Kedy sú bylinky na ženské problémy bezpečné, a kedy nie?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Určite ste už pri riešení „ženských problémov“ natrafili na rôzne babské recepty, zahŕňajúce predovšetkým bylinky.

No ktoré z nich naozaj fungujú a ako ich bezpečne používať?

Asi takto ste premýšľali.

Vo všeobecnosti platí, že ak bylinky používame na dochucovanie jedál, toto množstvo je príliš malé na to, aby nám vedelo výraznejšie ublížilo. V tejto forme sú bylinky teda bezpečné.

Pri dlhodobom užívaní, napríklad vo forme výživového doplnku, či pití čaju, sa však dostávate do kontaktu s oveľa väčším množstvom. Vtedy môžu nastúpiť nežiaduce účinky, alebo ak užívate nejaké lieky, bylinky ich môžu nevhodne ovplyvňovať.

V našom predošlom článku, sme sa venovali vybraným bylinkám pre ženy od písmena A po písmeno CH. V druhej časti sa pozrieme na ostatné písmená. Ak vám bude nejaká bylinka chýbať, ospravedlňte nás – nesnažili sme sa o úplný zoznam.

Ľan siaty

Ľan je známy ako účinná prevencia zápchy. Ľudové liečiteľstvo ho však používa najmä v období menopauzy (návaly tepla) a pri bolestiach prsníkov pred menštruáciou. Ľan nájdete aj v prípravkoch, ktoré sľubujú zväčšenie poprsia. Niektoré zdroje hovoria o spomalení rastu buniek nádoru prsníka vďaka ľanu.

Ani o jednom z týchto účinkov zatiaľ neexistuje dostatok dôkazov. Navyše, keďže ľan by mohol fungovať podobne ako estrogén, jeho užívanie sa neodporúča pri rakovine prsníka, vaječníkovmaternice, či endometrióze (ochorenie, pri ktorom sa sliznica maternice nachádza mimo dutiny maternice). Taktiež nebola potvrdená jeho bezpečnosť počas tehotenstvadojčenia.

V prípade, že to preženiete s dávkovaním, k nežiaducim účinkom patrí hnačka, nafukovanie alebo nevoľnosť. Bezpečný je do 100 g semien jednorazovo, alebo do 45 gramov denne počas 6 týždňov. Dlhšie sa jeho neprerušované užívanie neodporúča.

Na čo si dávať pozor?

Ľan obsahuje omega-3mastné kyseliny, ktoré môžu zvýšiť krvácavosť, pokiaľ súbežne užívate lieky proti zrážanlivosti krvi. Ľan môže znížiť aj krvný tlak a hladinu cukru v krvi, preto pozor, ak užívate lieky na tlakcukrovku.

A do tretice – pokiaľ užívate akékoľvek lieky, ľan môže znížiť ich vstrebávanie. Medzi ľanom a liekom vždy dodržte 2-hodinový odstup.

Maca peruánska

Maca je rastlina, ktorá rastie v Peru vysoko v horách. Využíva sa ako poľnohospodárska plodina už najmenej 3 000 rokov. Vzhľadom pripomína repu a chuťou zemiak.

Maca sa tradične využíva ako afrodiziakum, na podporu sexuálnej túžby, pri hormonálnej nerovnováhe u žien, počas menopauzy, na zlepšenie plodnosti a pri problémoch s menštruáciou. Dôkazy o účinku macy sú však zatiaľ len na úrovni empírie, vedecky potvrdené neboli. Keďže ide o potravinu, všeobecne je považovaná za bezpečnú.

Štandardná dávka vo výživových doplnkoch je 1500 – 3000 mg, užívať by sa mala s jedlom. Avšak, keďže aj maca môže pôsobiť ako estrogén, vyhnite sa jej pri rakovine prsníka, rakovina maternicevaječníkov, či endometrióze.

Maca-peruánska
Maca peruánska (zdroj foto: AdobeStock.com)

Ostružina malinová – malina

Zápar z malinových listov sa v ľudovom liečiteľstve využíva pri menštruačných kŕčoch, nepravidelnej menštruácii a uľahčovaní pôrodu (údajne podporuje kontrakcie maternice).

Vedecké štúdie tieto účinky zatiaľ nepotvrdili. Nie sú zdokumentované ani vedľajšie účinky a liekové interakcie, či bezpečnosť užívania v tehotenstve.

Odporúčaná dávka je 1,5 2,4 g malinových listov denne. Predpokladá sa, že účinkujú podobne ako estrogén, preto sa neodporúčajú pri rakovine prsníka, maternicevaječníkov, endometrióze, a tiež vtedy, keď vám hrozí predčasný pôrod.

Pastierska kapsička

V ľudovom liečiteľstve sa táto rastlina používa na zmiernenie silnej menštruácie, kŕčov a pri predmenštruačnom syndróme. O jej účinkoch je však zatiaľ iba málo vedeckých dôkazov.

Pastierska kapsička sa obyčajne užíva 3 – 5 dní pred začiatkom menštruácie a počas nej, a to buď ako čaj (1 – 5 gramov byliny, 2 – 4x denne), alebo vo forme tekutého extraktu (vtedy 1 – 4 ml, 3x denne).

