Zápal pľúc: Pneumónia nevzniká len z covidu. Pre koho je riziková?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zápal pľúc (pneumónia) sa môže vyvinúť u každého z nás, bez rozdielu veku. I keď dnes najčastejšie hovoríme, počujeme či čítame o tomto stave v súvislosti s ochorením covid, môže mať aj rôzne iné príčiny. Koniec-koncov na zápal pľúc umierali už ľudia pred stáročiami. Hoci ho dnes vieme liečiť, stále má svoje nelichotivé miesto v rebríčku príčin úmrtí. Kto je najviac ohrozený týmto stavom? Čo všetko treba o ňom vedieť?

Aké typy zápalu pľúc poznáme?
Prečo a kedy vzniká?
Aké má pneumónia príznaky?
Máte vysoké riziko zápalovej infekcie pľúc?
Čo vás čaká pri diagnostike pneumónie?
Ako sa zápal pľúc lieči?
Aké sú komplikácie tohto ochorenia?
 

Zápal pľúc je infekcia, ktorá môže spôsobiť mierne až ťažké stavy u ľudí všetkých vekových skupín. Je najčastejšou príčinou úmrtí v dôsledku infekcie na svete u detí mladších ako 5 rokov. Najväčšie riziko pneumónie (a tiež komplikácií pri nej) majú starší dospelí, deti a pacienti s už existujúcimi zdravotnými problémami, ktoré oslabujú ich imunitný systém.

Ako sa prejavuje pneumónia?

Prvé príznaky pneumónie sa zvyčajne podobajú príznakom prechladnutia alebo chrípky. Až neskôr sa objavia ďalšie symptómy, ktoré sa líšia v závislosti od typu ochorenia.

Bežné príznaky pneumónie zahŕňajú:

Typy zápalov pľúc podľa príčiny vzniku

Typy pneumónie sa líšia, pretože jej príčina môže byť rôzna:

Bakteriálny zápal pľúc: Zápal v pľúcach môže vyvolať mnoho bakteriálnych kmeňov. Najbežnejším je Streptococcus pneumoniae, preto hovoríme o pneumokokovej pneumónii.

Vírusový zápal pľúc: Z vírusov majú pneumóniu na svedomí najčastejšie chrípka typu A a B a takzvaný respiračný syncyciálny vírus (RSV).

Plesňový zápal pľúc: Spôsobuje ho huba Coccidioides, a preto má označenie kokcidioidomykóza.

Aspiračný zápal pľúc: Vzniká v dôsledku vdýchnutia jedla, tekutín alebo obsahu žalúdka do pľúc. Kvôli príčine vzniku nie je tento druh infekcie nákazlivý.

„Nemocničná“ pneumónia: Môže sa vyskytnúť u pacientov, ktorí si v nemocnici liečia iné zdravotné problémy a pritom používajú respirátor alebo dýchací prístroj.

Zápal pľúc má podobné príznaky bez ohľadu na príčinu. Liečba si vyžaduje oddych a veľa tekutín. Dostatočná hydratácia pomáha riediť hustý hlien a uľahčuje vykašliavanie. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Suchý zápal pľúc

Suchý zápal pľúc nazývame tiež „chodiaca“ pneumónia alebo studený zápal pľúc. Ide o mierny prípad infekcie s príznakmi podobnými prechladnutiu. „Chodiaca“ sa nazýva preto, že pacienti s týmto typom pneumónie zvyčajne nemusia ležať a pokračujú vo svojich bežných aktivitách.

Avšak aj pri tomto type pneumónie je potrebné čo najviac odpočívať, aby ste urýchlili zotavenie. Navyše chodením von, do práce či obchodov šírite patogény spôsobujúce zápal pľúc na iných ľudí.

Dobrou správou je, že ochorenie zvykne prejsť rýchlo, prakticky v priebehu 3 až 5 dní sa už budete cítiť lepšie. Na zmiernenie príznakov vám pomôžu voľne predajné lieky.

Diagnostika pneumónie: Čo vás čaká na vyšetrení?

V prvom rade sa vás lekár či lekárka spýtajú na prejavy ochorenia, sprievodné problémy, anamnézu a vyšetria vás – popočúvajú pľúca a pomocou pulzného oxymetra zmerajú hladinu kyslíka v krvi. Keď budú mať podozrenie na zápal pľúc odporučia vám ďalšie testy.

Podľa potreby absolvujete:

  • ntgen, prípadne CT hrudníka,
  • krvný test zameraný na hladinu leukocytov (bielych krviniek),
  • test arteriálnych krvných plynov – krvný test, ktorý môže poskytnúť presnejšie odčítanie hladín kyslíka a oxidu uhličitého v tele,
  • kultivačné vyšetrenie krvi – odhalí, či sa mikroorganizmy z pľúc rozšírili do krvného obehu,
  • analýza spúta – test spúta na podrobné určenie patogénov v pľúcach,
  • bronchoskopia – zavedenie bronchoskopu do pľúc (v anestézii); bronchoskop umožňuje lekárom priamo vyšetriť infikované časti dýchacích ciest a pľúc.

Ako sa lieči zápal pľúc?

Liečba závisí od typu a závažnosti stavu. Bakteriálna pneumónia si vyžaduje liečbu antibiotikami. Antibiotiká zvyčajne nie sú potrebné vtedy, ak je tento stav zapríčinený chrípkou alebo iným vírusom. V tomto prípade dostanete antivírusové lieky. Liečba plesňového zápalu pľúc je zase založená na antifungálnych liekoch.

