(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Každá žena má približne polovicu svojho života menštruačný cyklus.
Samozrejme, môže to byť aj viac, čo sa odvíja od dĺžky života, hormónov, či ďalších faktorov.
Ženy neobľubujú „svoje dni“, pretože ich považujú za nutné zlo.
Na druhej strane – znepokoja sa, ak menštruácia neprichádza.
Čo by ste mali vedieť o menštruačnom cykle?
Dajú sa „vaše dni“ privolať, ak meškajú?
Ako stabilizovať menštruačný cyklus?
Čo je menštruácia a čo menštruačný cyklus?
Menštruácia je vaginálne krvácanie na začiatku menštruačného cyklu. Menštruačný cyklus rátame od 1. dňa menštruácie v tom-ktorom mesiaci, po menštruáciu v nasledujúcom mesiaci.
Menštruácia je znamením, že telo sa každý mesiac pripravuje na možné tehotenstvo. Ako to chápať?
Najprv musíme vedieť, že ešte pred ovuláciou hrubne výstelka maternice. Je to kvôli tomu, aby sa oplodnené vajíčko, ktoré bolo počas plodných dní uvoľnené z vaječníkov, bezpečne zahniezdnilo.
Pochopiteľne, toto vajíčko väčšinou nie je oplodnené spermiou. Vtedy sa telo musí zbaviť „zbytočne“ nahromadenej výstelky. Výsledkom je menštruácia, teda vaginálne krvácanie.
Aká strata krvi je v poriadku?
Pri typickom menštruačnom krvácaní stratíte do 80 mililitrov menštruačnej krvi (teda necelý deciliter). Výraznejšie krvácanie je už chorobným stavom, ktorý označujeme ako menorágia. Ak máte pocit, že krvácate príliš intenzívne, poraďte sa s gynekológom.
Ako dlho trvá menštruačný cyklus? Kedy sa začína?
Priemerný menštruačný cyklus trvá 24 až 34 dní. Za optimum považujeme 28- až 30-dňový cyklus. Priemerná menštruácia trvá 4 až 8 dní.
Väčšina dievčat má prvú skúsenosť s menštruáciou vo veku 10 až 14 rokov. S výnimkou tehotenstva – a často aj dojčenia – menštruácia pokračuje až do menopauzy.
„Prechodu“ sa dočkáte približne okolo päťdesiatky (45 až 55 rokov). Ide o koniec plodnosti ženy. Pochopiteľne, šanca na počatie sa znižuje už oveľa skôr, u mnohých žien po 30. roku života.
Príznaky menštruácie
Aj vy už pár dní vopred viete, že čoskoro budete mať „svoje dni“? Prudký nárast hormónov (estrogénu a progesterónu) zvýši citlivosť pŕs, dokonca ich zväčší. Pridáva sa náladovosť, precitlivenosť, či chuť na sladké.
Ešte pred samotným krvácaním, alebo počas prvých dní menštruácie, cítite už aj bolesť. Je to kvôli prostaglandínom, čo sú biochemikálie, ktoré spúšťajú svalové kontrakcie v maternici.
Tieto kŕče pomáhajú pri vypudzovaní nadmernej výstelky maternice, ktorá predtým zhrubla, aby mohla prijať vajíčko.
Mám silnú a bolestivú menštruáciu. Je veľa takých žien?
Štúdie ukazujú, že bolestivú menštruáciu, nepravidelný cyklus, resp. silné krvácanie má až 14 % žien v plodnom veku.
Viac ako tretina mladých dievčat trpí takou silnou bolesťou, že nedokážu ísť do školy, alebo práce. 75 % žien má predmenštruačný syndróm. Ten zahŕňa:
- bolesti hlavy,
- veľkú únavu,
- nadúvanie,
- podráždenosť.
Príznaky sa objavujú už niekoľko dní pred krvácaním.
Meškajúca menštruácia ako príznak tehotenstva
Uprostred menštruačného cyklu je špeciálne obdobie – tzv. plodné dni. Ak máte 28-dňovú menštruáciu, plodné dni by ste mali mať okolo 14. dňa cyklu.
V tomto čase môžete otehotnieť. Ak sa tak stane, ďalšia menštruácia s vysokou pravdepodobnosťou nepríde. O prvých príznakoch tehotenstva sa viac dočítate v tomto článku.
Nezabúdajte však, že menštruačný cyklus rátame od 1. dňa menštruácie, teda nie až od jej skončenia!
