Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Každý z nás by mal raz ročne zájsť na preventívnu prehliadku k zubnému lekárovi. Okrem nej si dajte záležať aj dentálnej hygiene. Odborníci v tejto oblasti dokážu zabrániť zhoršovaniu stavu chrupu a v spolupráci s nimi obmedzujete vznik či rozširovanie kazov.
Čo to je dentálna hygiena?
Ako prebieha dentálna hygiena?
Čo robiť pred a po dentálnej hygiene?
Ako často absolvovať dentálnu hygienu u odborníka?
Aké príspevky získate od poisťovní?
Dentálna hygiena dopĺňa pravidelnú starostlivosť o chrup a ústnu dutinu
Dentálnu hygienu v širšom význame delíme na domácu a odbornú. Do prvej kategórie patrí každodenné umývanie zubov, používanie nite, ústnej vody, medzizubnej kefky a škrabky na jazyk. Toto je však iba základná starostlivosť, ktorú treba doplniť aj odborným ošetrením zubnej skloviny. Tú majú na starosti dentálni hygienici (sú nimi buď samotní stomatológovia, alebo špeciálne školené zdravotné sestry/bratia).
Dentálnu hygienu by sme mali absolvovať tak často a pravidelne ako preventívnu prehliadku.
Aký je význam dentálnej hygieny?
Na povrchu zubov sa napriek pravidelnému čisteniu usádza povlak a vytvára sa zubný kameň. To zhoršuje ich kvalitu, zhromažďuje sa tu viac baktérií. Kvôli nim máme vyššie riziko tvorby kazov, časom sa môže objaviť aj iné zápalové ochorenie, ako napríklad paradentóza.
Samozrejme, dentálna hygiena taktiež prospieva dychu a celkovému stavu ústnej dutiny.
Čo vás čaká v ordinácii?
Najprv skonzultujete svoj zdravotný stav s odborníkom – s dentálnym hygienikom alebo hygieničkou. Navrhne preventívne kroky, ktoré vám pomôžu zlepšiť stav chrupu. Dohodnete sa na jednotlivých úkonoch, ktoré vám bude robiť. Najskôr je potrebné odstrániť zubný kameň a povlak. Pieskovanie zubov vyrovná ich povrch a zbavuje zuby jemného sfarbenia. Na to stačí tlak vody, vzduchu a použitie špeciálneho prášku. Po ošetrení potrebuje zubná sklovina opäť posilniť, a tak dostanete fluorid.
Dentálni hygienici vás poučia, ako sa správne starať o zuby, ale aj o tom, ktoré zo svojich zvykov by ste mali zmeniť.
Dentálna hygiena laserom
Zubný kameň sa odstraňuje ultrazvukom alebo, najnovšie, laserom. Vďaka laseru sa dentálni hygienici dostanú aj do horšie dostupných častí. Navyše, ide o takmer nebolestivú metódu. Odporúča sa najmä v prípade, ak máte paradentózu alebo predispozíciu na ňu.
I keď je to finančne náročnejšia metóda, má veľmi dobré výsledky.
Dentálna hygiena nenahrádza dennú starostlivosť
Veľkou chybou je, ak sa po absolvovaní dentálnej hygieny prestanete dôsledne starať o svoj chrup. V takom prípade veľmi rýchlo prídete o získaný výsledok. To znamená, že hoci by ste na dentálnu hygienu chodili aj niekoľkokrát ročne, nezabránite vzniku zubných kazov. Preto naďalej pokračujte v pravidelnom čistení zubov i doma.
Vďaka tejto kombinácii sa vám podarí čo najdlhšie udržať vlastný chrup zdravý, čo oceníte najmä vo vyššom veku.
Týmto potravinám sa po dentálnej hygiene vyhnite
Jednu hodinu po dentálnej hygiene vôbec nejedzte a pite iba čistú vodu. Potom by ste mali začať kašami, pretože zuby ešte môžu byť podráždené a nie je vhodné namáhať ich žutím. Vyhnite sa priveľmi horúcim alebo studeným jedlám a nápojom, pretože by vás mohli bolieť zuby. Aspoň deň po ošetrení nefajčite.
Pár dní sa vyhýbajte týmto potravinám a nápojom:
- káva,
- cvikla,
- kurkuma,
- karí,
- mak,
- čučoriedky,
- kyslé potraviny,
- jedlá s umelými farbivami,
- čokoláda,
- zelené šaláty.
Dentálna hygiena počas tehotenstva
Každá tehotná by mala navštíviť zubného lekára dvakrát, určite sa oplatí aspoň raz za tehotenstvo pridať aj dentálnu hygienu. V tomto období prichádza ženské telo o veľa minerálov. A hormóny tiež robia svoje. To sa odrazí aj na zhoršenom stave chrupu.
Nezabúdajme na to, že hromadiaci sa povlak spôsobuje zápal ďasien a ten môže ohroziť aj plod.
Dentálna hygiena detí
Dentálnu hygienu detí zvyčajne robí stomatológ. Ideálne je absolvovať prehliadku dvakrát ročne. Ak je potrebné iné špeciálne ošetrenie, určite vám to oznámi.
Príspevky na dentálnu hygienu od zdravotných poisťovní (2021)
Dôvera – od poisťovne Dôvera získate ročný príspevok 150 eur na starostlivosť o zuby. Na jedno ošetrenie, vrátane dentálnej hygieny dostanete maximálne 30 eur. O preplatenie môžete požiadať päťkrát za dvanásť mesiacov.
Union – táto zdravotná poisťovňa poskytuje pacientom stoeurový príspevok na zubnú starostlivosť. Ten môžete použiť aj na preplatenie dentálnej hygieny. O vrátenie peňazí treba požiadať do 30 dní od absolvovania zákroku cez webovú stránku alebo aplikáciu poisťovne.
Všeobecná zdravotná poisťovňa – o príspevok na dentálnu hygienu môžete požiadať v rámci programov Peňaženka zdravia Mini a Maxi. Za jedno sedenie u dentálneho hygienika dostanete maximálne tridsať eur, o ktoré – v závislosti od programu – môžete požiadať dva- až štyrikrát ročne.
Zdroje:
https://www.cdc.gov/healthywater/hygiene/dental/water_fluoridation.html
https://www.beechview.ie/dental/dental-hygiene-treatment/
https://www.oralhealthgroup.com/blogs/signs-youre-working-with-a-good-dental-hygienist/
https://www.adea.org/GoDental/Future_Dental_Hygienists/Common_traits_of_a_dental_hygienist.aspx
https://www.union.sk/prispevok-na-osetrenie-u-zubara
https://www.dovera.sk/poistenec/benefity/pre-vsetkych/preplatime-vam-az-150-eur-rocne-za-zubara
https://prihlaska.vszp.sk/penazenka-zdravia/penazenka-zdravia-maxi/zubne-osetrenie
https://prihlaska.vszp.sk/penazenka-zdravia/penazenka-zdravia-mini/zuby