Združenie SLOVENSKÝ PACIENT spolupracuje na téme prevencie rakoviny s Národným onkologickým inštitútom. Pomáha laickej verejnosti meniť svoje správanie tak, aby predchádzala jednej z najzávažnejších civilizačných chorôb súčasnosti – rakovine.

Mamografia: Odhaľuje rakovinu prsníka aj v počiatočnom štádiu

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Včasná diagnostika rakoviny prsníka dáva ženám veľkú šancu na úplné vyliečenie.

Pokiaľ chorobu zachytíme ešte pred napadnutím uzlín, úspešnosť liečby sa pohybuje od 75 do 90 %.

Dôležitým prvkom v boji proti rakovine prsníka je pravidelná mamografia.

Čo je to mamografia?

Mamografia je diagnostické vyšetrenie prsníkov. Pomocou röntgenu sa zobrazí ich vnútorné zloženie, vďaka čomu lekár odhalí aj veľmi malé nádory o veľkosti 5 milimetrov. V tomto štádiu ešte nehrozí metastázovanie a maličké nádory sú veľmi úspešne liečiteľné. A ako to celé prebieha?

Lúče zachytávajú zloženie tkaniva na röntgenový film, v modernejšej verzii na elektronickú snímku, ktorá sa veľmi podobá na digitálnu fotografiu. Výhodou je, že netreba použiť takú silnú radiáciu. Informácie sa potom presunú do počítača, kde lekári v špeciálnom programe vyhodnocujú abnormality v prsníku a hustotu tkaniva, čo by mohla byť predzvesť nádoru.

Odkedy máte nárok na mamografiu?

Slovenské zdravotné poisťovne preplácajú mamografické vyšetrenie všetkým ženám nad 40 rokov, pretože tie sú rizikovejšie. Mamografiu treba opakovať v 2-ročnej frekvencii.

Mladšie ročníky, od 20 do 40 rokov, majú nárok na sonografické vyšetrenie, keďže v tomto veku dokáže zmeny v prsníku lepšie odhaliť ultrazvuk. Aj mladšie ženy by mali dodržať 2– alebo 3ročnú frekvenciu.

Pokiaľ patríte do niektorej z rizikových skupín, mamografiu absolvujete každý rok. Nárok na každoročnú mamografiu využívajú ženy, ktoré:

  • mali v minulosti diagnostikovaný zhubný alebo nezhubný nádor v prsníku,
  • mali v rodine, z maminej strany, nejaký prípad karcinogénneho ochorenia prsníka,
  • dlhodobo užívajú hormonálnu liečbu,
  • mali iné onkologické ochorenie.

Ako dlho sa čaká na mamografiu?

Odporučenie na mamografiu dostanete od vášho gynekológa. Ten vás tam zvyčajne vyšle v rámci celkovej preventívnej prehliadky. Následne sa objednáte priamo na skríningovom stredisku.

Čakacia doba sa líši v závislosti od veľkosti regiónu. Môže to byť od 1 týždňa až do 4 mesiacov. Niektoré súkromné zariadenia ponúkajú za poplatok aj skoršie termíny.

Ako sa objednať na vyšetrenie?

Gynekológ vám obvykle odporučí konkrétnu kliniku. Pokiaľ bývate vo väčšom meste, môžete si vybrať zo širšieho zoznamu lekárov, ktorý nájdete aj na internete. Objednávku urobte osobne, priamo v ambulancii, alebo telefonicky.

Mamografia a menštruácia

Myslite na to, že mamografiu vám môžu urobiť najskôr 3 dni po menštruácii, ideálne až týždeň po nej. Pokiaľ ju máte pravidelne, dohodnite si termín aj v závislosti od vašich dní.

Predpríprava na mamografiu

Zo samotného vyšetrenia nemusíte mať strach – nie je sa čoho báť. Sústreďte sa skôr na predprípravu, aby ste zjednodušili priebeh mamografie.

Čo sa týka jedenia a pitia, v tomto smere neplatia žiadne obmedzenia. Je práve dobré, ak ste sa dostatočne napili, predídete tak nevoľnostiamkolísaniu krvného tlaku.

Oblečte si pohodlné oblečenie, ktoré sa ľahko vyzlieka. V tento deň nepoužívajte antiperspirant, nenanášajte si na prsníky žiaden krém ani parfum.

Šperky a mamografia

Pri vyšetrení platia rovnaké pravidlá ako pri röntgene. Počas skríningu nemôžete mať na sebe žiadne kovové šperky. Najmä ak máte pírsing v prsníku, musíte si ho vybrať.

