Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Ovčie kiahne patria k bežným detským infekčným chorobám. Riziko predstavujú najmä v dospelosti, u tehotných žien a u ľudí s poruchami imunity. Ak ochorie na kiahne budúca mamička, môžu spôsobiť vážne poškodenie plodu. Podobne sú problémom pre ľudí s oslabenou imunitou či novorodencov. Celkovo kiahne prebiehajú horšie u dospelých, ktorí ochorenie v detstve neprekonali, respektíve nie sú proti nim očkovaní.
Čo sú ovčie kiahne?
Môžem dostať kiahne viackrát?
Aké majú ovčie kiahne príznaky?
Ako odlíšiť ovčie kiahne od iných detských chorôb?
Prečo sa vyhnúť kiahňovej párty?
V čom sú výhody očkovania oproti prirodzenej nákaze?
Ovčie kiahne (varicella) spôsobuje herpetický vírus HHV-3 (Varicella zoster vírus). Keďže ide o vírusové ochorenie, nemá zmysel liečiť kiahne antibiotikami. V detstve za bežných okolností prebiehajú spravidla nezávažne.
Ochorenie dostanete kontaktom s chorým. Kožné vyrážky pri kiahňach sú vysoko infekčné, rovnako sa môžete nakaziť kvapôčkovou infekciou, čiže infikovanými čiastočkami, ktoré chorý vykašle či vydýchne do vzduchu.
Z histórie poznáme aj pravé kiahne (variola), proti ktorým sa ešte v minulom storočí očkovalo. Išlo o veľmi vážne ochorenie spôsobujúce trvalé následky, jazvy či vo vysokom percente aj smrť (25 %). Choroba bola eradikovaná v roku 1979.
Ovčie kiahne: príznaky
Pre ovčie kiahne sú typické vyrážky, ale pred výsypom býva často teplota, slabosť, malátnosť, zimnica. Môžete mať hnačku či trpieť nevoľnosťou. Koža zvykne svrbieť a bolieť. Neskôr sa môže pridružiť horúčka a bolesť hlavy.
Samotné typické kiahňové vyrážky začínajú ako malá červená škvrnka, ktorá zväčší svoj objem a v štádiu pupenca začne svrbieť. Na pupenci sa vytvorí pľuzgierik naplnený čírou tekutinou, ktorá sa neskôr zakalí hnisom. Keď praskne, vytvorí sa chrastička, ktorá sa po jednom-dvoch týždňoch zlúpne, v niektorých prípadoch zanechá jazvičku – najmä ak bol pľuzgierik infikovaný bakteriálnou infekciou.
Spočiatku sa svrbivé vyrážky objavia vo vlasatej časti hlavy, na tvári a trupe, neskôr na končatinách. Pre kiahne je typické, že vyrážky sa objavujú postupne. Znamená to, že v čase, keď už máte po tele chrastičky, máte aj ostatné štádiá vyrážok – číre či zakalené pľuzgiere alebo pupence. Pľuzgieriky vás môžu obťažovať aj na slizniciach nosohltana, nosa, konečníka, pošvy či na očných viečkach.
Kedy vyhľadať lekára?
S kiahňami nemusíte ihneď utekať k lekárovi. Väčšinou majú nezávažný priebeh, návštevou lekára ohrozujete ostatných pacientov, najmä ľudí s oslabenou imunitou. Ak potrebujete lekára navštíviť, dohodnite sa s ním vopred telefonicky, ak je to možné, aby ste sa v čakárni nestretli s inými ľuďmi.
S návštevou lekára však neotáľajte, ak:
- je vyrážka veľmi červená, horúca či výrazne bolestivá – ide o známky bakteriálnej infekcie,
- máte vysoké horúčky nad 39 stupňov Celzia,
- opakovane zvraciate,
- máte závraty,
- pri dušnosti,
- máte stuhnutú šiju a vadí vám svetlo,
- vyrážka zasahuje do jedného či oboch očí,
- nedokážete ovládať svoje svalstvo,
- ste tehotná alebo máte poruchu imunity,
- máte známky dehydratácie – močíte veľmi málo alebo vôbec, moč je tmavší, máte sucho v ústach, ste malátni, spaví, deti bývajú aj podráždené a nervózne.
Ovčie kiahne: liečba
Keďže kiahne spôsobuje vírus, nemá zmysel užívať antibiotiká. Antibiotiká zaberajú len na bakteriálne ochorenia. Liečba kiahní preto spočíva v liečbe samotných príznakov.
Pri horúčke a bolesti môžete užívať paracetamol (Paralen, Panadol…), u detí do 16 rokov nepodávajte acylpyrín (kyselina acetylsalicylová, napr. Aspirín). Kiahne a ibuprofén (napr. Nurofen) nie sú vhodnou kombináciou. Pri kiahňach sa ibuprofénu radšej vyhnite, niektoré štúdie upozornili na vyšší výskyt vážnych kožných komplikácií pri užívaní nesteroidných protizápalových liekov, kam ibuprofén patrí. Toto riziko je vyššie u detí.
