Ananás: Aké má účinky na zdravie? Prečo je dobrý na chudnutie?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ananás nie je iba obľúbenou maškrtou, ktorou si vylepšujeme zmrzlinový pohár alebo pizzu. Je to veľká zásobáreň výživných látok.

Keď si budete nabudúce pochutnávať na sviežom kúsku ananásu, spomeňte si, čo ste práve urobili pre svoje zdravie.

Treba však povedať, že niektorí ľudia sú na toto ovocie alergickí, a nemôžu ho jesť.

Aké látky obsahuje ananás?

Pomôže nám pri chudnutí?

Prečisťuje pečeň?

Môžu ho jesť malé deti?

Čo obsahuje ananás?

Veľkú časť ananásu tvorí voda, čo však nie je prekvapujúce, veď takto je to aj s inými druhmi ovocia. A čo je teda na ananáse také výnimočné? Pod hrubou šupkou nájdete pestrý koktejl vitamínov a výživných látok:

  • vitamíny A, B1, C, E, K,
  • riboflavín,
  • bromelín,
  • niacín,
  • kyselina listová,
  • draslík,
  • fosfor,
  • horčík,
  • vápnik,
  • mangán,
  • zinok,
  • železo.

Prečo jesť ananás? Ako si vybrať správny kúsok?

Pri nakupovaní ananásu sledujte, ako vyzerá na povrchu. Ak je veľmi zelený, bude mať trpkú, mdlú chuť – vtedy ešte potrebuje trochu dozrieť, nie je vhodný na konzumáciu. Keď má peknú žltohnedú farbu a na dotyk je pevný, nie mľandravý, môžete ho zjesť hneď. A prečo je ananás zdravý?

Asi najzaujímavejší je jeho vplyv na kardiovaskulárny systém. Pokiaľ máte slabú zrážanlivosť krvi, mali by ste toto ovocie jesť pravidelne. Ananás zároveň dobre prekrvuje telo. Preto sa odporúča pri žilových ochoreniach, resp. bolestiach z kŕčových žíl.

účinky-ananasu
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ananás na chudnutie

Potešujúcou správou je, že pri jedení ananásu nemusíte mať žiadne výčitky – naopak, pomôže vám zhodiť zopár kilogramov. Ananás dokáže rýchlo naštartovať metabolizmus – spaľovanie nadbytočných tukov nastáva prakticky okamžite.

V tomto prípade sa odporúča jesť ananás nalačno, ako prvé jedlo dňa. Môžete si ho pridať aj do ovocného šalátu, alebo si urobiť smoothie, či ovocnú šťavu. Ak máte neodolateľnú chuť na sladkosti, zjedzte namiesto dezertu kúsok ananásu.

Koľko má kalórií?

100 gramov ananásu má približne 52 kalórií. Pre porovnanie – hrozno má 61 kalórií, banán 59 a jablko 50 kalórií.

V tomto množstve (100 gramov) je len 0,2 gramu tukov, no 13 g sacharidov a 2 gramy vláknin. Aj preto je ananás vhodný pri ťažkostiach so stolicou.

Ananás na odvodnenie

Ananás je silno močopudný – „mocnejší“ je asi len melón. Vďaka tomu sa rýchlo zbavíte nadbytočných tekutín, ktoré často dvíhajú váhu.

Nejedzte však ananás nárazovo – radšej viackrát denne po menších dávkach, aby tekutiny odchádzali z tela postupne.

Na odvodňovanie sú dobré aj kvalitné ananásové džúsy. Tu sa vám neoplatí šetriť, pretože lacnejšie džúsy obsahujú veľa cukru.

Pre lepšie trávenie

Tráviaci systém využíva pri spracovaní skonzumovanej potravy rôzne látky, najmä kyselinybielkoviny. K dôležitým bielkovinám patrí aj bromelín, a práve toho nájdeme v ananáse pomerne veľa. Ak ste napríklad zjedli niečo ťažké, na konci si dajte aspoň plátok ananásu (samozrejme, čerstvého).

Kúsok ananásu pôsobí upokojujúco aj na žlčníkpankreas, keďže tieto orgány sú veľmi ohrozované pri dlhodobých zažívacích ťažkostiach. 3 – 4 plátky uvoľnia kŕče pri podráždení tráviaceho traktu, resp. napravia črevnú mikroflóru pri hnačkách.

Pri zápche jedzte ananás večer!

Ananás prečisťuje pečeň

Pečeň patrí k najviac namáhaným orgánom – málo oddychuje, pretože musí čistiť organizmus od škodlivín. Lenže, to na nej zanecháva stopy. Aj preto by ste mali jesť potraviny s antioxidačnými účinkami, ktoré pečeň prečistia. Patrí medzi ne aj ananás. Ak ho budeme jesť pravidelne, potlačíme nadmernú únavu, keďže pečeň bude v lepšej kondícii.

Ananás a zuby

Ananás má hneď dvojitý účinok na chrup. V prvom rade posilňuje ďasná – spevňuje tkanivá v ústnej dutine. Aj preto sa odporúča pri začínajúcej parodontóze. Vtedy ho treba konzumovať aspoň 3x týždenne, aby sa dostavil želaný výsledok.

Okrem spevnenia ďasien však dosiahneme aj ďalší efekt – zbavíme sklovinu škodlivých látok. Ak by ste chceli toto ovocie použiť na bielenie skloviny, rozmixujte ho, a potom si touto prírodnou pastou umývajte zuby 1x týždenne.

Nerobte to častejšie, aby kyseliny ananásu nenarušili sklovinu!

Ananás na posilnenie imunity

Vitamín Czinok je výnimočná kombinácia. Imunitný systém takto dostáva dôležité látky pre celoročné „odrážanie“ viróz. V ananáse je veľa vitamínu C aj zinku, no najviac získate, ak si kúpite čerstvý kúsok na dovolenke v exotickej krajine.

Keď hovoríme, že treba siahať hlavne po čerstvom ananáse, je jasné, že nemyslíme kompót. Ibaže na Slovensku sa k „úplne čerstvému“ ananásu – z pochopiteľných dôvodov – nedostaneme. To sa nám podarí iba vo svete.

čerstvý-ananás
Zdroj foto: AdobeStock.com

Pri rekonvalescencii po operáciách

Keďže ananás má protizápalové účinky, odporúča sa pri pooperačných stavoch. Tu opäť poďakujme bromelínu, ktorý regeneruje poškodené tkanivá a zmierňuje svrbenie. Rany by sa tak mali hojiť ľahšierýchlejšie.

Ananás na kosti a svaly?

Vápnika a mangánu síce nie je v ananáse veľa (keď to porovnávame napríklad s vitamínom C alebo zinkom), no toto množstvo je dostatočné, ak chceme potlačiť chronické bolesti kolien, lakťov alebo ramien.

Železo v ananásu zlepšuje činnosť svalov, vďaka čomu budú aj kosti lepšie fixované.

Ananás ako alergén

Aj keď je toto ovocie veľmi prospešné pre zdravie, mali by sme byť pri jeho konzumácii obozretní. Pokiaľ pociťujete na jazyku jemné pálenie, akoby vás pichali stovky drobných ihličiek, možno ste naň alergickí (viac, či menej).

U niektorých ľudí sa to skončí iba pri nepríjemných pocitoch, no iným sa urobia na pokožke vyrážky alebo červené mapky. Rovnako môžete mať po ananáse hnačku.

Deti by mali ananás jesť až po 3. roku.

Zdroje:

Pridaj komentár