Na čo si dávať pozor?

Vo vyšších (ako odporúčaných) dávkach, môže bylina spôsobiť zmeny krvného tlaku, srdcového rytmu a funkcie štítnej žľazy, či točenie hlavy. Pri predávkovaní hrozia vážne problémy s dýchaním, paralýza, dokonca smrť.

Užívanie byliny počas tehotenstva tiež nie je bezpečné, keďže môže vyvolať kontrakcie maternice, ktoré vedú až k potratu. Údaje o bezpečnosti počas dojčenia chýbajú, preto sa užívanie neodporúča.

Pastierskej kapsičke sa treba vyhnúť aj vtedy, ak ste niekedy mali obličkové kamene alebo problémy so štítnou žľazou. Byliny sa navyše nesmie kombinovať s liekmi na spanie a utlmenie (diazepam, zolpidem), keďže sama môže spôsobiť útlm a ospalosť.

Ploštičník strapcovitý

Jeho koreň sa používa na zmiernenie príznakov menopauzy, najmä návalov teplanočného potenia. Tradične sa používa aj pri poruchách menštruácie, predmenštruačnom syndróme a na vyvolanie pôrodu. Existujú už vedecké dôkazy o jeho účinnosti, zatiaľ ich však nie je dostatok – je potrebný ďalší výskum.

Dávkovanie koreňa závisí od toho, v akej forme ho užívate. Pri sušenom koreni je to 300 – 2000 mg denne, pri tinktúre 2 – 4 ml denne, a pri tabletách 20 – 80 mg denne. K najčastejším nežiaducim účinkom patria problémy s tráviacim ústrojenstvom, nevoľnosti a kŕče.

Na čo si dávať pozor?

Ploštičník strapcovitý sa nesmie užívať pri endometrióze, rakovine maternice, vaječníkovprsníkov, keďže funguje podobne ako estrogén (mohol by privodiť zhoršenie týchto ochorení). Neodporúča sa ani pri dojčení, či v tehotenstve, a síce kvôli zvýšenému riziku potratu.

Niektoré výskumy tiež naznačujú, že pri dlhodobom užívaní môže poškodzovať pečeň. Hoci toto riziko nebolo jednoznačne potvrdené ani vyvrátené, ploštičník neužívajte dlhšie ako 6 mesiacov.

Ploštičník strapcovitý
Ploštičník strapcovitý (zdroj foto: AdobeStock.com)

Rasca lúčna

Rascová polievka so zápražkou je tradičným receptom na zosilnenie tvorby materského mlieka. Olej z rasce sa tradične využíva na vyvolanie menštruácie, či úľavu od menštruačných kŕčov.

Podľa niektorých legiend rasca dokáže zabrániť milencom, aby o seba stratili záujem, čo naznačuje stimulujúce účinky. Efekt však nebol vedecky preukázaný, takže všetko zostáva len na úrovni empirických dôkazov.

Rasca sa používa v dávke 2 g čajoviny 1 – 3x denne. V tehotenstve nepite rascové čaje, ani neužívajte výživové doplnky s obsahom rasce, keďže môžu stimulovať kontrakcie a vyvolať potrat.

V potrave je rasca bezpečná aj počas tehotenstva. Pri ochoreniach pečene, žlčníkažlčových kameňoch, však rascu obmedzte na minimum.

Na čo si dávať pozor?

Rasca môže znižovať hladinu cukru v krvi, preto ak užívate lieky na cukrovku, v kombinácii s rascou vám hrozí hypoglykémia. Podobne ak užívate výživové doplnky s obsahom železa, spomeňte si, že rasca zvyšuje vstrebávanie železa, takže vám hrozí nadbytok železa v krvi.

Rebríček obyčajný (Myší chvost)

Dlhé roky ho ženy používajú pri nepravidelnej menštruácii a na zmiernenie menštruačných kŕčoch. Neexistuje však dostatok vedeckých dôkazov o jeho účinnosti a nebola stanovená ani liečebná dávka. K nežiaducim účinkom patria alergické reakcie, ospalosťzvýšené močenie.

tehotenstve sa rebríček nesmie užívať, pretože by mohol vyvolať potrat. Čo sa týka dojčenia, chýbajú informácie o bezpečnosti, preto sa neodporúča. Veľké množstvá rebríčka môžu spomaliť zrážanie krvi, pričom jeho kombinácia s liekmi na zníženie zrážania krvi (aspirín, klopidogrel, warfarín, heparíny) zvyšuje riziko nežiaduceho krvácania.

Rebríček obyčajný by sme nemali kombinovať so sedatívami, keďže aj on môže pôsobiť tlmivo, a takisto ani s lítiom (používa sa napríklad pri bipolárnej poruche), pretože môže spomaliť jeho vylučovanie z tela, čím sa zvyšuje riziko nežiaducich účinkov.