Nepravidelný menštruačný cyklus: Ako ho stabilizovať?
Pravidelný menštruačný cyklus nie je samozrejmosťou. Sú ženy, ktoré vedia takmer presne na deň, kedy dostanú menštruáciu, ale aj také, ktoré to nevedia s istotou povedať nikdy.
Lekári hovoria o nepravidelnej menštruácii vtedy, keď je dĺžka cyklu viac ako 35 dní, alebo ak sa trvanie cyklu stále mení – menštruácia raz príde skôr, inokedy neskôr.
Najčastejšie príčiny nepravidelného cyklu:
- endometrióza,
- myómy v maternici,
- syndróm polycystických ovárií,
- hormonálna nerovnováha,
- rakovina,
- porucha štítnej žľazy,
- antikoncepcia,
- vytrvalostné cvičenie,
- náhla zmena hmotnosti,
- obezita,
- poruchy príjmu potravy,
- nedostatočná alebo jednosmerná výživa,
- perimenopauza,
- stres.
Odôvodnený nepravidelný cyklus, resp. krvácanie medzi menštruáciami
Nepravidelnú menštruáciu počas puberty, resp. v období pred menopauzou, zvyčajne nemusíme riešiť. Ak však máte nepravidelný cyklus v reprodukčných rokoch, poraďte sa s odborníkom.
Urobte to aj v prípade, ak krvácate medzi dvoma menštruáciami. Slabšie krvácanie (alebo špinenie) mimo menštruácie vzniká pri zahniezďovaní embrya, no ak nie ste tehotná, mal by vás vidieť gynekológ.
Ako privolať meškajúcu menštruáciu?
Najprv zisťujte, prečo máte nepravidelný menštruačný cyklus. Niekedy stačí len úprava hmotnosti a zdravšie stravovanie.
So štítnou žľazou vám pomôže endokrinológ, so stresom alebo poruchami príjmu potravy psychológ (prípadne psychiater). Pri nadmernom strese vyskúšajte cvičenie, meditáciu či jogu.
Doplňte si vitamín D a doprajte kvalitný spánok. V každom prípade, ak vnímate zmenu menštruačného cyklu, nič neriešte bez gynekologického vyšetrenia. Pred skúšaním „overených rád“ uprednostňujte odborníkov.
A ako sa dá privolať menštruácia? Gynekológ vám navrhne injekciu alebo tablety s obsahom estrogénu a progesterónu. Táto liečba zároveň upravuje abnormálne silné krvácanie.
Prírodné spôsoby na úpravu cyklu
Niektoré rastlinné produkty majú určitý potenciál pri úprave menštruačného cyklu, ale ich pozitívne alebo negatívne vplyvy, nie sú ešte dostatočne podložené výskumami.
Najlepšie sa ukazujú 3 nasledujúce.
Jablčný ocot
Počiatočný výskum naznačuje, že každodenné pitie jablčného octu reguluje ovuláciu u žien so syndrómom polycystických vaječníkov. Štúdia však mala veľmi málo účastníčok, preto sa žiada väčšia cieľová skupina.
Ananás
O ananáse je známe, že obsahuje enzým bromelaín, ktorý zmierňuje zápaly. Práve zápaly sú v niektorých prípadoch príčinou nepravidelnej menštruácie.
Aj o ananáse je však stále málo štúdií. Navyše, ananásová šťava má vysoký obsah cukru, a teda nie je dobrou voľbou pre diabetikov, či pri chudnutí.
Radšej si doprajte čerstvý plod, ako len šťavu z ananásu.
Kurkuma
Toto korenie je populárnym domácim liekom na celý rad zdravotných stavov, vrátane slabej imunity. Stretli ste sa už s informáciou, že kurkuma má pozitívny vplyv na pravidelnosť menštruačného cyklu?
Tento efekt zatiaľ nie je preukázaný. Isté je iba to, že kurkuma má protizápalové účinky. Druhá vec – získať účinné látky v potrebnom množstve, je priam nemožné.
Podobne je to aj v prípade zázvoru či škorice.
Nezabúdajte sa pýtať lekára
Zakaždým, aj pred použitím prírodných látok či doplnkov výživy, hovorte najskôr s lekárom.
Samozrejme, jablčný ocot, ananás alebo kurkumu si môžete dať aj bez lekára.
Otázne však je, či vám prinavrátia pravidelné menštruovanie. Nespoliehajte sa na to.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/facts-statistics-menstruation#1
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/178635
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/324781#other-ideas