Kašeľ, horúčku a prípadné bolesti vám pomôžu zvládnuť voľnopredajné lieky.

Potrebujete hospitalizáciu?

V niektorých prípadoch je potrebná liečba v nemocnici. Predovšetkým ak máte závažné príznaky, keď klesá saturácia – nasýtenosť krvi kyslíkom, v prípade, že máte oslabený imunitný systém alebo iné závažné ochorenie.

zápal pľúc, pneumónia
V nemocnici dostanete liečbu intravenózne – infúziou zavedené antibiotiká a tekutiny. Ak je to potrebné, dostanete doplnkový prísun kyslíka. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zápal pľúc u detí

Vo väčšine prípadov je pneumónia u detí zapríčinená vírusom.

Príznaky zahŕňajú:

zápal pľúc, pneumónia u detí
Niektoré deti majú pri zápale pľúc aj bolesť v hrudníku alebo v žalúdku a po kašľaní môžu zvracať. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Liečba zahŕňa dostatok odpočinku a pravidelný príjem tekutín. Pediatri vám odporučia voľnopredajné lieky, ktoré pomôžu zmierniť príznaky. Myslite na to, že dospelí by nikdy nemali fajčiť v blízkosti detí a už vôbec nie vtedy, keď majú akékoľvek ochorenie dýchacích ciest!

Ako sa nakazíte baktériami a vírusmi?

Infekčnými patogénmi, ako sú baktérie a vírusy, ktoré zapríčiňujú pneumóniu, sa nakazíme ľahšie, ako by sme si mysleli. Šíria sa totiž kašľanímkýchaním, ľahko sa dostanú na povrchy, ktorých sa často dotýkame.

Samotná nákaza nastáva vdýchnutím vírusov alebo baktérií do pľúcnych alveol. Imunitný systém zareaguje tým, že vyšle na miesto biele krvinky, aby na infekciu zaútočili. Vtedy vznikne zápal alveol. Tieto pľúcne mechúriky sa naplnia tekutinou a hnisom – to je dôvod, prečo nastáva zápal pľúc.

Komu hrozí pneumónia?

Najväčšie riziko pneumónie majú:

  • deti mladšie ako 5 rokov,
  • dospelí nad 65 rokov,
  • ľudia, ktorí sa nedávno zotavili z prechladnutia alebo chrípkovej infekcie, prípadne boli hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti,
  • pacienti s cystickou fibrózou, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, astmou a stavmi, ktoré postihujú obličky, srdce alebo pečeň,
  • osoby s oslabeným alebo narušeným imunitným systémom v súvislosti s cukrovkou, HIV alebo rakovinou,
  • podvyživení pacienti,
  • fajčiari a alkoholici.

Aké komplikácie môže vyvolať zápal pľúc?

Najčastejšie komplikácie pneumokokovej pneumónie:

Empyém – infekcia priestoru medzi membránami, ktoré obklopujú pľúca a hrudnú dutinu.

Perikarditída – zápal vakového obalu srdca (perikardu).

Endobronchiálna obštrukcia – blokáda dýchacích ciest, ktorá znemožňuje vstup vzduchu do pľúc.

Atelektáza – úplný alebo čiastočný kolaps celých pľúc alebo ich časti.

Pľúcny absces – nazberaný hnis v pľúcach. Ide o zriedkavú komplikáciu, ktorá sa väčšinou vyskytuje u ľudí so závažným základným zdravotným problémom alebo u alkoholikov.

Ďalšie komplikácie zápalu pľúc:

Pleuréza – zápal tenkých membrán medzi pľúcami a rebrami, ktorý môže viesť k zlyhaniu dýchania.

Septikémia a sepsa – život ohrozujúca infekcia krvi – otrava krvi patogénmi, ktorá môže viesť k poškodeniu tkaniva, zlyhaniu orgánov a smrti.

Dá sa pneumónii predísť? Ako si chrániť pľúca?

Pred pneumokokovými ochoreniami – najčastejšej bakteriálnej príčine zápalu pľúc, vás môžu ochrániť vakcíny. Výrazne znižujú riziko infekcií spôsobených S. pneumoniae vrátane infekcií krvi a mozgu.

Na Slovensku je registrovaná pneumokoková očkovacia látka proti 23 najčastejším kmeňom pneumokoka, ktorá je určená pre všetkých od dvoch rokov. Efektívnosť očkovania proti pneumokokom sa uvádza 50 – 80 %. Samozrejme, záleží aj na pridružených ochoreniach, ktoré máte.

Jednoduché úkony, ktoré znižujú riziko zápalu pľúc:

 Pravidelne si umývajte ruky,

  • zakrývajte si ústa a nos pri kašli alebo kýchaní,
  • nefajčite, nepite alkohol,
  • jedzte vyváženú, výživnú stravu,
  • pravidelne cvičte,
  • nekontaktujte sa s ľuďmi, ktorí majú ochorenie dýchacích ciest.

  

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/151632

https://www.healthline.com/health/pneumonia

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pneumonia/symptoms-causes/syc-20354204

https://www.lung.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/pneumonia/symptoms-and-diagnosis

https://www.cdc.gov/nchs/fastats/leading-causes-of-death.htm

https://www.blf.org.uk/support-for-you/pneumonia-in-children/symptoms

Pridaj komentár