Ploštičník strapcovitý bylinky
Rebríček obyčajný (zdroj foto: AdobeStock.com)

Senovka grécka

V ľudovom liečiteľstve sa využíva pri bolestivej menštruácii, chýbajúcej alebo nepravidelnej menštruácii (v dôsledku syndrómu polycystických vaječníkov), pri príznakoch menopauzy, na zvýšenie tvorby materského mlieka a na rast prsníkov. Určité vedecké dôkazy hovoria o účinnosti pri bolestivej menštruácii a na zvýšenie tvorby materského mlieka.

Odporúča sa 1800 – 2700 mg prášku zo semien senovky 3x denne počas prvých 3 dní menštruácie, a 3x denne 900 mg po zvyšok cyklu. Čerstvé mamičky by mali užívať 500 – 1000 mg denne. Senovka grécka sa zdá byť bezpečná aj pri dlhodobom užívaní (nad 6 mesiacov).

Na čo si dávať pozor?

Hoci je počas dojčenia senovka bezpečná, v tehotenstve sa užívať nesmie, keďže môže vyvolať kontrakcie. Pri testoch na potkanoch spôsobovala dokonca vývojové chyby plodu.

V kombinácii s liekmi proti cukrovke hrozí príliš nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia), v kombinácii s liekmi proti zrážaniu krvi zase zvýšená krvácavosť.

Nežiaduce účinky pri užívaní senovky:

  • nafukovanie,
  • hnačky,
  • alergia,
  • nevoľnosť.

Šalvia lekárska

Tradične používaná pri bolestivej menštruácii, redukcii návalov tepla počas menopauzyutlmovaní tvorby materského mlieka. Vedecky dokázaný bol jej účinok v redukcii návalov tepla, pri ostatných indikáciách zatiaľ nemáme dostatok dôkazov.

Dlhodobé užívanie šalvie sa neodporúča. Neužívajte ju dlhšie ako 3 mesiace, a to kvôli tujónu, čo je látka v šalvii, ktorá môže spôsobiť poškodenie pečene, nervového systému, alebo vyvolať záchvaty.

Určite sa šalvii vyhnite, ak trpíte ochorením, kde sa záchvaty vyskytujú (napr. epilepsia), alebo ak ste tehotná, keďže môže spôsobiť krvácanie a potrat. Práve tujón je tou látkou, ktorá znižuje tvorbu materského mlieka, ak chcete prestať s dojčením.

Na čo si dať pozor?

Šalvia môže znížiť hladinu cukru v krvi, preto je potrebná opatrnosť pri kombinácii s liekmi proti cukrovke (metformín, glipizid, tolbutamol, inzulín). Takisto môže znížiť účinok liečiv na epilepsiu (fenytoín, kyselina valproová, karbamazepín), či vyvolať ešte väčšiu ospalosť, ak ju užívame súbežne s liekmi na spanie (ako zolpidem, zopiklon), či liekmi proti úzkosti (klonazepam, diazepam).

Vitex jahňací (Vitex agnus-castus)

Jeho plody sa tradične využívajú pri problémoch s otehotnením, pri nepravidelnej menštruácii, predmenštruačnom syndróme, bolestivých prsníkoch a v klimaktériu. Vedecky overený je však iba účinok pri zmierňovaní príznakov predmenštruačného syndrómu, ako napríklad:

  • napätie v prsníkoch,
  • zápcha,
  • podráždenosť, hnev,
  • depresívna nálada, zmeny nálad,
  • bolesti hlavy.

Štandardná dávka je 20 – 240 mg extraktu denne. Nežiaduce účinky sa vyskytujú iba zriedkavo: akné, zmeny v intenzite menštruačného krvácania, problémy s trávenímpriberanie na váhe.

Vitex ovplyvňuje hladiny hormónov, preto sa neodporúča v tehotenstve a pri dojčení. Podobne ako ploštičník, je rizikový pri rakovine prsníka, maternicevaječníkov, alebo endometrióze.

Viex môže znížiť účinok hormonálnej antikoncepcieestrogénu, ale aj liečiv, ktoré sa používajú pri schizofrénii a iných psychických poruchách (napr. chlórpromazín, haloperidol, olanzapín, risperidón, kvetiapín).

Naopak, pri liečbe Parkinsonovej choroby môže zvýšiť nielen účinky, ale aj nežiaduce účinky užívaných liečiv, ako napr. levodopa, bromokryptín, pramipexol. Preto ak užívate ktorékoľvek zo spomínaných liečiv, je lepšie sa vitexu vyhnúť.

Vitex jahňací bylinky
Vitex jahňací (zdroj foto: AdobeStock.com)

Bezpečnosť a účinnosť byliniek

Ako už viete, účinnosť niektorých byliniek nie je vedecky dokázaná. Niekedy štúdie chýbajú, inokedy síce sú, ale je ich málo, prípadne sú nedostatočne kvalitné, a preto nemôžu byť uznané ako dôkaz.

Účinnosť byliniek je v mnohých prípadoch overená výhradne dlhodobým používaním v rámci ľudového liečiteľstva. Tu sa spolieha na fakt, že keby niečo nefungovalo, zmienky o tom by nepretrvali až dodnes.

Či vám takýto dôkaz stačí, alebo sa spoľahnete radšej na vedu, závisí už len od vás.

Pridaj komentár