Všetky tieto ozdoby môžu pokaziť snímanie a celé vyšetrenie by ste museli absolvovať odznova. Aj hodinky si treba dať dole z ruky, mobilný telefón tiež vyložte.

Na čo by ste mali upozorniť lekára?

Ešte pred vyšetrením by ste mali s lekárom prebrať prípadné zápaly v prsníku. Veľmi dôležitou informáciou je to, či nejaká žena v rodine už mala toto onkologické ochorenie, alebo či práve u vás v minulosti bolo podozrenie na nádor v prsníku.

Povedzte to lekárovi hneď po príchode do ambulancie, napr. počas vyplňovania dotazníka. Ak ste už niekedy absolvovali mamografiu a mali ste po nej nejaké problémy, ako zápal, podráždenie pokožky, pretrvávajúcu bolesť alebo mierne krvácanie z bradavky, taktiež by mal o tom vedieť.

Dobrá rada: Upozornite lekára na svoje silikóny, pretože v tom prípade nemôže byť tlak stroja taký intenzívny!

Čo si so sebou priniesť na mamografiu?

Prineste si so sebou potrebnú lekársku dokumentáciu. Najmä ak trpíte inými ochoreniami, bola vám v minulosti diagnostikovaná rakovina, alebo má gynekológ podozrenie na karcinóm v prsníku, dokumenty majte pri sebe. Doneste si aj dostatok vody, aby ste sa mohli občerstviť.

Do budovy príďte radšej pár minút pred objednaným časom, veď možno budete dlhšie hľadať tie správne dvere. Po vstupe do ordinácie najprv vyplníte dotazník. Uveďte v ňom všetky svoje zdravotné problémy, výskyt rakoviny prsníka v rodine, prípadnú estetickú úpravu prsníkov, či šperky na bradavkách.

Po zodpovedaní otázok sa presuniete do kabínky, kde sa vyzlečiete do pol pása, alebo aspoň „do podprsenky“. Potom už pôjdete na mamografiu.

mamografia-ako-prebieha
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako prebieha samotné vyšetrenie?

Prsník si uložíte na spodnú platničku prístroja. Lekár vás bude inštruovať, ako sa máte presne postaviť a uložiť si ruku. Najprv sa urobia 2 snímky prvého prsníka, potom 2 snímky na druhej strane. Po vyšetrení si dohodnete termín vyzdvihnutia výsledkov a môžete odísť domov.

Je mamografia bolestivá?

Mnoho žien sa tohto vyšetrenia bojí – vraj kvôli jeho bolestivosti. Stisk prsníka je nutný, aby vám lekár podrobne vyšetril celé tkanivo. Stlačenie prsníkov môže byť nepríjemné, u niektorých pacientok aj bolestivejšie. No všetko je to len o individuálnych pocitoch.

Keď celkovo zle zvládate bolestivé stavy, bude to pre vás ťažšie. V žiadnom prípade by to však nemal byť dôvod na to, aby ste mamografiu odmietali. Uvedomte si, že mamografia je jediný spôsob, ako odhaliť a vyliečiť ešte maličké nádory, a hlavne bez toho, aby ste prišli o prsník.

Môže mamografia spôsobiť nádor?

Kvôli silnejšiemu stisku prístroja sa niektoré ženy obávajú, že práve tento tlak by mohol spustiť onkologické ochorenie. Celé vyšetrovanie prebieha tak, aby nijako neublížilo. Tlak na prsník je rovnomerný, nie je to silný náraz na jedno miesto.

Pokiaľ neprekračujete odporúčanú normu röntgenových vyšetrení, neublíži vám ani samotné žiarenie. Lekári dobre vedia, že röntgen môžete absolvovať 3 – 4x do roka. S týmto počtom pritom nedosiahnete ani minimum hraničnej hodnoty ožiarenia.

Kedy sa dozviem výsledky a čo mám s nimi urobiť?

Výsledky skríningu musia vyhodnotiť dvaja lekári, ktorí pracujú na tomto oddelení. Detailne, milimeter po milimetri, v počítači prezrú celý prsník a vyhodnotia výsledky.

Pri písaní správy lekári zohľadňujú aj odpovede z vášho dotazníka, ktoré môžu byť rozhodujúce pri niektorých nejasnostiach. Správu si musíte zväčša prevziať osobne, v dohodnutom termíne.

Vyhotovenie správy trvá podľa toho, koľko pacientok aktuálne majú. Obvykle je to od 1 týždňa do 1 mesiaca. S týmito výsledkami potom idete za gynekológom.

Gynekológ vyhodnotí správu a rozhodne o ďalších krokoch. Niekedy je nutné spresňujúce vyšetrenie – ultrazvuk. V prípade väčšieho nálezu sa odporúča čo najskoršia operácia.

