholici majú priemerne 3545 rokov, zvyčajne sú zamestnaní. Zhruba polovica pochádza z rodín, kde bolo viac generácií alkoholikov.

Zaujímavé je, že drvivá väčšina „rodinných“ závislých má diagnostikovanú klinickú depresiu. Znamená to, že alkohol mal byť zrejme „liekom“ na zlé psychické zdravie. Lenže, alkohol funguje aj opačne – vyvoláva psychické zmeny.

5. Ťažký, chronický alkoholik

Táto skupina je zo všetkých najmenšia, no zahŕňa najťažšie stavy. Najčastejšie ide o alkoholikov v strednom veku, ktorí začali piť skoro, mnohí ešte v puberte.

Spomedzi všetkých typov, majú ťažkí alkoholici najviac psychiatrických porúch. Väčšina pochádza z rodín, kde bojujú s viacgeneračným alkoholizmom.

alkoholik 2
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Tvár alkoholika: Predčasne zostarnutá pleť

Alkohol ničí nielen naše zdravie, ale aj krásu. Popíjajúci majú popraskanú, suchú pleť, ktorá vyzerá podstatne staršie. Alkohol je jednou z najagresívnejších zlúčenín pre pokožku.

Niektorí alkoholici majú opuchnutú tvár, no väčšinou je tvár strhaná, keďže nadmerné pitie znamená aj dehydratáciu.

Prečo? Alkohol spomaľuje tvorbu antidiuretického hormónu – vazopresínu. Výsledkom je, že obličky pracujú dvojnásobne ťažšie. To je tá bolesť obličiek po alkohole.

Začervenaná tvár, červené žilky na nose a lícach

Možno to poznáte – keď práve pijete, alebo sa už trochu opijete, rýchlo vám sčervená tvár. Je to preto, že alkohol rozširuje malé krvné cievy. Viac krvi pritom prúdi pod povrchom pokožky. Drobné cievky neraz praskajú a zanechajú trvalú stopu.

Červené žily v očiach

Nielen na tvári, ale aj na očiach sa prejavuje alkoholizmus – oči sú červenšie, cievy výraznejšie. Krvou podliate oči sú však iba začiatkom. V najhorších prípadoch, hlavne pri nárazovom pití, hrozí slepota (optická neuropatia či toxická amblyopia).

Večne nafúknuté brucho

Keď telo zbavíme tekutínelektrolytov, a namiesto toho doň „lejeme“ alkohol, bude si ukladať to málo vody, ktoré vypijeme, lebo sa bojí, že o ňu opäť príde. Čo sa vtedy deje?

Poznáme to všetci – čím viac alkoholu vypijeme, tým viac chodí na toaletu, a viac sa aj potíme. Ak stratené tekutiny predbežne nenahrádzame, telo začne zadržiavať tie, ktoré má.

Výsledkom je nafúknuté brucho, neraz aj opuch nôh, rúk či tváre. Pivné brucho je najlepším príkladom zadržiavanie tekutín.

Dá sa vplyv alkoholu na telo ešte zvrátiť?

V určitom okamihu sú škody natoľko vážne, že sa už nedajú zvrátiť. Napríklad, cirhóza alebo zlyhávanie pečene, sú trvalé komplikácie nadmerného pitia.

Na druhej strane, ani trvalé poškodenie pečene by však nemalo odradiť od toho, aby závislý vyhľadal liečbu. Stále je predsa v hre jeho život.

Pečeň však nie je jediným orgánom, ktorý si pitím ničíme. Alkohol negatívne ovplyvňuje celé telo, vrátane mozgu. A keď sa časom naruší chémia v mozgu, vznikajú vážne psychické problémy – depresie, samovražedné sklony, nekontrolovaná agresivita, poruchy pozornosti.

Pozitívne však je, že niektoré zmeny sú reverzibilné, teda sa dajú zvrátiť. V súčasnosti existuje účinná liečba, ale nesmieme to dlho odkladať.

Alkoholizmus trápi milióny ľudí po celom svete. Vedzte, že v tom nie ste sami. Porozprávajte sa so svojím lekárom, kým nie je neskoro.

Zdroje:

Pridaj komentár