Ak vyrážky priveľmi svrbia, môžete užívať antihistaminiká podľa odporúčania lekára.
Nezabudnite na dostatočný príjem tekutín, ktorých potrebujete viac najmä pri horúčke a nechutenstve. Komplikácie ovčích kiahní vyžadujú osobitný prístup podľa rady lekára.
Ovčie kiahne: komplikácie
Aké sú komplikácie ovčích kiahní? Kiahne sa môžu komplikovať sekundárnou bakteriálnou infekciou. Rozškriabané či prasknuté pľuzgieriky sú náchylné na prienik baktérií do ich vnútra. Vtedy hovoríme o druhotnej bakteriálnej infekcii, ktorá vyžaduje podávanie antibiotík.
U tehotných žien či ľudí s oslabenou imunitou môžu mať kiahne vážny priebeh. V zriedkavých prípadoch spôsobujú zápal mozgu či pľúc. Pri bolestivých pľuzgierikoch na slizniciach môže chorý menej piť a v kombinácii s horúčkou sa ľahšie dehydratuje. Liečba kiahní vo vážnejších prípadoch zahŕňa aj antivirotiká, prípadne imunoglobulíny.
Kiahne: infekčnosť
Ak máte kiahne, ste zdrojom infekcie pre druhých, môžete ich nakaziť dotykom či kvapôčkami z dychu. Ak ste kiahne v minulosti prekonali, nemali by ste sa znovu nakaziť. Ak ste v takom prípade napríklad s dieťaťom chorým na kiahne, nákazu neprenášate a nemusíte sa izolovať.
Chorý človek sa však má izolovať pri prvých príznakoch až do doby, keď aj z poslednej vyrážky je štádium chrasty. Nákazu však šíri už 1-2 dni pred prvými príznakmi.
Ak ste boli v kontakte s niekým, kto má kiahne, pripravte sa na dlhú inkubačnú dobu – 7 až 21 dní. Niekedy sa počas tohto obdobia objavia prvé príznaky, ak ste sa nakazili.
Ako súvisia kiahne a pásový opar?
Po prekonaní ovčích kiahní vírus zostáva v „spiacom“ štádiu vo vašom tele. Za istých okolností sa môže „prebudiť“, čo pocítite ako bolestivý výsev vyrážok v určitom úseku kože, spravidla iba na jednej polovici tela. Ide o pásový opar.
Ako zistím, či som prekonal kiahne?
Ak neviete, či ste kiahne prekonali, a rozhodujete sa napríklad pre tehotenstvo, môžete si dať vyšetriť protilátky proti kiahňam (anti-VZV IgG protilátky). S touto žiadosťou sa obráťte na svojho všeobecného lekára, avšak vyšetrenie si s najväčšou pravdepodobnosťou uhradíte ako samoplatca.
Ak nemáte protilátky, zvážte očkovanie proti ovčím kiahňam.
Očkovanie proti ovčím kiahňam verzus kiahňová párty
Hoci mnohí rodičia praktizujú ešte „kiahňovú párty“, kde sa dieťa nakazí od chorého na kiahne prirodzenou cestou, v dnešnej dobe máme už možnosť očkovania proti tejto chorobe.
Dieťa nakazené kiahňami si v plnom rozsahu musí preskákať nepríjemné príznaky choroby. Môže si vyrážky rozškriabať natoľko, že mu zostanú jazvy. Kvôli horúčkam, bolestivým pľuzgierikom v hrdle a nechutenstvu sa môže dehydratovať až natoľko, že bude potrebovať infúzie. Okrem toho je zdrojom infekcie aj pre tých, ktorí po nákaze práve netúžia.
Výhodou očkovania je jeho šetrnosť, pretože dieťa neprekoná chorobu so všetkými jej nepríjemnosťami. Očkovanie si viete časovo naplánovať tak, aby vám to vyhovovalo, napríklad mimo dovolenky, čo sa celkom nedá pri nakazení sa prirodzenou cestou, pretože inkubačná doba je pomerne pestrá. Očkovaciu látku si musíte uhradiť z vlastného vrecka, niektoré poisťovne vám na ňu prispejú.
Ovčie kiahne: prevencia
- ak ste kiahne v detstve prekonali alebo ste očkovaní, riziko nákazy je minimálne,
- ak sa staráte o chorého na kiahne a neviete, či máte voči kiahňam imunitu, dbajte na dôkladnú hygienu rúk, povrchov a v kontakte s chorým používajte respirátor,
- nepoužívajte oblečenie, posteľnú bielizeň či uterák, ktoré používal chorý na kiahne,
- ak ste boli v kontakte s chorým, môžete sa ešte dať efektívne zaočkovať do 72 hodín od kontaktu.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://emj.bmj.com/content/35/1/66
https://www.nhs.uk/conditions/chickenpox/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Kiahne
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2291221/?fbclid=IwAR35mdIrOU9b45maizrsFMm4YBdT-hJwOrprFjs-OpImL_tjWQj_8ZGHsAY