Aká je úspešnosť mamografie?

Mamograf dokáže veľmi dobre zachytiť nádory už v prvom štádiu. Jeho spoľahlivosť je vyše 90 %. Nedokáže zachytiť len zárodky, ktoré sú menšie ako 5 milimetrov.

mamografia výsledky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Riziká mamografie

Keď si spočítate všetky röntgenové vyšetrenia, ktoré ste absolvovali v priebehu ostatného roka, asi ťažko narátate nejaké vysoké číslo. Napriek tomu – ak ste boli v posledných mesiacoch viackrát na röntgene, presuňte mamografiu na neskoršie.

Rizikovejšie než mamografické vyšetrenie, či častý röntgen, je niečo celkom iné. Keď zamlčíte alebo nesprávne uvediete niektoré svoje ochorenie, napr. silný zápal v oblasti hrudníka, môže to v spojení s mamografiou zhoršiť váš stav.

Kto nemôže absolvovať mamografiu?

Druhy mamografie

  • Skríningová – robí sa v rámci prevencie, raz za 2 roky. V závislosti od vašej poisťovne a gynekologickej ambulancie, môžete dostať pozvánku až domov, aby ste nezabudli.
  • Preventívna – týka sa najmä žien, ktoré majú v rodine – z matkinej strany – onkologický nález na prsníkoch. Robieva sa mimo preventívnych prehliadok, nárok na ňu máte 1x ročne. O absolvovaní mamografie rozhoduje gynekológ. Pacientka nemusí mať žiadne ťažkosti, iba sa sledujú prípadné drobné zárodky.
  • Diagnostická – uplatňuje sa u žien, ktoré už majú príznaky rakoviny prsníky – nahmatali si hrčku, majú zmeny na pokožke, alebo im z bradavky vyteká tekutina.
mamografia a tehotenstvo
Zdroj foto: AdobeStock.com

Mýty o mamografii

1. Ak nemáme v rodine rakovinu prsníka, nemusím ísť na pravidelnú prehliadku.

Niektoré ženy chodia na mamografiu v nepravidelných frekvenciách. Myslia si, že ak nepatria do rizikovej skupiny, tak ju nemusia absolvovať každé 2 roky. Ide o veľmi rizikové správanie.

2. Keď som si nenahmatala hrčku, nemusím ísť na mamografiu.

Nesprávne uvažovanie. Mamografia totiž dokáže odhaliť úplne malé nádory, ktoré si ešte nedokážete nahmatať. Mamograf využívajte na prevenciu, nie na diagnostiku!

3. Stačí mi aj vyšetrenie ultrazvukom.

Omyl. S vekom sa zásadne mení hustota prsníka. Sonografické vyšetrenie je preto úspešné len do 40. roku. Mamografia dokáže lepšie preskúmať celé tkanivo. Ultrazvuk potom už len presnejšie lokalizuje nádor.

4. Mamografia je zbytočná, lebo rakovina môže vzniknúť aj krátko po nej.

Takto by sme sa mohli pozerať na akúkoľvek preventívnu prehliadku. Aj po odbere krvi sa vám môžu do mesiaca výrazne zhoršiť výsledky. Práve preto je dôležitá kombinácia mamografia + samovyšetrovanie.

5. Pri mamografii dostávam veľkú dávku ožiarenia.

Jedna dávka pri ožiarení prsníkov je podobná ako pri röntgene lebky. Rádioaktivita vyjde z tela približne do 2 týždňov. Oveľa vyššiu dávku dostanete pri röntgene chrbtice, brucha, alebo pri akomkoľvek CT vyšetrení.

6. Mamografia môže spôsobiť rakovinu štítnej žľazy.

Medzi ženami sa šíria poplašné správy o tom, že ožarovanie môže spustiť rakovinu štítnej žľazy, pretože je blízko prsníkov. Lenže to by sme sa museli obávať aj ultrazvukového vyšetrenia prsníkov alebo röntgenu pľúc. Tak ako v týchto prípadoch, ani pri mamografii nie je štítnej žľaza ohrozená.

Využite dostupnejší termín a komfortné objednanie na mamografiu s Union zdravotnou poisťovňou.

Zdroje:

http://www.mamo.cz/index.php?pg=pro-verejnost&aid=757

https://www.radiologyinfo.org/en/info.cfm?pg=mammo

https://www.healthline.com/health/mammography

https://www.nibib.nih.gov/science-education/science-topics/mammography

https://medlineplus.gov/mammography.html

https://www.healthcare.siemens.com/mammography

https://polyclinic.com/diagnostic-imaging/breast-imaging/mammography

Pridaj komentár