Suché pery: Môže za ne choroba? Ako liečiť popraskané pery?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Na to, že vo vašom tele nie je všetko v poriadku, vás upozorní aj zdanlivá banalita, akou sú suché pery. Niekedy môže ísť o väčší, než len estetický problém. Suché pery, ktoré praskajú a bolia, nesúvisia s vekom ani pohlavím človeka. Dokonca to nie je ani genetická záležitosť. Prečo máte suché pery a ako ich liečiť?

Prečo vlastne pery začnú praskať?
Čo všetko zapríčiní, že nám pery vysychajú?
Aké vitamíny liečia suché pery?
Poznáte tipy ako zvlhčiť a liečiť boľavé pery?
Aký balzam na pery je najlepší?

Isté je, že o pery sa musíme starať celoročne. Najčastejšie ich máme popraskané počas zimných mesiacov, no vysúšanie zapríčiňujú aj tropické horúčavy. Pozrime sa bližšie na to, prečo praskajú a ako liečiť boľavé pery.

Prečo pery praskajú?

Keďže pokožka pier je veľmi jemná a krehká, ľahko sa vysuší a popraská. Pery nemajú mazové žľazy, a preto sa často narušuje ich celistvosť.

Pery majú veľké množstvo nervových zakončení. Sú citlivé na tlak, bolesť, chlad i teplo. V lete na pery negatívne pôsobia slnečné lúče, či rýchlejšia strata tekutín.

UV žiarenie preniká cez pery veľmi rýchlo, čoho výsledkom nemusia byť iba popraskané pery, ale tiež bolestivé pľuzgieriky, ktoré sa zdĺhavo hoja. Objaviť sa potom môžu aj bolestivé ústne kútiky.

Suché pery sa vyskytujú aj u ľudí, ktorých trápi vrodená suchosť kože, alebo u pacientov s atopickým ekzémom, kde sú suché pery jedným z primárnych prejavov ochorenia.

Suché pery nás trápia v zime častejšie

Silný mráz, ostrý vietor, teplotné výkyvy, či rýchle prechody z prekúrených miestností do mrazivého exteriéru. Automatickou reakciou človeka je zvlhčovanie pier jazykom.

Žiaľ, táto „pomoc“ v skutočnosti perám priťaží. Vrstva zo slín sa rýchlo odparí. Sliny navyše obsahujú tráviace enzýmy, ktoré pery ešte viac narušia.

suché pery
Problém so suchými perami je v zime kvôli mrazu, vetru a prekúreným miestnostiam častejší ako počas iných ročných období. Deti majú pokožku na perách ešte jemnejšiu a keď popraská, začne krvácať. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo ešte spôsobuje suché pery?

Naše pery netrpia iba vplyvmi vonkajšieho prostredia a teplotnými výkyvmi. Neprospieva im ani fajčenie a dýchanie ústami, napríklad počas choroby. Regenerácia popraskaných pier potom trvá aj niekoľko dní. Pery sú podráždené, bolestivé a už na prvý pohľad nezdravé.

Ďalšie faktory, ktoré sa podieľajú na stave pier:

  • dehydratácia a nedostatočný pitný režim,
  • konzumácia slaných a pikantných jedál,
  • veľmi suché prostredie,
  • kvasinkové infekcie v tele,
  • cukrovka,
  • Crohnova choroba.

Suché pery ako príznak nedostatku vitamínov? Bez „béčka“ to nepôjde

Nedostatok vitamínov B12 a B2 je najčastejšou príčinou suchých a popraskaných pier. Ich deficit spôsobuje kútiky, lupiny, ekzémy, padanie vlasov, únavu, zápal spojiviek, nespavosť, závraty, lámavé nechty i tráviace ťažkosti.

Výborným zdrojom vitamínov skupiny B sú:

  • vajíčka,
  • ryby,
  • syry,
  • vnútornosti,
  • avokádo,
  • mandle, orechy,
  • listová zelenina,
  • tekvicové semienka.

Suché pery vylieči med, uľaví na počkanie

Prvou pomocou na popraskané pery, ktorú nájdete v každej domácnosti, je med. V prípade, že máte ozaj kvalitný med (ideálne priamo od včelára), jeho silné antibakteriálne a protizápalové účinky pocítite už počas prvých dní. Potierajte si suché pery medom niekoľkokrát denne.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Uhorky, žihľavový a kamilkový čaj, aloe vera

Kvalitu pokožky pier podporia aj uhorky. Odrežte si niekoľko plátkov, zovrite ich perami a nechajte 10 minút pôsobiť. Prvé výsledky by sa mali dostaviť už po týždni.

Ak vás praskajúce pery trápia pravidelne, popíjajte každý deň žihľavový alebo kamilkový čaj. Keď si k čaju pridáte šťavu z aloe vera, získate dokonalú a chutnú prevenciu suchých pier. Na bolestivé pery je dobrý aj panenský olivový olej, či bambucké maslo.

Ďalšie osvedčené tipy, ak vás trápia suché pery:

  1. Kozmetika, ktorú používate, by nemala obsahovať alkohol. Chýbať by nemala zložka Panthenol, ktorá urýchľuje obnovu buniek a proces hojenia. Výborný na zmiernenie suchosti pier je mätový olej.
  2. Niektorí ľudia nedajú dopustiť na vazelínu, pretože pokožku zvláčňuje a regeneruje už po niekoľkých dňoch.
  3. Dbajte na dostatočný pitný režim a berte do úvahy aktuálne klimatické podmienky. Denne vypite aspoň 8 pohárov vody.
  4. Chystáte sa na slnko? Nezabudnite si pribaliť masť na pery s ochranným faktorom v škále 15 – 25. Pery si potierajte masťou aj počas pobytu na horách, keďže slnko je vo vyšších nadmorských výškach silné.
  5. Ak je dôvodom popraskania pier alergická reakcia, ihneď zmeňte zubnú pastu, kozmetické prípravky, rúž na pery.
  6. Popraskané pery môžu byť predzvesťou vnútornej horúčky.
  7. Vyhýbajte sa slaným, kyslým a korenistým jedlám.
  8. Popraskané pery sú jedným z prejavov nedostatku vitamínu C.
  9. Vyhnite sa trhaniu kožičky v mieste popraskania.
  10. Suché pery môže spôsobovať aj zle sediaca protéza – preto si ju nechajte skontrolovať zubným lekárom.
  11. Perám pomôže aj masáž mäkkou zubnou kefkou. Vďaka tomu sa prekrvia a zbavia odumretých častí.
popraskané pery
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nie je balzam ako balzam

Hoci balzam na pery navonok vylepší nepekný výzor, samotnú príčinu nerieši. Zabudnite na balzamy s prídavkom chemických zložiek a minerálnych olejov – tie vytvoria na perách iba ochrannú vrstvu, no nepreniknú k jadru problému.

Najdôležitejšou zložkou liečivých balzamov na pery je vitamín E. Pokožku hydratuje, vyživuje a ochraňuje pred slnečnými lúčmi. Takýto balzam majte vždy poruke.

Kedy vyhľadať lekára?

Pokiaľ vaše ťažkosti s popraskanými perami pretrvávajú aj po tom, čo ste prijali sériu opatrení, môže ísť o signál zápalu v tele, príznak Crohnovej choroby, ale aj cukrovky.

Takže, určite vyhľadajte lekára, ak vám pery mokvajú, sú červené a k zlepšeniu nedochádza ani po 2 týždňoch. Rovnako aj vtedy, ak sa problém u vás často opakuje.

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská